Jump to content
Българският форум за музиканти

Усилвател за акустична китара


rokoman

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Здравейте, колеги бих искал ако може да възобновим темата относно акустичните усилватели, понеже се интересувам от закупуването на такъв, а информацията във форума е доста оскъдна на тази тема.

Притежавам усилвател за електрическа китара на Crate V18-122 и съм опитвал да включа акустичната китара през него, но определено не звучеше добре. Намерих клип в Youtube, в който е показана разлика когато включиш акустичен инструмент в усилвател за електрическа китара:

 

 

 

Дълго време съм се чудил дали има някакво разделение при акустичните усилватели както например транзисторните и ламповите при електрическите китари (ако може някой по вещ да обясни).

Втори въпрос интересен за мен е дали може да се запише звука от усилвателя ако няма Line Out и включиш кабела от изхода за слушалки към записващото устройство? (предполагам, че тогава ще се чува звука на самата акустична китара, а ампския звук с ефектите, ще звучи през изхода за слушалки).

 

Понеже съм доволен от Crate като марка и звук, а и свиря непрофесионално и предимно за удоволствие искам да попитам някой имал ли е допир и впечатление с някой от акустичните ампове на марката:

 

http://www.crateamps.com/products/pindex.php?prodID=35

 

http://www.crateamps.com/products/pindex.php?prodID=36

Редактирано от urgent
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....Дълго време съм се чудил дали има някакво разделение при акустичните усилватели както например транзисторните и ламповите при електрическите китари ...

Има - AER и всички останали :)

В по-бюджетните решения, бих посъветвал да тестваш Маршал AS серията. Звучат добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Изглеждат супер, но за сега и двете предложения ми са извън бюджета, но то винаги е така тръгваш за една цена, после виждаш нещо съвсем малко по-скъпо викаш айде за 50 лв. примерно, правиш компромис, после още нещо за още съвсем малко по-добро пак по-скъпо... :D

Редактирано от urgent
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така , любима тема. Любима заради подхранваното неуважение към т.нар. кухарки, стигащо до там че иначе добри музиканти изтръсват нещо от сорта " ми аз като я включа в пулта , тя звучи добре". Звучи добре, грънци, но това е друга тема.

 

Аз съм имал удоволствието да преслушам доста акустични усилватели и сега притежавам АЕР Алфа 40, което мисля че е един от най добрите ( все пак достъпни варианти).

С много добро впечатление в по долния клас съм от Роланд АС 60 и донякъде от Фишман-ите. Маршал и Фендер аз лично не харесах, но въпрос на вкус.

Интересно решение е транзисторен Фендер от 80те , който звучи доста линейно и може да се ползва и за акустична китара.

Има и доста други марки, но там вече бюджета е съвсем друг.

 

На твое място бих си взел Роланд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки, че марката е предимно нехаресвана, при хептем бюджетните, бих препоръчал Stagg. Crate акустичен съм чувал и не ми хареса изобщо. Малък и евтин Fender също.

 

Другото, което бих направил аз на мястото на питащия, е да си купя нещо по-сериозно като размер/мощност, защото ако китарата е достатъчно читава, ми се струва, че като нищо може да "надвиква" акустично някое 6.5" драйвърче, усилено "чисто" с 10-тина ватово стъпало, при което ще стане омазване на звука, или може би нещо като естествен chorus... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз вече спамих в темата, но оттогава насам има малко развитие и по този фронт. ;)

 

Имах Kustom Sienna 30 Pro и за бюджетен амп беше доста добър. Продадох го, защото малко слабичък идваше за рок група с живи барабани и 2 китари с лампови усилватели (аз на кухарка не свиря, използвам пиезото на електричката, за допълнителен цвят). Но иначе ми хареса, цената беше доста ниска за това, което предлага.

 

След това тествах и много харесах Fishman Loudbox. Класи над Kustom ампа! Цената обаче е височка.

 

Оглеждах и други евтини ампове, но да са сравнително мощни. Вариант е Harley Benton AC Pro 60, който е клонинг на някой от AER моделите. Не съм го пробвал, но има доста добри отзиви в Томан.

 

В момента имам TC Electronic G-Major 2 между пиезо изхода от китарата и централното и звучи отлично. Малко тих идва изхода на пиезото за директно включване (тъй като проца е предназначен за ФХ Лууп на китарен амп), но с лека корекцийка от около 6 дБ на входа на ТС-то - става работата съвсем ОК. Така спестявам чуденето как да закарам сигнал до РА-то, а и не губя стереото (както става с повечето акустични ампове). Използвам умерен компресор, две "ленти" от параметричното EQ и ривърб за "основа". Оттам насетне имам бленди с добавени хорус и/или дилей. Засега доволен!

 

П.П. AER не съм чувал. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А по отношение на силата на звука, ватовете на акустичните усилватели могат ли да се приравнят към транзисторните или по-скоро силата на звука би била както при ламповите (когато сравняваме  да кажем 30 ватов транзисторен и 30 ватов лампов усилвател - всички знаем каква е разликата)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.