Jump to content
Българският форум за музиканти

Софтуер за чертане на панели


Recommended Posts

То е ясно - Серпом и Молотом ! Бормашина, пила и чук!

Едно време беше единственият начин. Дори дрелките бяха ръчни...

 

0_7110b_f0dfda03_XL.jpg

 

:metalist:  :metalist:  :metalist:  :metalist:  :metalist:

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И едно време някои не са можели да си позволят скъпи 'луксове', както и сега...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една вметка. Не е добра идея да има видими контури очертаващи плътно: срезове, монтирани елементи, видимата част на панела ако е монтиран зад друга плоча и т.н. И минимално изместване да има, веднага лъсва.

Сравнително достъпен вариант е: метален панел изработен точно (най-добре лазерно рязане), върху него залепена с двойнолепящо фолио разпечатка на фотографска хартия, отгоре запечатано със самозалепващо се прозрачно фолио.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предложението Ви се доближава много до идеята, която имам предвид.
Вместо самозалепващо прозрачно фолио, мисля да ламинирам разпечатката на панела, след която да я изрежа прецизно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разработи домашна технология за ситопечат :).
Иначе, възможно най-добрия и супер евтин вариант ще е това с ламината, разчитайки на стандартни услуги по ксерокси и рекламни бюра.

---
Но все пак.. Панела за една бройка ще го изработиш екстра и на ръка.

Надписите може да са гравирани на ЦНЦ и някак запълнени с боя, което не знам точно как може да се осъществи..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Предложението Ви се доближава много до идеята, която имам предвид.

Вместо самозалепващо прозрачно фолио, мисля да ламинирам разпечатката на панела, след която да я изрежа прецизно. 

В такъв случай, панела трябва да е зад монтажната плоскост. Рано или късно ламинирането започва да се разлепва. Предимството на самозалепващото се прозрачно фолио е че може да се обърне зад панела, по този начин се избягва разлепването и разнищването на хартията.

 

033097829-thumb.jpg 033097833-thumb.jpg

 

Ето това нещо е правено с печат на фото хартия и фолио. Като първа версия се виждат нещата за които по горе предупредих, особено на задния панел. Контури на отвори които не се използват. Контур очертаващ края на панела които при обработката е преместен неволно и излиза в дясно.

Снимките са малко "светнали" но за съжаление не разпологам с по-хубави.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предимството на фолиото е че може да се ползва за ламиниране на материал с цел да не го надерш при транспорт или други манипулации,

Става с "фолио" и лак от горе но си личи за да не си личи трябва да си го правил преди това и да не прави реакция фолиото с лака но пак е кофти вариант. Другите удачни методи са:

Гравиране, Сито печат, Сублимационен печат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Домашната технология за ситопечат си е измислена отдавна. Няма нищо сложно и скъпо в нея всичко се продава и се прави. :)

Я разкажи и дай линкове, какво, откъде, как и т.н. за домашен кит за ситопечат.

Също къде правят сублимационен печат (за пръв път го чувам).

Предварително благодарим!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко трудно ще обясня в един пост как става но не е сложно за ситопечата не съм написал нищо за домашен сет техниката е същата както в печатницата но нищо не пречи да е вкъщи и с малки габарити. Продават се сита, проявител, фиксаж, ракел, мастила също така не е особена философия да си направиш маса за осветяване на ситата а рамките се коват от дърво а филма можеш да го направиш на принтер А4.

При сублимация се използва преса два типа са студен и топъл така правят чаши и тениски (примерно керамика, метал текстил и още какво ли не) ползва се трансверна хартия и специални мастила чрез принтер е метода. В нета няма много написано на БГ все пак си пазим занаята. :secret: а тези неща не се купуват от книжарницата има няколко фирми които предлагат консумативи но нито цената нито отделеното време което ще отделите ще е оправдано. Това е се едно да питаш валяка в един пост да ти обясни начина на работа на ламповите усилватели с подробности.

След замирамето на печта аз се насочих към CNC режещи машини там има повече работа!

Това е в общи линии но е изключително дълго да пиша с подробности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не е лесна работа, доколкото съм чел тук там.. Проблема с надписите в общи линии остава :)

---
Гравиране на цнц и 'запълване' на гравираното с боя сещаш ли се как може да стане?
Като вариант за по класически дизайн - примерно тъмен надпис върху светло прахово боядисан детайл или обратното.

---
Друг вариант който ми идва - оксидиране на на панел, после фина плитка гравировка (лазер, цнц) да излезнат светли надписи, после някакво лакиране на панела.
//Сори, че малко оф топик в темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е офф. Поне сме в унисон с една дума в заглавието.

 

За лазерно гравиране - там, където правят лазерно гравиране. В рекламните агенции вече има доста гравиращи машини, а и агенциите си имат сайтове. Значи Гугъл. Там могат да се потърсят и други възможности за изработка. Питайте за метални табели, гравиране в.у метал. 

 

За софтуер - всичко, което може да създава векторна графика. Работи се в мащаб 1:1. Шрифтовете се конвертират в криви, после проектът се записва в някой от междуплатформените векторни формати - *.eps, *.ai. Добре е първо да попитаме в агенцията дали четат оригиналните ни файлове и в коя версия.. Добре е и да си пуснем една разпечатка, за да проверим визуално как ще изглежда дизайна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.