Jump to content
Българският форум за музиканти

Лек урок за излизане от пентатониката


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Образцово свирене :)

Но дефакто не излиза от пентатониката.

С тези мажорни терци го вкарва в G mixolydian и после всички тонове са си по G mixolydian и пак пентатоник бокс, само че с хроматичните тонове и т.н.

Иначе човека е 6! (исландския акцент е леко забавен)

Отивам и за другите клипове :godbless: thx!

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами то това е да излезнеш от кутията. Харесваш си някой лад, който да върви с формата на пентатониката и ръгаш тук таме ноти от него, + хроматизми за джазмените, "екзотика" като хармоничен минор ала Randy Rhoads и т.н. В крайна сметка те са 12 тона, едва 7 от които употребими (другите са изключения, situational). Колко можеш да излезнеш от това?

И 'дето вика един познат - и Моцарт и Slayer правят музика с тия 7 тона.

Редактирано от ~DN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де ама, как става, примерно да редиш разни фрази тип въпрос-отговор и едната фраза да ти е в пентатоника и основния лад, който се вързва върху хармонията, а другата-отговор да ти е в някаква 'паралелна' тоналност, наистина да е извън..

A в случая, фразира прекрасно и не свири глупости, но всички тонове са по G-mixolydian, ако не се лъжа, и няма излизане

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

emosms

 

Разбирам, че искаш да разбереш как се свири outside, извън тоналността, битонално.

Това е друга тема. В случая човекът обяснява просто как да разнообразиш баналното свирене върху пентатониката (мелодично). Не са случайни тези ходове. Върху G7 свири Dm7 арпеж, което не го търси в миксолидийския, а го погледни като upper structure triad (надстройка) на G7 - V,VII,IX,XI степени и ги разрешава в терцовия на G7 - Си. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина е страхотно това, което показва.

Не е достатъчно само да се кандилкаш по тоновете на някакъв лад, който просто се връзва с хармонията и си в тоналност.

Tова за битоналното наистина ми е интересно, но мн. advanced

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Morten Faerestrand

алтерова обръщенията на скалата с хроматичен тон, колкото да получи чисто механична симетрия от 3 tones per string,

и става леко 'отвън', по някакъв начин.. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки че урока е много полезен и е добре да се види, до колкото съм разбрал от уроците, това отново е пентатоника, т.е. той отново свири пет тона, просто си бемола става си, демек променя леко единия от интервалите. Поправете ме ако греша. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че е ясно. Изисква се труд за транскрибиране (нотиране), заучаване наизуст, осъзнаване къде във времето да се приложат тези техники и как да се разреши влизането inside. В акордов тон, най-често терцовия. :)http://www.youtube.com/watch?v=SGl0UnnLlgY&feature=related

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отдавна съм абониран за уроците на Мортен. Много як пич. Има безплатен абонамент и за сайта му http://www.mortenslessons.com/ и там има стока :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина, материалите са страхотни!

Аз също много благодаря за линка.

 

ПП: Пентатониката не е скучна, по-скоро начина, по който я ползваме ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да се ползва по ефирен и натурален начин, може да я сричаш с досадни клишета..

Откъм техника/скорост едва ли не sky is the limit и малко хора могат да кажат че са приключили с пентатониката, има много какво да се учи и покаже.

Но в крайна сметка... пентатоника в една тоналност - върху съответния акорд отдолу..

Абсолютно ЕДНО И СЪЩО, леко мажорно, леко минорно...

Още преди години ми стана ясно от слушане на рок, метал, блус, фънк, р'н'б'.. едно и също :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Хора, тези неща се учат още на 15-16 при първите занимания с т.нар. блус скали, клишета, кутии, ликове, скали и т.н.!

Хубаво е, че се припомнят така, защото много изобщо дори не са им обърнали внимание на тези взаимовръзки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.