Jump to content
Българският форум за музиканти

Истински модерен джаз!


Tozi

Recommended Posts

Аз пак да направя уточненията, а пък който иска да слуша.

Дефинициите /какво е джаз, какви са различните стилове, какъв период от време обхващат и техните най-известни представители/ са определяни от уважавани хора с огромни знания по темата като: Уйлям Сарджънт, Марк Гридли, Андре Азриел, Йоаким Беренд, Джон Фордам и други музиковеди от световна величина.

Музиканти като: Луис Армстронг, Чарли Паркър, Майлс Дейвис, Джон Колтрейн и други са прокарвали пътя на тази музика. Често в началото дори да не са знаели как ще бъде наречена. Интуитивно и с огромните си възможности са напипвали "новинките" около себе си. Но за това е способствало обкръжението, талантът или гениалността им, ако щете.

Примерът с Mack The Knife на Франк Синатра и Елла Фицджералд е много интересен, но няма да го коментирам. Освен уточнението, че при първия се използва обикновено наименованието Sweet Jazz /приятна танцова или развлекателна музика с елементи на джаза/.

Не бих искал да поучавам когото и да било, но тези неща се учат отдавна в Музикалната академия, има преведени книги за това на български, а интернет предлага какви ли не други възможности. Не се косете. Топлата вода отдавна е открита!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tozi, никъде не съм казал, че в парчето, което си дал, няма ритъм ;) Всъщност всичко в това парче е изключително предсказуемо и най-вероятно затова на мен лично ми е толкова скучно, то в крайна сметка добре го каза и Кольо, че такива неща носят заряд повече на живо в публиката, отколкото така на запис.

 

Понеже не съм завършил музикалната академия и вероятно не съм достоен да обсъждам стиловете и да изразявам мнение, но ще си позволя тази фриволност и ще го направя, с риск да досадя на XAS, както и да го убедя, че не го слушам, с което да го принудя да ме изгони от дискусия, в която трябва да се обменя само знание, придобито в академичен контекст. Та струва ми се, че въпросният клип е доста далеч от модерен джаз в смисъла на нещо, което е ново в джаза и го е нямало преди. Да, тоя клип вероятно е правен скоро (в модерни времена), но не виждам стилово и съдържателно да е каквато и да е иновация в джаза, такива неща още Колтрейн и Орнет Колман са свирили, говорим за 60-те години на миналия век, това са си над 50 години, както и да го гледаме. Много повече иновация, пак според моето скромно мнение, има в т.нар. Nu Jazz, който смесва много стилове, някои от които модерни, което само по себе си на мен ми дава основание да го наричам "модерен джаз". Разбира се, многоуважаваните Уйлям Сарджънт, Марк Гридли, Андре Азриел, Йоаким Беренд, Джон Фордам и други музиковеди от световна величина вероятно по никакъв начин няма да се съгласят с едно такова мнение, така че при необходимост ще си изтрия мнението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да се разбере кое му е новото и ценното на първото парче (Бранфорд и компания), трябва явно да си музикант които свири тази музика а не просто слушател. Семейство Марсалис са поддръжници и продължители на джазовата музикална традиция в чистия и вид - продължители на "черната" форма на изкуство и това може да се чуе във всяко тяхно изпълнение. Начина по който Бранфорд, Калдерацо, Рийвс и Фолкнър свирят е базиран върху традицията и в същото време е абсолютно модерен и актуален (дължейки се до голяма степен и на 20 годишния барабанист) поставяйки нови стандарти (отново) в изпълнителското изкуство.

 

Мога само да гадая на какво се дължи сарказма в коментарите на СиберГене.

Не мисля че човек трябва да има музикално образование за да има лични музикални предпочитания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С това изказване влизаш в една поредица с безброй тесногръди, ограничени и нискоинтелигентни индивиди, които винаги са имали какво да кажат срещу новите и непознати форми на изкуството. И проблемът не е в това дали харесваш тази музика или не - проблемът е, че я отричаш, защото не я харесваш. Дали чалга фен ще заклейми Return to Forever защото са му прекалено какафонични или пък редови тъпак, владеещ четмо и писмо до степен да употребява вестник и извън тоалетната ще каже за "Критика на чистия разум" че не става, защото не може да хване и капчица смисъл - разлика няма.

