Jump to content
Българският форум за музиканти

За Delay-a


maringtr

Recommended Posts

Ами разбира се че дилея, като разновидност на реверберационните ефекти е много важно нещо. Но много зависи от това, какво искате да постигнете.

 

Тъй-наречения "slapback" дилей, например, е с време около 100-200mS, и има сравнително малко обратна връзка, достатъчна за да се чуят 2-3 повторения, преди съвсем да затихнат. Този тип дилей придава "стадионно" или "клубно", живо звучене, типично за рок енд рол-а и по-бързия блус от 60-те години. Използва се както при бързички рокаджийски сола, така и върху вокала често. Като пример за slapback делаъ мога да дам голяма част от бързите песни на Elvis Presley, както и например вокала на Металика в по-голямата част от албума "Kill'em all".

 

Може да искате солото да звучи отдалечено и пространствено(би отивало за соло стил Fade to black, например), особено какгато то е или много бавно, или има много -много бързи мотиви(като преминаване през скали на 16-ни и дори 23-ни, когато се изсвирват много ноти, за времето, необходимо за едно повтореноие). Добро време за такова соло е около 400-500mS, с не прекалено много фийдбек, и съотношение dry/wet на вкус, около 65/35% или нещо такова.

 

Средните времена около 200-400mS също се използват често.

Използват се дори неосезаеми дилеи от сорта на 20-30mS, като чистия сигнал се пуска на едно място в панорамата, а закъснелия-на друго. Така звука като че ли се "разтяга" между двете точки.

 

Изобщо всичко е до експериментиране.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

baby tomas

и аз вече сьм с дигидилей ;)

моят режим е моде=2

рипитс между 10 и 11 (часа)

тайм - 10 (часа)

 

тоест това е режима между 250 мс и 1 сек

сигурно е някьде кьм 310 мс - не изчислявам - а си се кефя :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ма вие май си ги разменяте, а? :green:

 

Тони, моят пресет е:

Level - 11 часа

Repeats - 9 часа

Time - 2 часа

Mode - 4 (Tape Delay)

 

Това е точно за Стив Вай For The Love Of God, но си го ползвам така и на всяка друга песен, където има сола. Супер се получава. А инак играчката има страшно мноог възможности. Само ме дразни недомислицата с тап темпото. След като го включиш и си настроиш тайминга не можеш да го вкл./изкл. лесно докато свириш... :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от край време съм си фен на delay-а като ефект, защото придава много обем на звука, а и при добри настройки дава много изразителност на свиренето. Вярно, до известна степен покрива грешки, но пък по-грубите такива стават още по-груби, защото дилейчето си ги повтаря :D При ниски стойности на level и feedback пък, при бързи сола особено, много стяга звука...Не мога да ви обясня точно какво имам предвид, но поне както аз го чувствам, когато има дори и минимален, тоновече стават по-отчетливи и ясни... :think: С Boss Digital Deley DD-6 съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ма вие май си ги разменяте, а? :green:

 

Тони, моят пресет е:

Level - 11 часа

Repeats - 9 часа

Time - 2 часа

Mode - 4 (Tape Delay)

 

Това е точно за Стив Вай For The Love Of God, но си го ползвам така и на всяка друга песен, където има сола. Супер се получава. А инак играчката има страшно мноог възможности. Само ме дразни недомислицата с тап темпото. След като го включиш и си настроиш тайминга не можеш да го вкл./изкл. лесно докато свириш... :D

yeah?! я шерни в милисекунди тоя презет? :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам чрез компа особен вид дилей... не знам доколко е особен, но никъде не мога да го намеря "хардуерно" :(

 

Става въпрос всяко повторение да е по... замазано- т.е. да е с все по-орязани високи честоти и сякаш звука да заглъхва... а всички дилейчета на пазара просто повтарят...

Не просто на компа има фийдбек, което е продължителност на дилея и по принцип като е на мин се чува 1 път а като е на макс има мн дълъг, а и освен това има драй и ует което също замазва...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, нито едно от двете не замазва. Фийдбека си е фийдбек, а драй/ует настройката също не маха високи от сигнала. Предполагам, че това, което отрязва високите е някакъв LoPass филтър във фийдбек веригата. Така колкото повече пъти мине сигнала през фийдбек веригата, толкова по-малко високи има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мммммда! аз сьм трубадур и без гореспоменатия ефект и дума не може да става за свирня.изпьлнения на песни с една китара,просто без тоз ефект звучат ужасно,сухо,без никаква пльтност и т.н....НО всичко си има граници-човек трябва да знае как да го използва . :exclaim: :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някъде бях чел, че не е хубаво да се използва дилей при свирене на живо... Това вярно ли е и ако да/не защо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам чрез компа особен вид дилей... не знам доколко е особен, но никъде не мога да го намеря "хардуерно" :blink:

 

Става въпрос всяко повторение да е по... замазано- т.е. да е с все по-орязани високи честоти и сякаш звука да заглъхва... а всички дилейчета на пазара просто повтарят...

Да, това се банд-пас дилей или как беше там. Има го в Ивънтайд ефект-сериите, но съм го виждал и софтуерен плугин.

 

Има го и в Х&К Риплекс - винтидж фактор се нарича настройката за тая работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето нещо полезно

http://www.geocities.com/SunsetStrip/Under...88/9mustool.htm

винаги нагласяй дилея си спрямо темпото на песента:blink:

Аз открай време ползвам Бос ДД-5 с тап-дилей. Наистина е гот, но като настроиш дилея на триоли (е не на цели четвъртини или кратни).

За ехо-етюди пък е задължителен тап-дилея.

Особено ми е полезен лайв, когато свирим U2 например с характерните отсвири, и когато предварително темпото не е зададено.

Пак ще спомена Ивънтайд ефектите - в тях има цяла банка с "ефекти", които всъщност не са ефекти а калкулатори на темпо, биййтове, честоти и други подобни чудесии, които ако ти трябват на момента - няма откъде да се намерят. Това за първи път го виждам в хардуерен модул и ми направи голямо впечатление ...

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И как го вкл./изкл. тоя Босс в режим Тап Темпо? В смисъл като имаш ритъм примерно не ти трябва дилей, а на солото го включваш. Как става трика при лайв музициране?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.