Jump to content
Българският форум за музиканти

Вертикален или хоризонтален 2X12" кабинет ?


Recommended Posts

Ще се промени ориентацията на насочеността .

Разбойников го беше обяснил, ама кой ли чете, камо ли да се опита да разбере?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С други думи ако свиря прав трябва да си сложа кабинета вертикален, ако се излегна на канапето с китарата , трябва да е хоризонтален... Според мен спора е безпредметен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да се почете малко повече, преди да се пишат народни приказки?

Има физика, има акустика, не е като да няма от къде да се научи истината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Валяк, ако застанеш на 20 метра от сцената с гръб към нея, мислиш ли че ще чуеш разлика в звука в зависимост от това как е сложен кабинета. Не казвам че няма да има разлика, питам дали ще я чуеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай се да вникнеш в написаното от Разбойников. Там ще получиш отговор на въпроса си. А по- добре вместо да се продължава празнословието в темата, да се прочете малко повечко.  Това май го споменах вече, нали?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко насоки в картинки:

Bosch_36W_column_loudspeaker_polar_pattesumma_FR-s.jpeg

 

radioation_pattern_vo3_en.gif

onespeaker.gifPlan radiation pattern from a single twelve inch speaker, 400Hz-4kHz (simplified)

 

twotwelves.gifPlan radiation pattern for two twelves side-by-side, note frequency beams.

 

Стига толкова за сега. Ако има умен въпрос, може и да пиша пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преглеждам темата и си мисля, защо имам чувството, че затварям темите?

Докато се приказват али-бали, сума народ се включва, но щом се постави темата на научна основа, всички се прибират по дупките...

Този форум за да се развива и да е полезен, трябва да си вдига нивото и да е ВЕРЕН. Хайде помогнете да стане така!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чета с интерен писаното по въпроса, което не ми е ясно се опитвам да си го изясня, така че полза има.
На въпроса: от чисто естетически вид мислех да е вертикален.
След теоретичната подкрепа на Разбойника и Парни Валяк плановете ми се потвърждават, т.е. кабинета ще е вертикален 2X12.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предложението на Baby Thomas за допълнителни крачета и възможност да се поставя и в двете посоки е най-практично, според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Наистина, това ще е най-доброто решение. Така ще може да се избира насочеността в зависимост от конкретното приложение.

 

Нека да дефинирам нещо, което е постулат и добре да се запомни!

 

Когато в една редица са монтирани повече от един източник (високоговорител) - това се нарича линеен източник.

 

Колкото са повече излъчвателите, толкова се СТЕСНЯВА покритието на площта пред тях ПЕРПЕНДИКУЛЯРНО на дължината на линията излъчватели.

 

Ако линията е вертикална, ХОРИЗОНТАЛНОТО покритие е широко, а вертикалното е стеснено.

Ако линията е хоризонтална, ВЕРТИКАЛНОТО покритие е широко, а хоризонталното е стеснено.

 

Цветните 3D фигури в предишния мой пост се отнасят за вертикален линеен източник. Там се вижда (червения цвят) как се разполага звуковото налягане в хоризонталната равнина и неговото намаляване / изчезване във вертикална посока. Вижда се как това изменение е честотно зависимо - колкото са по-високи честотите, толкова е по-силно изразено.

 

Хайде сега да прочета как трябва да се слуша в тези две положения - легнал или прав! И за кой случай, кое положение е правилното.

 

ПП.Ако някой иска да се убеди математически, нека прочете за синусовата и косинусова теореми.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такааа... Да взема да забия последния пирон в темата...

Само за избрани участници :secret:

 

https://engineering.purdue.edu/ece40020/Homework/SomeRefs/Line_Array_Theory.pdf

 

8bGigSg.png

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:coolp:  Валяка вади пирони от всякакви източници ... видях даже една картинка от упътване на един чифт от мониторите в студио2 на БНР К+Н и то конкретен модел О400. :))) Забивай Валяк...  :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Валяка не забива.

Валяка мачка :) :) :)

Оттам: "що ме гледаш 'се едно те е мачкал парен валяк"

:) 

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.