Jump to content
Българският форум за музиканти

Захранване за педали :) малко по про един вид


Recommended Posts

Ами снощи навързах всичко и готиното беше че работи и няма вече шум и брум  :greenball: Нойс гейта вече спокойно мога да не го ползвам. Държа го включен, защото е в лупа и ми филтрира шума на усилвателя. С две думи съм много доволен. Сега мисля да се отдам на медитация и да вдигам guitar playing skills. Омммммммммммммммммммммммммммм... 

 

ff_scree070704042043.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления! Макар, че тенекиите са рязани с брадви и секири личи си старание. Малка провокацийка: Моето захранване ще има тримерче (или ключе) за намаляване на захранващото напрежение. Защото още SRV е забелязал, че някои педалчета работят по-добре с леко изтощена батерия. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като каза SRV, та се сетих за друг негов бисер, цитирам по памет: "playing with Marshalls and Gibsons for getting a heavy sound is for pussies. I play with heavy strings" :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^ Чичо Митко четох за тази хава и съм писал на първа страница, счетох че няма да ми е нужно пък и винаги мога да добавя по натам. Може да хвърлиш едно око тук http://www.beavisaudio.com/projects/DBS/

 Позачетох се и за V-bat опцията, която е всъщност voltage divider, демек симулира изтощена батерия, като понижава напрежението. SRV бил фен на такъв звук.

 

^ Иначе и мен ме кефят дебели струни амааа нямам пауър в ръцете, затуй си бича с деветки ако ще да се разчуе :metalist:   Е поне нямам маршъл и гибсън. 

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе,аз съм пробвал да се върна на 9-ки,но не ми звучи и това е,а това за батерията май е така,босчето овърдрайв и със стара звучи добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да дам идея...

За тази хава с дропването на волтажа може да се добави волтметъ след потенциометъра.

Продават ей такива:

21625139_1_800x600.jpg

Това нещо работи до 3 волта а има български, които имат постоянно напрежение за да работят и тример с който се настройват. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо това, по-добре ми се струва да има ключе за смяна на напрежения и защита при пренапрежение или при твърде голям изходен ток.

Да си гледаш захранващото напрежение, едва ли е твърде практично за един музикант. Това има смисъл в лабораторно захранване. Там вече има смисъл и да се задава напрежение/максимален допустим изходен ток. При тия захранвания обикновенно нещата са фиксирани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Имам въпрос. Колко ампера предпазител да сложа че бях сложил 0.8 и изпатка. Или проблема не е в бушона? Верно е че беше някъв супер ташак този бушон. Изглеждаше зле. Може да е бил ментак. Гледам че има някакви керамични, slow i fast blowing и т.н.

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То може да има ключ, а може и да има отделен изход, който да е с възможност за контролиране, а защо не два изхода с отделни потенциометри варианти много. Смисъл от волтметър има защото ако ти хареса даден ефект как работи, да речем на 8,4 волта следващия път можеш да го настроиш визуално с точност. а не на сляпо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пързалката....

За кой Бушон става дума? Имаш на всяка вторична намотка или само на първичната?

Предполагам, че гърми в първичната. Амииии..., нормално е да гърми, щом си избрал тороид :yes: .

Ей, кога ще се научиш да питаш преди да се пързулнеш?

 

Такааа, хайде пак с поученията.

Тороидалните трансформатори имат ниско магнитно съпротивление. Респективно силен "inrush" ток. В момента на подаване на напрежение, началният намагнитващ ток е много силен, в следствие от ниското магнитно съпротивление и в зависимост от състоянието на магнитните домени в сърцевината. Например в какво състояние са останали в момента на прекъсване на захранването. Ако сърцевината е останала намагнитена в една посока, а при включването уцелиш обратна посока (нали знаеш, че подаваш променлив ток, който има положитени и отрицателни стойности) тогава силата на тока се увеличава още. Нормално е началният подмагнитващ ток при твоя трансформатор да достигне 40...80 ампера. Сметни сам какъв предпазител би издържал. И какъв смисъл би имал той, след като ще е за толкова силен ток, и няма да предпазва от нормалните токове при претоварване.

За да работи правилно един тороидален трансформатор, се нуждае от така нареченото забавено включване. При включване токът преминава през ограничителен елемент, и чак след няколко секунди, когато са преминали преходните процеси се подава директно мрежовото напрежение. За целта обикновенно се използва закъснителна схема и реле за комутация.

inrushscope.gifFigN31.jpgdelay.jpg

delay2.jpg

 

И не забравяй да поставиш по един предпазител на всяка вторична. Общият предпазител няма да защити от късо в някоя от вторичните. Защо, е въпрос за друга тема.

 

А сега разглоби и изхвърли тенекията правена с толкова зор, за да направиш нова, в която да има място за необходимата система за първоначално включване. ;)

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Гадост! Няма ли вариант по като за мен. Някой готов КИТ на такава схема или знам ли. Пък иначе не е лошо човек да се връща в детските си години и да се пързааааааля, пъразляяяя, пързалляяяяя.  :greenangel:  Оф хич не ми харесва тая алтернатива. Това ли е единствения начин да се избегне проблема. Някой по бушменски няма ли  :metalist:

Това не е ли решение някакво на въпроса. Моя траф е 19VA. Ще ми се да пропусна схемата и ако има по елементарен вариант да ползвам него.

 It´s not obligatory to use one but it is a good idea, specially if you have a big toroidal transformer larger than 300 VA

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има бавнодействащи бушони.
Пробвай с такива.

Имам захранване на лампов усилвател с доста по мощен тороид

и такива бушони ми свършиха работа.

 

Или питай този човек:

Купувал съм от него готови платки за забавяно включване.

http://www.bgaudioclub.org/private.php?do=newpm&u=7

 

Даже мисля,че е съвсем същата схема.

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

There is a trick the old timers use, ah yes, good ol Doc Hoyer.

 

Put a light bulb in series with the mains and transformer.

The inrush heats the bulb, which limits current until the transformer gets degaussed by the power line.

 

Obviously, you do not want a 25 watt light bulb hanging off the back end of your chassis, maybe you do, I don't know, everything is so weird these  days, anyway, maybe a pilot lamp inside the chassis.

 

Това ми хареса  :metalist:  Понеже нали съм олдтаймър.  :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти докато не паднеш от шейната няма да се оправиш  :greenball: .

 

Предлагам ти маймунски метод и отговорността ще си е твоя.

Постави едно второ ключе, с надпис "Ръчна автоматика"  :yahoo: Едно време замостяването на КИПиА го наричахме "кракматик".

Паралелно на него един мощен резистор 20-тина ома, поне 10 вата.

Цялото това се свързва последователно на мрежовата верига, между основния ключ и края на първичната намотка.

Когато пускаш машинката, включваш основния ключ, и след 2-3 секунди включваш и втория. Когато изключваш, задължително изключваш и двата (за да подготвиш следващото пускане).

Ще върши работа, до момента в който ще забравиш кое накъде е, и пак сменяш БУШОНА. :whistle:

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Оооууууйееее, супер! Ей това е хавата за абезяна като мен.  :metalist:  :godbless:  Тенкю!

Обещавам по нататък да направя и по интелигентното решение, само малко да ми отмине натоварването  :greenangel:

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.