Jump to content
Българският форум за музиканти

christov64

Members
  • Мнения

    39
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Всичко публикувано от christov64

  1. Изглежда, че добре ще стане, но има ли смисъл да се прави при положение, че в магазините има прилични кейсове за малко над 100 лв.?
  2. Да не би говорителите да са G12H Anniversary? Те са 30 ватови и може затова да са "попръцквали", ако усилвателят е 100W.
  3. Зависи на колко години е и дали ще се ползва професионално (дали искаме да работи надеждно и да може да се разчита на него).
  4. Ако тинолът не е качествен нищо няма да стане. Наскоро купих един китайски от Елимекс, тъй като другите марки бяха в много големи разфасовки и не можах да направя и една свестна спойка с него (изглежда, че съдържа предимно олово и трудно се разтапя, а спойките стават мътни и зърнисти). Когато им го занесох обратно в магазина веднага ми върнаха парите. Аз ползвам Cynel и съм много доволен от него. И с китайски поялник прави много добри спойки. Ако искаш човката да изкара по-дълго не я мокри с вода, а я почиствай по начина, показан от Никифена. Ето един линк за изискванията на НАСА към качеството на спойките: http://workmanship.nasa.gov/lib/insp/2%20books/links/sections/601%20General%20Requirements.html
  5. Заглавието на темата е "възстановяване на соц. китари", което май наистина няма смисъл, тъй като ще се получи предмет, подходящ само за музея на социализма или като пример как не трябва да се прави електрическа китара. Другият подход (който се вижда от примерите) е да използваме тези китари като донори при изработване на нова китара. Но кое от тях може да се използва? Хардуерът, електрониката и адапторите са неизползваеми, грифовете също (поне аз не съм попадал на добър). Остава само тялото - ако е от качествено дърво (някой може да сподели дали е срещал такива модели). Разбира се и евтините китайски китари за около 200 лв. също не си заслужава да се модифицират. В по-високия клас (с тяло от качествена дървесина и приличен гриф) вече може да се мисли за смяна на адаптори, ключове и др. Поне това показа моят скромен опит с един Орфей (подобен на баса от третата снимка) и др. соц. китари. Сега ползвам Vintage 100 (ключовете са сменени от предишния собственик, а аз смених адапторите и модифицирах електрониката), ако и прагчетата се пипнат малко ще стане прилична китара. Нътът и бриджа също може да се сменят, но не е толкова наложително.
  6. В София намерих шеллак в Ташев-Галвинг - нямат магазин във Варна, но може да се поръча и достави с куриер. Не знам колко е качествен и дали е подходящ за лакиране на музикални инструменти (аз го ползвам за трансформатори).
  7. Тук има много информация: http://hiwatt.org/tech.html Може би Heyboyer правят най-добрите копия на оригиналните трансформатори. Partridge и едно време са били доста скъпи. Nikifena, къде е грешката в схемата на захранването - не мога да видя нищо особено, освен че единият кондензатор не е надписан (той всъщност е половината от двоен кондензатор 2x50uF)?
  8. Не съм запознат с тези устройства, но според ръководството за употреба може да се изпозва стандартен мрежов кабел RJ45 (препоръчват да е висококачествен): http://l6c.scdn.line6.net/data/l/0a06000fe62d44e39827abedd/application/pdf/FBV%20User%20Manual%20-%20English.pdf
  9. Защо не пишете на TAD, че трафът е дефектен. Все пак дават гаранция, но не ми се четат условията.
  10. Gregg, в каква схема горят лампите и на кой производител? Според каталога на Philips Ukf max = 180V и доколкото знам в Marshall-ите напрежението на катодите в повторителя е по-ниско и не се налага да се повдига отоплението. Може би някои лампи ново производство не отговарят на спецификациите. Аз в момента си правя един 18W усилвател с EL84 (предусилвател "плекси" тип) и Uk на катодният повторител ми е около 160V. Пробвах да повдигна отоплението спрямо маса (с 10V), но намалението на брума беше незначително. След правилно свързване на масите, усилвателят стана много тих. Само в "плекси" канала, поради голямото усилване, се чува шума от първите две лампи и може би от анодните резистори. Ако има интерес мога да пусна в друга тема как върви работата по усилвателя.
  11. Според мен всяка намотка е с импеданс (приведен към първичната) 3 ома. Ако се свържат две в паралел импедансът им остава 3 ома, а на двете двойки, свързани последователно става 12 ома. Коефицентът на трансформация се смята най-лесно като се подаде на вторичната намотка ниско напрежение (аз използвам 3.15V от отоплението на лампите) и се измери напрежението между изводите за анодите на първичната. Преводното отношение е коефицентът на трансформация на квадрат. Можеш да измериш при това свързване какво се получава (най-вероятно 3 ома, затова и говорителите са свързани така).
