Jump to content
Българският форум за музиканти

Възстановяване на соц китари


Recommended Posts

Смятам да съживя няколко стари китари и да ги предложа на начинаещите китаристи, като моят труд ще е подарък - няма да се калкулира в цената на инструмента и всичко, което правя ще се вижда.И така:

1. Йолана

iolana.jpg

 

2. Орфей

 

orfei2.jpg

 

3. Полуакустичен бас Орфей

 

baszm.jpg

 

4. Кремона

 

kremona4.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам една почти реновирана "соц" българска китара. Само джинджифлюшките са повече от 100 - 150 лева

ключове - 50, 60 лева

фиксиран бридж или Tune-O-Matic - 20, 25, 30 лева

горно магаренце - 10 лева

потенциометри - 10, 20 лева

врътки за потенциометри - 10, 15 лева

жак с планка - 10 лева

хъмбъкер с рамка - 30 лева бройката

уши за колан 10 лева

 

Отделно е работата:

Рефрет с нови jumbo прагчета

нов фингърборд

преоформяне на глава

шкурене, грундиране, боядисване, лакиране

Общо: 200 лева

 

Тяло - шкурене, грундиране, боядисване, лакиране, насищане с части - 150 лева

 

За тия пари може да се вземе чисто нова

EPIPHONE ES335 STUDIO WC + куфар:

:

http://www.thomann.de/gb/epiphone_es335_studio_wc_bundle.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен въпроса с реставрацията на соц китари е малко спорен, има модели който стават за нещо, има и такива които са си откровено за печката, има хора, които са по вещи от мен в тая част, но мисля, че и те могат да го потвърдят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е! Само "Йоланката" си струва. Другото става за интериор - след сериозна работа! Не намирам смисъл, освен ако не ти е хоби! Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво стана в крайна сметка? @Никони ще реставрираш ли нещо? Защото ако си се отказал и ще хвърляш китарите, по-добре да ги взема аз да се упражнявам върху тях :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По- правилно би било "Възтановяване на соц китари и имали смисъл от това?".

Според мен не. За декорация не стават, за свирене още по- малко,

но за загуба на време определено да (на 100%).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Йоланата може да стане много добър проект, ако се зарибиш да я стегбеш. Ще стане витидж инструмент :) Освен това те свирят доста добре. Имам полуакустичен бас йолана, той си е с палисанров гриф, седефени точки и т.н. Както си трябва. Мисля, че и на него ще му дойде времето. Ще си поиграя някой ден.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе колеги, стига злостни коментари, моля!

Всеки соц. инструмент има право да му бъде даден втори шанс за живот.

Въпросът е по какъв начин, а цената няма значение... поне при мен беше така.

Вярно, че китарката си я правих за себе си, но се получи уникален инструмент със своя "душа" и не мисля да се раделям с тази китара никога!

Ето малко инфо:

http://forum.muzikan...__fromsearch__1

 

А на "никони" бих казал:

Поздравявам те за начинанието! Колега, не се отчайвай от обезсърчаващите коментари!

Давай смело напред и да ни покажеш накрая едни достойни Красавици! :thumbs_up:

Повтарям: Не краставици, а Красавици! :excl::yes::)

 

Успех! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имал съм червената кремонка, май Стела беше модела. Какво ли не направих за нея! Смених тялото с махагоново, хъмбъкери, ключове - ми не става. В грифа се има някакви резонанси, които не можах да подтисна по никой от познатите начини. Хвърлих труд и средства за една нова, при това по избор. От ниския клас, естествено, но и по-добра.

 

Подарих я на начинаещ музикант. За точно дискутирания модел съветът ми е да не се хвърлят никакви усилия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заглавието на темата е "възстановяване на соц. китари", което май наистина няма смисъл, тъй като ще се получи предмет, подходящ само за музея на социализма или като пример как не трябва да се прави електрическа китара.

 

Другият подход (който се вижда от примерите) е да използваме тези китари като донори при изработване на нова китара. Но кое от тях може да се използва? Хардуерът, електрониката и адапторите са неизползваеми, грифовете също (поне аз не съм попадал на добър). Остава само тялото - ако е от качествено дърво (някой може да сподели дали е срещал такива модели).

 

Разбира се и евтините китайски китари за около 200 лв. също не си заслужава да се модифицират. В по-високия клас (с тяло от качествена дървесина и приличен гриф) вече може да се мисли за смяна на адаптори, ключове и др.

 

Поне това показа моят скромен опит с един Орфей (подобен на баса от третата снимка) и др. соц. китари.

Сега ползвам Vintage 100 (ключовете са сменени от предишния собственик, а аз смених адапторите и модифицирах електрониката), ако и прагчетата се пипнат малко ще стане прилична китара. Нътът и бриджа също може да се сменят, но не е толкова наложително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има руски форум http://sovietguitars.com/news.php . Там може да се прочете и види, как ентусиасти се радват на тия инструменти. Статии за соц. ел. китари http://sovietguitars.com/e107_plugins/forum/forum_viewforum.php?50 . Има представители и на Кремона и Орфей.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.