На тебе каква ти е целта не разбрах. Всички да кажат че тази музика е уникална и неповторима, така ли ? Аз си имам мнение и си казах и дори мога да го подкрепя с аргументи а , ти какво правиш " мой" ? Това че Колтрейн е бил велик саксофонист не означава , че трябва да му харесвам и лай-..та които е правил. И май ти ще излезеш тенсногръдия в цялата работа. Ама защо ли се чудя. Дори и големи рок групи са си позволявали да уринират върху публиката и тя братче стои и се радва все едно и дават манна от небето. Същото е и с много ( не всички ) от тези примери. Не е нужно да хапнеш лай..но за да разбереш, че е гадно. Ама май прекалено интелегентните хора или поне тези които се мислят за такива са готови да правят дори и такива неща само и само за да излязат , че са преминали на по-високо интелектуално ниво от другите. Това което изразява тази музика е някаква негативна емоция от живота, което е нормално ( всички страдаме понякога ) и че някой е решил тази емоция да я превърне в музика не означава , че всички трябва да стоим и да пляскаме. Лично аз предпочитам да слушам хубавите произведения на Колтрейн, отколкото авандгардизмите му

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

emo_tion1 - много точно мнение даваш братле. Мога да кажа само браво. Някои хора просто толкова надълбоко са задълбали в материята и поради това вече имат изкривено понятие за естетично и красиво. Но просто ги остави - това е проблема на хората, които с много труд са постигнали нещо. При това за сметка на успеха са жертвали много неща. Винаги съм казвал, че трябва винаги да бъдеш себе си и да не позволяваш познанията ти да те променят. Срещал съм такива ситуации като бях студент. Имаше преподаватели, които просто са си много умни. Те въпреки, че знаеха невероятно много неща в областта си, бяха останали себе си и бяха пичове. Имаше също такива, които с цената на денонощен труд бяха постигнали много, но въпреки че знаеха също невероятно много неща бяха омотани като патета в кълчища. И просто си личеше, че не са тука. А да ти кажа не знам, дали някои от колегите не проявяват просто форма на снобария - щом еди кой си е голям музикант - значи всичко което е изсвирил е велико. Ако си опериран от към усета си за красиво и естетично - просто няма спасение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно. Няма да стане. Ще чакаме следващото поколение...

Да не напишете нещо против чалгата само - ще ви припомня какво сте писали. :secret:

 

П.п: ако не позволяваш на знанията ти да те променят, значи нищо не си научил....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tozi мисля че малко прибързваш със заключенията . Чалгата незнам какво общо има с темата. Мисълта ми беше че дори и най-големите си имат своите недостатъци и далеч не всичко , което правят е гениално. Дори в литературата съм чувал от хора професионалисти в тази област изсказвайки мнения за произведения на Иван Вазоя например да кззват , че има много слаби такива и направо се чудят как е възможно един човек който е написал редица шедиоври да има толкова наивни и направо противоречиви творби. Същото се отнася и за иконите в музиката. Далеч не всичко което са направили е гениално и заслужава ръкопляскания , въпреки че са дали много на музиката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tozi, малко набързо написах моя пост, може би не съм успял за няколко изречения да се изразя точно. Всичко което научиш те променя - в смисъл че ставаш един по-образован човек. Обаче мен ме дразни факта, че някои хора, като се пообразоват и просвирят по-сложна музика и губят ума и дума. Ако обаче тръгнеш да сравняваш нещата и (тук ще дам един по-драстичен пример) едно парче на Бийтълс например почне да не ти харесва в сравнение с нещо от дълбокия джаз, значи нещата не са много на добре. Ти като човек, много образован в музикално отношение може да хванеш подредба и хармония във всяко много сложно изсвирено произведение. Друг е въпроса, например, че и класици като Моцарт са направили сложни произведения, обаче на мен неукия и необразования въпреки сложността си ми въздействат много добре. И не само Моцарт, и Вивалди, и Бетовен и доста други по-стари композитори. И тук основния спор е не че тези музиканти които даваш за пример не могат да свирят. Проблема е, че на някои от нас не ни харесва тази музика. Просто ни боли главата от нея. Това си е лично мое мнение разбира се и не ангажирам никой друг с него, но смятам, че тази музика е просто по-лоша, или по-некачествена, или по-грозна ако щеш от някоя друга. Не казвам, че не е перфектно изсвирена, че ако започнеш да я анализираш няма да намериш уникална хармония между партиите на всички инструменти. На мен просто не ми харесва. А тук е въпроса към теб. Помисли си защо не ми харесва?. А Моцарт примерно ми харесва. В изкуството малко сложно се правят сравнения, но не е невъзможно. И накрая - нищо лично, просто е въпрос на вкус. Ти може много да си надрасъл времето си. След 100 или 200 години може всички да слушат тоя джаз вместо Моцарт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@emo_tion1 Изглежда ми странно, как поставяш интелекта на много от другите хора в дискусията под въпрос... Според мен в цялата тема не подхождаш като интелигентен човек (с което не искам да кажа, че си тъп, понеже най-малкото всички доста често не се държат като интелигентни хора :D аз онзи ден на 8ми Декември например.... мани). Не искам да те поучавам или нещо ала-бала...