  12. +1 за metalhammer И аз не мога да разбера защо трябва да се прави копие на усилвател, който в момента се произвежда серийно. Ако изглежда скъп за България (1000EUR), на старо може да се намери на половин цена. Ако сте решили да го правите с EL84, по-добре започнете с нещо просто като 18LiteIIb (само изходния траф е скъп) и след като тръгне може да мислите за модификации, като добавяне на още гейн стъпала и канали. Имайте предвид, че тези усилватели са доста шумни за ползване вкъщи. За това съм решил да си направя и един маломощен (4-5W push-pull), но сигурно и той ще е доста мощен.
  13. Здравейте, Прегледах темата, но не видях някой да е обърнал внимание на електро-статичните екрани в кабелите, като например в този на Proel (има ги в Динакорд): http://www.proel.com/proel/products/stage_equipment.html?cid=11169460615770/11169460620720/&pid=kms/11068488790320/11163982575680 Ако не се внимава жила от активния проводник и оплетката могат да се допрат до високопроводимата графитна обвивка (черна на снимката) и да се получи контакт между тях. Може да се установи с мултицет, настроен на високоомов обхват. Имах проблеми с два такива кабела - единият имаше съпротивление към маса само 2.7К и резултатът беше много голямо затихване на сигнала. Другият показваше 300К съпротивление, съответно силен сигнал, но с много шум.
  14. Жаковете на Cliff също са много добри (предпочитам ги пред Neutrik), но тук май не ги продават. Има ги във Farnell и други сайтове. Китайските имитации не е препоръчително да се купуват.
  15. Оригиналното магаре е със същата ширина - грифът е малко по-тесен в долната част, но така е направена китарата.
  16. Ами аз писах, че отдолу има масивна дъска и акустиката няма начин да не се промени. Аз нямам проблем с високите. По-скоро ниските не са като на масивна китара. Малко повече feedback се получава, ако усиля усилвателя (18 Watt Lite2b) докрай. Каква е схемата на свързване и какви са адапторите? Aз пробвах една схема, при която звукът беше глух и усилвах високите докрай. Сега ги намалявам наполовина при ниска мощност. Най ми допада класическата схема на Gibson - има я в сайта на Seymor Duncan, както и тук: http://www.singlecoil.com/docs/paula.pdf Има една особеност, че ако са включени и двата адаптора и единият потенциометър се намали докрай, се намалява цялостния звук, но това си има и предимства. Другата схема, при която двата потенциометъра са включени наобратно и не си влияят, е тази която ми звучеше глухо и мътно. За метъл обаче май тая китара не е подходяща.
  17. Малко закъснях с отговора, сега ми остана време да видя в какво състояние е китарата и направих две снимки. Единият потенциометър се беше повредил и се наложи да го сменя - затова е различен. Определено звучи по-добре с хъмбъкери (оригиналните адаптери просто не стават за нищо), но сигурно ще ги сложа на друга китара, когато се сдобия с нещо подходящо за тях. Ясно е, че шперплат не звучи като масивно дърво, но има sustain и обратна връзка, поради кухото тяло. Грифът ми е малко тесен и беше много дебел, та го изтъних навремето. Трябва да и се смени пикгарда, потенциометрите и да се сложи ключе, но не ми се инвестира повече в нея.
  18. Оригиналните букси на Neutrik имат логото на фирмата със ситни букви върху издадената отзад правоъгълна част. Не че не може да се фалшифицира, но ако го има е по-сигурно, че са оригинални.
  19. И аз имам такава китара - преди повече от 20 години я купих за 5 лв. Изработена е от някакъв шперплат, но в средата има масивно парче дърво (може би дъб), което има отвор в района на адапторите. Оригиналният адаптор не ставаше - както предполагам всички български адаптори не беше топен във восък и съответно беше много микрофоничен. Аз и монтирах два хъмбъкъра, но това наложи срязване на масивното дърво на две места. Не бих го направил, ако китарата имаше някаква стойност. Не си заслужава много инвестиции, тъй като нито тялото е ценно, нито грифът е качествен и ако се смени всичко, което не е наред накрая нищо няма да остане от китарата...
  20. На мен ми харесва, въпреки че не съм фен на Mesa, а предпочитам Marshall и съответно - брезов шперплат. Nikifena е прав за задната греда - служи за намаляване на трептенето на предния и задния панел при 4x12 кабинетите. При старите кабинети на Marshall е имало залепена оребрена гума на края на гредата, а сега просто я правят малко по-дълга, за да опира плътно в двата панела. По отношение на задното монтиране на говорителите - ако са отпред това означава, че рамката с плата ще трябва да може да се сваля или да се премахне и да се сложат грозни метални решетки на говорителите, които ще навярно ще променят звука. Тази конструкция е изпитана - рамката се сваля само ако е повреден плата и трябва да се смени. Неудобството е, че за смяна на говорител трябва да се развият всички винтове на задния панел. Може би звучи по-добре, както казва sw1tched. Ако имаше проблеми китарните кабинетите нямаше да се правят повече от 50 години по този начин.
