Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой разбира от звукови карти (pc)


Otveqn

Recommended Posts

Знам, че това не е правилното място за тази тема (всъщност не знам каде би било), но мисля, че сред китарджийте е най-вероятно да намеря отговор на въпроса си. Без мноо предистория: разказваха ми , уж доворен източник, как на pc с нормално дъно могат да се сложат две три или четири еднакви по модел звукови карти и да се пуснат да работят като една карта, демек да имам 4 стерео входа ,тоест 8 канала, които да записват едновременно (с някакъв software :huh: ). Цялата работа е, че искам да си спестя сума ти пари за сериозна звукова карта с 8 канала.

 

Вярвам, че точно измежду китарджиите електричари трябва да има най-много хора, които правят записи в дом условия, за това пиша това тук.

Ако някой може да помогне с каквато и да е информация ще му бъда безкрайно благодарен :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Честно казано скъпите звукови карти са скъпи, не защото имат повече канали, а защото имат качествени АЦП и ЦАП(аналогово-цифрови и цифрово-аналогови преобразуватели), и са така разчетени, че нивото на шум което вкарват в записа е около -110 дБ. За сравнение повечето евтини звукови карти(Live, Audigy - вкарват около -70дБ шум(около 100 пъти повече), а най-евтините PCI платки вкарват около -30дБ шум(още 100 пъти повече, тоест 10,000 пъти повече от хубавите карти). При това при евтините платки закъснението(около 100 mS в най-добрия случай), липсата на ASIО драйвери , ненадеждността на буферите(пукане), софтуерната емулация на половината устройства на платката, правят качествения или поне неразминаващ се във времето запис почти невъзможен, а за повече платки не може да става и дума. Да не говорим че така не се знае дали изобщо ще ти стигне процесорна скорост да обработва буферите. Ако искаш да правиш записи(особено многопистови), вземи си карта със около 3-5мС входно-изходно закъснение, поне 100-110 дБ съотношение сигнал/шум на входовете, хубави конвертори, вграден ASIO контролер(за да не се тормози процесора). Препоръчвам ти платките на RME. Не са евтини(около 300 - 500 долара), но това е най-евтиното решение, ако искаш многопистови записи. Дори евтините Креатив карти обикновено имат само един вход, от който може да се записва в даден момент, а и са 5-6 идеи по-шумни.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

8 мисля. 8 стерео входа(16 моно). Ако греша поправете ме.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахаха, вие направо ми разбихте мечтите :huh:

 

Все трябва да има по-евтин начин. Достатъчни ще са ми 4 канала - 2 стерео тоест. Става въпрос за елементарно документиране (дори не става дума за демо-записи) на репетиции. Просто искам да имам 4 канала по-отделно записани на пц-то и да ги обработвам и доизкусорявам до колкото мога, отколкото да правя всичко на пулта с неясната представа к`во аджеба ше се чува накрая.

 

Ше се търсят други начини значи (пуснал съм тото ) :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Xaxaxa - това с тотото(3*то) звучи обнадеждаващо.

Тогава може би някой ще помогне, като назове някоя карта с 2 стерео входа(от които да може едновременно да се записва) със АСИО поддръжка?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за качеството на звука няма спор

иначе по темата:

ми слагаш си четирите карти и им инасталирваш драйверите

 

след това когато нагласяш отделните тракове в програмата, която използваш

избираш за всеки трак от кой от всичките достъпни аудио входа да записва.

И натискаш Record

 

Като се замисля май винаги съм имам по две карти на пц-то.

Веднъж реших да пробвам тая работа с една Yamaha 724F-V и една Creative Live! , като записвах с Cakewalk PorAudio 9 (много ретро звучи ама става за 2000г. :D).

Е експеримента беше успешен, но тогава осъзнах че нямам нужда от това.

Все пак немога да свиря на два инструмента едновременно :headbang:

 

аааааа и машината беше PIII 550, така че всяко по ново дъно би трябвало да ти свърши работа. С друг софтуер не съм пробвал но немисля че ще има проблем.

 

 

btw:Какво точно разбираш под "да се пуснат да работят като една карта"

ако е да могат да се ползват за запис едновремнно отговора е "да може ".

 

Все пак ако наистина ти трябва да записваш по няколко канала едновременно и ако е за сериозна работа май ще ти трябва нещо повече от 4 саунд карти в едно PC.

 

видях новите постове :huh:

За документиране ще стане!! Остава да сложиш две карти в ПЦ-то и да пробваш;

 

 

УСПЕХИ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ми карта с АДАТ и един берингер АДА 8000 и ще имаш къде 10 трака 8+2, перфектната комбинация за тая работа е ЕМУ1212м на старо 400 лъва и берингера и той толко

 

втория вариант е карта с SPDIF и ако приемем че тя има 2 входа и един преамп на SPDIF - 2, стават четири.