 

И според мен клипчето в началото е пълно безумие, но не бих влизал в спор, в който нямам аргументи (поне, докато стане ясно, че отсрещната страна има такива :) )

Както и да е... май не стана много ясно защо изобщо го пиша това... Сигурно и моят пост има замисъл, досущ като истинския модерен джаз

 

Поздрави :)

Редактирано от FFFDF
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че този вид музициране не ви харесва в никакъв случай не означава че това са цитирам "лайна". Не е нужно всичко да ви харесва. Аз също според настроението бих предпочел нещо по лесно слушаемо (последно време предимно бибоп и народна музика), но това в никакъв начин не би ме накарало да отрека търсенията на някой музикант в каквато и да било посока а още повече да убеждавам масово как това е кофти и неслушаема-некачествена музика. В случая с вашите коментари въобще даже не става въпрос за музика, а за толерантност. Затова споменах чалгата - сигурно за средно статистическият нетолерантен чалга-фен повечето рок неща които вие слушате са също толкова неслушаеми колкото горепосочените джазови примери за вас. Изказванията ви са типичен пример за вица за българите и казана в ада: защо нямало пазачи на българския казан в ада - защото българите сами се дърпат обратно ако някой започне да излиза...

Мненията които изразихте може да дадете единствено когато сте разбрали и опитали да свирите въпросната музика. До тогава би трябвало да казвате просто че не я разбирате и не ви харесва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

FFFDF на никой не поставям мисловните способности под въпрос. Това което правя е да защитавам мнението си и го правя поради факта , че казвам някои истини, а нали знаеш поговорката за истината. Кажи я за да те намразят. Аама кво да се прави и аз по прицнип не обичам да ми казват истината, но понякога се налага :)

Друг е въпросът , че всеки има различни критерии за интелегентност , а също и за музикална красота. Примерно повечето хора обичат да ядат пържени картофи с кюфтета, други обаче обичат ядат, кучета и котки а трети дори и козешки тестиси ядат ( факт , гледал съм го по телевизията :) )

 

Tozi съгласен ъм с тебе , че човек който не е свирил тази музика няма как да я разбере. Но има и друго нещо. Аз лично съм свирил такава музика и то на концерти на музикалната академия. Не че исках много , много но реших да пробвам да видя какво е. . Ами честно да ти кажа не ми хареса . Може би не я разбирам добре музиката ще кажеш и че човек трябва да се задълбае за да я разбере , но пак ще се повторя, че не е нужно да се изгориш за да разбереш , че боли , но пък понякога трябва и това да стане ( човек докато не се изгори си мисли че огъня не пари ). И пак искам да подчертая . че тука не говорим за джаза като общо понятие, а само за някои отделни течения. Защото аз ъм на мнение , че джаза е едно от най-хубавите неща което музиката може да има, което пък не ми пречи да казвам това което мисля за нещата , които не ми допадат

Редактирано от emo_tion1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джаза за всички нас като външни наблюдатели (бели не американци) е просто вид музика. Не бих казал че е едно от най-хубавите неща което музиката може да има. Това е просто вид музикален език, музикиална традиция създадена от афро-американците и в последствие приета като американска арт-форма. Не бих казал обаче че е нещо по-хубаво от суфи музиката, българската народна музика, индийската класическа музика, гамелона или китайската опера ако щете. Това е просто част от световното музикално богатство.

По повод истината също не си прав. Ти налагаш твоята истина. Истина която е резултат на личния ти житейски опит. Има още 7 милиарда истини които сигурно са различни от твоята. Аз лично се съмнявам да си свирил точно такава музика в музикалната академия. Не е нужно да се изгориш за да знаеш че огъня пари. От друга страна обаче това е единствения начин да разбереш какво точно означава "пари" и какво е усещането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.