Jump to content
Българският форум за музиканти

За Delay-a


maringtr

Recommended Posts

Какво мислите за този ефект? Много хора го оплюват, защото по тяхно мнение прикрива до някаква степен грешките при свирене и т.н. Други пък го хвалят заради това, че един вид придава някаква пространственост на китарата. Моето мнение е някъде по средата, дълго време заклеймявах дилея, но напоследък много се замислям, дали да не го вкарам по-активно в употреба. Какво е вашето мнение?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ако говорим за китарни сола според мен при формация китара+бас+барабани дилея за китарата е почти задължителен, ако има втора китара вече е въпрос на вкус.

 

И естествено има няколко типа дилей така, че има доста варианти B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето нещо полезно

http://www.geocities.com/SunsetStrip/Under...88/9mustool.htm

винаги нагласяй дилея си спрямо темпото на песентаB)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всяка непремерена обработка на звука,води до смущаващо,или неприятно усещане.Така е и с delay-ефекта.Що се отнася специално за употребата му при китарата - може би това е най-честото му приложение.

 

П.с. Не говорим за използване на закъснение,за синхронизиране,или симулиране на пространствено разположение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам чрез компа особен вид дилей... не знам доколко е особен, но никъде не мога да го намеря "хардуерно" :virtuoz:

 

Става въпрос всяко повторение да е по... замазано- т.е. да е с все по-орязани високи честоти и сякаш звука да заглъхва... а всички дилейчета на пазара просто повтарят...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Аз изпозвам същия вид(ако въобще използвам някакъв дилей). Рядко използвам такъв ефект. Предимно на сола или някакви по-бавни части и не(само) защото замазва , а ми звучи по- .... как да кажа "дълбоко" ... особенно за нещо лирично става по-чувствено( очевидно не мога да се изразя :virtuoz: ) За по бързи неща не го пускам .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти винаги използвам дилей в саунда си по един или друг начин.Най-често за постигане на по-пространствен звук или за стерео,когато свира с 2 ампа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използвам дилей най-често в комбинация с уа-уа за бавни сола. :virtuoz:

 

Също и за определени кавъри от типа на Judas My Guide на Мейдън. Ако соловата партия в началото се изсвири без дилей, просто ми звучи като друга песен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Delay-a рулира. За сола винаги, когато имам 'хардуерна' възможност :virtuoz: Яко е просто на чиста китара също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

когато се упражнявам сякакви дилей и ревърбове биват изключени и гейн-а сведен до минимум

но за свирене си намира приложение, но трябва да е добре нагласен както казаха колегите по-горе, иначе се получава мазало...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам в комбинация с ревърб , за да получа катедрално звучене на по-готическите мотиви . Иначе наистина най-важното е да го настроиш добре .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да, зависи наистина...аз по едно време не го изключвах въобще :dance: :guitar: Тва беше като слушах Jane's Addicition 24/7 преди време. Сега гледам да не прекалявам, защото всичко, което е изсвиря с дилей, ми звучи като Dave Navarro (той определено злоупотребява с тоя ефект, осбено през ранните албуми на Джейн'с), и това не е добре.

Освен това е важно да слушаме целия аранжимент, защото една китара с дилей може много да претрупа микса в определени случаи :angry:

Но като цяло е задължителен ефект

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за майстор на дилей слушайте Ханк Марвин и Шедоус :dance:

 

и не само на дилея - Ханк е легенда -но не и в БГ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми е задължителен елемент в пресета за сола. Ползвам Tape Delay режима на играчката от подписа ми - DigiTech DigiDelay и съм много доволен как добре влиза. Не ползвам висок левъл и въпреки, че не настройвам за всяка песен според темпото никога не звучи гадно! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.