 

иначе РМЕ имат експанжъни към тех с по още 4 входа и/или изхода, ясно е че не ти е по джоба, но за инфо казвам, те тия карти 9632 се викат, като моята, по европЕто са 400 евро+70 за балансирани кабели+150 едното разширение, или РМЕ файърфейс ли се казваше "аналог" на берингера в кавички щоте нема нищо общо като цена, а и по качество.

 

ся, виж имаше и един миксер на Алесис през файъруайър и го разкарай твоя направо, къде за 400 долара май беше ше имаш 6 или 8 трака не помня точно директно у ПЦ-то, даже тва ти е супер вариант :huh:

 

Евтиме, ще те разочаровам я един вход за моно го броим :D:headbang:

Редактирано от peshoy2k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

идеята за пускането на няколко ефтини карти е вариант. Пускал съм 3 карти едновременно (т.е. 6канала запис). ВЪзникват проблеми от факта, че нямат общ клок, но нали говорим за демо? (просто 3те двойки канали са леко разместени във времето, но това се оправя на ръка без прблем).

Софтуера с който успях да подкарам запис беше самплитуд 5.9. С другите програми имаше проблеми с многото карти.

Успех и пиши какво е станало.

а, и все пак ако видиш че сумата за трите карти нараства - има и други варианти за многоканален запис - АДАТ на старо, Компютър под наем с 8канален интерфейс, магнетофон на старо (ей това е най-готиния вариант, ама трябва да имаш късмет)..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахаха, вие направо ми разбихте мечтите :huh:

 

Все трябва да има по-евтин начин. Достатъчни ще са ми 4 канала - 2 стерео тоест. Става въпрос за елементарно документиране (дори не става дума за демо-записи) на репетиции. Просто искам да имам 4 канала по-отделно записани на пц-то и да ги обработвам и доизкусорявам до колкото мога, отколкото да правя всичко на пулта с неясната представа к`во аджеба ше се чува накрая.

 

Ше се търсят други начини значи (пуснал съм тото ) :D

аз има такава ЕМУ АПС -саунда е на 6

просто марките са 2 - ЕМУ и М-Аудио

оттам нататък всичко е компромис

и не си заслужава да се харчат пари за глупости - по добре събирай и изчайкай докато си готов

свирка за 3 лв = свири като свирка за 3 лв(Румен от Карамел)

10 свирки за 3 лева = пак свирят като за 3 лева(допълвам аз)

 

сега аз съм много новак в тоя област - обаче - чувам едно - звука ми е прекрасен - и се кефя че съм гласувал с парите си за ЕМУ

 

ще излезне малко като хвалене- но има и доста истина

как аз избрах саунд карта

купих ги Гитар байерс гайд за 2006 година

отварям и гледам -по света се купуват ЕМУ и М-Аудио

просто и ясно

сигурно има и някакви по добри - дето ги ползват в лос анджелистките студиа

ама те сигурно струват колкото кола(това за тези които-ще кажат - а ама има еди какви си)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Otveqn

 

Решението на твоите грижи не е чак толкова скъпо. Казва се M-Audio Delta 1010LT. Според сайта на м-аудио струва $250, тук цената вероятно ще е доста близка - провери в Динакорд ако си в София.

 

Картата е с 8 входа и 8 изхода и има 2 вградени микрофонни предусилвателя.

 

delta_1010_lt.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЕМУ и МАудио не са лоши, но не са върха на сладоледа. И останалите карти (те не са и карти реално погледнато), които са по-скъпи и качествени съвсем не са колкото една кола (макар че има и такива) и не ги използват само в ЛА.

 

Байърс гайдовете са все пак рекламни каталози основно и целта не им е да покажат предимства. Показват кой колко пари има за реклама.

 

ЕМУ и МАудио все таки са страхотни карти за парите си. ЕМУ1212м и МАудио Аудиофил илизат по 100$ на канал (аналогов, иначе имат и цифрова връзка за външно устройство и реално на ЕМУ-то могат да му се закачат още 8, както каза Пешо) и с не лошо качество.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахаха, вие направо ми разбихте мечтите :huh:

 

Все трябва да има по-евтин начин. Достатъчни ще са ми 4 канала - 2 стерео тоест. Става въпрос за елементарно документиране (дори не става дума за демо-записи) на репетиции. Просто искам да имам 4 канала по-отделно записани на пц-то и да ги обработвам и доизкусорявам до колкото мога, отколкото да правя всичко на пулта с неясната представа к`во аджеба ше се чува накрая.

 

Ше се търсят други начини значи (пуснал съм тото ) :D

Повечето възможности ти ги казаха...ако не ти харесват има и компромисен вариант, в случай че не става дума за импровизации: записвате барабаните и после по тях и всичко останало един след друг. Ако не ви се занимава ... Delta-та май наистина е най-удачния вариант ..не че е по-добра от Emu-то, но няма нужда от ADAT

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.