  21. И аз имам нужда от шаси с нестандартни размери за монтиране в кабинет Epiphone 112 - ще го правя на комбо. Тези профили обаче са с по-малки размери от стандартните - височината трябва да е поне 6 cm, широчината също не е достатъчна. Може би този, с размери 150 x 50 x 4 ще стане за комбо, ако жаковете не са един над друг. Но пък е доста дебел. Големите отвори може да се направят и ръчно, но трябва настолна бормашина, стъпкова бургия и фрезер за правоъгълните отвори.
  22. Здравейте, Няма нужда да се намалява захранващото напрежение. Стойността на резистора 1К/5W може да се подбере така, че B+ да е около 270V с товар. Усилвателят ще изкара към 5W, но със 4Оhm говорител няма да работи оптимално, а с резистор в паралел ще се загуби половината мощност. Крайното стъпало и захранването са общо взето ясни (в схемата на Vox липсва само грид-резистор към втората решетка - може да се сложи 1.5K/2-3W като в руската схема). Добре е да се сложи и резистор 220K/2-3W, паралелно на първия филтриращ кондензатор (като в схемата на Blackheart), за разреждане на електролитите след изключване на усилвателя (иначе може да останат заредени с високо напрежение, ако усилвателя се тества без лампи). Предусилвателят и тонкоректорът трябва да се изберат в зависимост от звука, който се търси (Fender, Vox, Marshall и др.) В YouTube има много клипове на различни усилватели. Нискочестотните говорители наистина не стават за китарен усилвател - по-добре със широколентовите. Ако се инвестира в скъп говорител - тогава си заслужава да се търси и нов изходен траф, но за тестове може да ползвате и наличните говорители с този траф. Трябва да се помисли как ще се оформи крайния продукт - комбо, глава с кабинет? Ако се намери готов кабинет, усилвателят може да се монтира вътре и да се избегне изработването на кутия. Трябва да се изработи и шаси. Проводници и IEC конектор може да се вземат от старо компютърно захранване. Високоволтови кондензатори има по магазините на ниски цени, но са китайски и не са с аксиални изводи. С потенциометрите е по-сложно - у нас внасят само за печатен монтаж.
  23. Не съм сигурен кои изводи са началата и краищата - ако се разгледа трансформатора би трябвало да си личи. Свържете го, както е на схемата - извод 3 към анода, 2 към B+, 4 и 5 към говорителя, като 4 е на маса. Ако е свързан неправилно, говорителят ще се движи наобратно, когато му се подаде сигнал. Може да пробвате с говорители от старо радио, могат да се намерят евтино по форумите, но не знам какъв ще е звука. Ако не е добър - Jensen правят говорители по 4 Ohm, но ще трябва да се купуват 2 броя. Не е необходимо да са 2-3 ватови - по-добре е да има запас по-мощност. По-маломощни китарни говорители от 15W едва ли се произвеждат. Фабричните 5W усилватели са с 12' или 10' говорител, 15W. Няма да има проблем да захрани 2 говорителя, даже ше свири по-силно.
  24. Здравейте, Намерих в този сайт технически данни на радиото (има и за изходните трафове и говорителите): http://www.radiopagajiba.lv/VEF/latv_m.htm От първичната трябва да се използват изводи 2 и 3, а към вторичната включвате говорител (изводи 4 и 5). Има обаче един проблем. Трансформаторът е проектиран да работи с 2 говорителя по 4 Ohm в паралел (2 Ohm общо). Тогава импедансът на първичната е около 6.8 kOhm, което е подходящ товар за EL84. Така че няма да може да се ползва китарен говорител 8 Ohm или 16 Ohm, а ще трябват два по 4 Ohm. В крайна сметка по коя схема ще го правите? Ако е на радиото, вероятно няма да звучи добре с китара, а е и много усложнена. Има обратна връзка, корекциите на звука са сложни и едва ли са подходящи за китарен усилвател. Ако имате EF86 (има по-голямо усилване от 6Ж1П) лесно ще направите опростената схема на VOX-а, като замените само двупътния изправител с грец. Поздрави
  25. Здравейте, Според мен за китарен усилвател ВЧ говорител няма да ви трябва, следователно и Тр2. Според мен ще стане нещо подобно на Vox AC4 без тремоло канала. Това е оригиналната схема на VOX: http://www.voxamps.com/downloads/circuits/ac4.jpg А това е опростена схема с Layout (без тремоло канала): http://i217.photobucket.com/albums/cc212/grog_album/VoxAC4aa1.jpg 6Ж1П (EF95) обаче е различна от EF86 и може да използвате руската схема за входното стъпало. Поздрави
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.