Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Невероятна тема.... Благодаря Ви!!!

 

Свиря с един Др Буги, от няколко седмици и съм супер зарибен.

Само дето биаса му се променя при " ритване" или разместване. Явно тримерите са калпави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Преобразувателя за 33 волта е съществен елемент. А за отоплението т.е. общото захранване  12 волта от къде е?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мммм. Не знам за кой от двата ме питаш, но всъщност отговора е прост - захранвам и ампа и драйва с 12 волта. Всъщност при драйва мисля че измерих 35 волта на отоплението... май.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така де, но от къде ги взимаш? Надявам се да се сещаш за какво питам.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Две различни захранвания - твоето и втори адаптер :) и да не повярваш, нито една червена ламБа от последната ни среща, сега пък ти се сещаш какво имам предвид ;)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За едновременната работа на двата ефекта ли?

ПП. Поздравления за което! Щото имах едно на ум ;)

А 33 волта си измерил на изхода на преобразувателя! Анодното захранване.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е аз пък съвсем ннищо не разбирам ама говорете си  :whistle:

^ Тия с ламбите мноо красиви майна. Мога само да си ги гледам ей така на секцията  :yahoo:  Много бих искал едно такова в рига ама нещо неам нерви и време.  :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Суперб х1024 !!!

В момента съм със супер ограничен нет, мобилен и т.н. и ще трябва да съм кратък :)

Чудесно са се получили. Дай още семпли и с Гиби?

И една снимка от последното ми занимание, което няма да е за тази тема, но пък може да си я прекръстя хе хе хе. Иначе седи добре и свири, да ми се ненадяваш....

8697183840_38ab1290e9_n.jpg

Повече - като се върна...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Оу йеий.. Някой пак е събирал стъклен амбалаж. На шишета и буркани ми мирише работата. Чакаме.

 

Тони, един въпрос. Ако е възможно малко компетентно техническо мнение, че аз с малкото си познания зациклих.

Ясно е че драйва се храни (на отоплението) с 33-40 волта, в зависимост от подаденото захранване (9 или 12 волта).

Така е и съгласно схемата на автора:

http://juansolo.demon.co.uk/stompage/btbuild.html

От друга страна, пак в тази страница, той обсъжда voltage multiplier (666 на Renegadrian), с който твърди че при 12 волтово захранване волтажа на отоплението ще стане 80 волта, което било оптимума...

Сега:

1) така ли е? Наистина ли 80 волта е оптималното за тази схема?

2) каква би била промяната в крайния звук и ще има ли такава? Автора споменава единствено по-голям headroom, което аз тълкувам като повече "пространство" преди драйва да изкриви...

3) и ако все пак се търси 80 волта, следва ли всички компоненти на основната платка да са с такава граница на волтажа?

Много ти благодаря предварително за търпението и евентуален коментар и помощ.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Яко се навлиза в професионалното  ^_^ .

Започвам по ред:

 

Отоплението е 12 волта . Анодното захранване е 33 волта. Може да стигне и 300 волта. 

Когато нямаш 300, опитваш с 12. Като не става добре с 12, тургаш 33, че лесно се прави и е по-така. После опитваш с 80 и виждаш, че е още по-така. Накрая изхвърляш педалчето и си свириш с истински лампов усилвател. :D .

Лампата е предвидена да работи в определен режим. Това, което се опитват хора, които нямат достъп до съответните условия за да работи ламБата правилно, я мъчат както могат.  Понеже музикантите не се интересуват дали е от лЕво или от дЕсно, всичко което грачи, гъгне или попърда ги кефи. Особено тези, които не могат да свирят ;) . Тези, които могат, успяват да използват дефекта като ефект.

 

Задачата за оптимизацията не ми е ясна. Какво значи оптимум? По какво е опtимално дадено решение и има ли функцията екстремум?

Според мен всеки ще си хареса неговия си оптимум.

Това, което мога да кажа от техническа гледна точка, е,  че при 80 волта ще има :

повече динамика,

по-висок изходен сигнал (освен в случая, когато след ламБата има друго, което реже сигнала).

повече чист сигнал.

 

Headroom означава способност за претоварване. Т.е. сигналът ще бъде неизкривен до достигане на границата наречена headroom.

 

Елементите, които имат отношение към напрежение са лампи и кондензатори.

  1. Лампите не допускат промяна на отоплителното напрежение над +/- 5...10%. Анодното може да приема различни стойности, но с определени условности. Както е в дадения случай.
  2. Кондензаторите са тези, които трябва да издържат напрежение със стойност равно или по-голямо от максималното захранващо напрежение и правилен поляритет за тези, които са полярни. В някои случаи може да се използват кондензатори с различни работни напрежения, но това може да определи само човек, който разбира в детайли действието на схемата, преходните процеси и т.н. 

В твоя случай, спазвай правилото работното напрежение да е над захранващото напрежение, за да си сигурен, че няма да приличаш на  Уили, когато Алф му подава напрежение...

Ако има посочени стойности във сервизна схема, може да се използват без проблеми.

Понеже максималните работни напрежения са стандартизирани, избирай това, което е над твоя случай.

Пример:

Ucm = ... 50v ; 63v ; 100v ; 125v ; 160v , 250v ; 400v ; 630v ...

За 80 волта захранване може да се използват елементи с напрежение от 100v нагоре по стълбицата . За определена доза сигурност ще бъде добре да е 160v.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мамка му, дори и аз го разбрах !

Благодаря ти най-искрено :)

Тъй като и аз съм вече на място без нет и почти без телефон, явно забавлението ще продължи след празниците. Хубаво изкарване на всички четящи темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно (а не конкретно за горните схеми), но понеже попита...

Кондензатора в катода на лампата (т.нар. bypass capacitor) може да издържа на по-ниско максимално напрежение, тъй като там има само няколко волта (да речем 1.4 - 1.5 волта). Там можеш да сложиш кондензатор издържащ на 16v, като в същото време на анода са подадени 250-300 волта. Но както Валяка каза - трябва да се познава схемата! За да няма цъфнали електролити (и не само)... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Солото е LP, ритъм китарата Страт. Баса е шит, през софтуеърна симулация. За малко време, толкова.

 

Една много красива песен, от един великолепен албум, изсвирен от един от най-великите китаристи на планетата.

Поздрав за всички, които са я слушали и я познаят :)

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/go-love

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.