Jump to content
Българският форум за музиканти

Ефектостроене и от мен ....


Recommended Posts

Още в етап на първи прототипи.

Гейна е стандартните 30дБ , тон ниски и високи, за китара или бас китара.

Избрах буфериран елекронен байпас (поради много причини).

Целях също минимум проводници из корпуса - само клипса за батерията е на "телове" :)

Всичко е монтирано на двуслойна печатна платка , СМД частите са скрити на "тъмната" страна на платката

и защитени от човъркане :P

Извинявам се за некадърните снимки но съм свикнал да държа поялник а не фотоапарат ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ама защо суича е така на кестерме... :wacko:

Ти кога се изхърляш глеаш ли де ше падте... та при него на кестерме ама виж какво се е родило!(Майтапя се, да не се обидите!)

 

Виждаме продължена традицията на Милин Камък (Враца), превключването ефекта да е с буфериран елекронен байпас.

Та за майстора на това по-горе - Иво Цолов от Враца черпя:

mrvea.jpg

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за похвалите (и манджата , Панов ама да знаеш че се обиждам на "майстор" ;) )!

Табелката е гравирана ръчно (и скъпо ест.), но много исках да проверя как ще пасне ...

Ще се радвам и на критика (очаквах коментари заради СМД-тата и не-тру-байпаса).

Пропуснал съм да пиша че това е бустерче.

Бутончето не може да пасне централно защото е широко около 35мм и не стига мястото, това ме дразни защото

при сглобяване корпуса се лежи на ръба си.

Буксите са с металната гайка, пружинката омасава корпуса, не е моя идея но пък съм я разположил по-хитро!

Следващите бройки ще имат различено ( и центрирано, на платката си личи мястото му) бутонче.

Виждат се няколко грозни остри спойки - това е от проводниците за измерване.

Ефектите на М-К са еталон за недоизмисленост, радвам се че НЕ продължавам започнатото от тях, дори

само бутончето им да беше кусура пак е прекалено!

Остава нещо за довършване но фирмите са отпуска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесва ми подходът!

Гледам, че и ти ползваш пиниза със shift+enter на алтиум дизайнера ;)

Може би въпрос на предпочитания, но аз лично гледам да избягвам от "зелените" платки. Много ми бият на БГ правено. Платкаджийниците ползват и други цветове с по-бутикова визия.

 

Оказва се, че захранващия конектор сложен над буксите пречи ако педалът е във верига с други и се ползват пач кабели за китара защото те отиват нагоре- правят форма подобно на обърнато "U". Оказва се, че най-доброто място е или отгоре, или от страни, но под изходния жак. Изключвам фирми като берингер дето и тия работи не са им доизмислени ;)

 

За следващата версия ако може платката да е по-сбутана, за да може всичко да отиде 1 идея нагоре и фуутсуича да се монтира по средата и по-нагоре, така че да остане място за батерията под фуутсуича.

 

Определено си избрал най-доброто място на пружинката която замасява кутията! Кефи :)

 

И накрая да кажа, че толкова добре направени неща рядко се виждат във форума за което респект ! Long live DIY :) хехе

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2i6njw2.jpg

 

Тук корпуса не е празен и платката е монтирана на мястото си :)

Ключето нарочно не е запоенo. Има и нещо за добаване към светодиодчето :)

Зелената солдермаска e стандартна и за пробните бройки е по-добре със зелено отколкото платка без солдермаска.

Аз съм се нагледал на сини и червени из китайска техника.

Първоначално идеята ми беше подобна на твоя Firesound 3 , но без тримерите и цeкалките, успоредна малка платка 'на пинове' която измислих как да я спестя.

Всички слагат батерията долу, аз я преместих зад потенциометрите та спестих доста проводници ,можеше да посмаля платката и преместя всичко нагоре но целях да има място като за следващ проект с повечко части и по-малко (т.е. никакво) мислене на мех. дизайна.

Бутончето ще бъде в средата и малко по-нагоре.В следваща ревизия или модел захранващата буксичка ще бъде преместена (и заради гадните ребра).Пружинката пък ще си има фрезован пад :)

Трябва да се почне една темича като тази за 'ефектите от съфорумци' ама само със снимки и минимум коментари и една за боксове и ампове.

DIY ! (ама при фабричен подход имаш представа какво е ... ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесва ми това нестандартно решение с батерията.

Първоначално идеята ми беше подобна на твоята, но при теб потенциометрите са 3 в линия, а моите са в триъгълник и тази идея отпадна. Естествено мислих и за фрезована платка, но поради сравнително по-големия брой чаркове тва щеше да ми вземе не малко място.

 

За такова изделие, особено ако смяташ да направиш поне 5-6 бройки, като че ли е по-добре да го направиш с къстъм кутия. Така ще ти отпадне досадното дупчене на оребрените кутии от проскит. Аз лично хич не харесвам тия ребра. Алтернативи са кутиите на хамънд, ама са по-скъпи.

 

Между другото тия ала "carling" фуутсуичове от БГ ли ги взимаш или от чужбина?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Аз не бих те упреквал за SMD-то , 21 век е и не мисля, че качествено проектирано и изпълнено изделие в този си вариант е по-зле от такова с дискретни елементи, дори напротив. Проблема е може би в изобилието от некачествени компоненти на пазара.

 

Продукта ти изглежда доста добре. Единствената забележка(дори не е забележка всъщност) е наличието на корекции за среди и високи. Имайки предвид приложението на тези ефекти по-полезно би било една "Tone" корекция или нещо което липсва при повечето такива ефекти и би било доста полезно по мое мнение - "Contour" или един вид параметричен еквалайзер за средите, особено когато се бууства овърдрайва на усилвател, понеже в повечето случаи именно средите определят тона. В крайна сметка за някои хора варианта с ниски и високи може и да е по-удачен, особено ако се ползва за clean/лек crunch.

 

Сподели и цената на изделието(ако си определил такава), може би ще има заинтересовани.

Поздравления, желая ти успех в начинанието! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за поздравите , проблема с некачествените и менте елементи се решава лесно когато вместо от "бакалията" се поръчват от дистрибутор доставящ компоненти за производители, избора на самите части и дори проектирането са определящи и вързани с избора на компонентите още в началото.

Теста на няколко елемента от опаковка е достатъчна сигурност че останалите са читави и предпазва от грешки по вина на доставчика - например сбъркана стойност на смд-кондензатор.Финалният обстоен тест пък гарантира че няма други проблеми.

Критичните части са електромеханичните - ключове, потове, букси... с малко силови методи и/или дисекция лесно се разбира качеството им.

Относно корекциИте не е проблем да се смъкне честотата на високите, именно така е в модела за бас . Мислех и за вариант с ниски високи и среди като средите да са с повече гейн. Имам навика да добавям функционалност (примерно чардж помпа за захранването, корекция среди , усилване... дори "магическо ключе") но тоя път си надделях ( личи по празното място на платката) и се придържах до идеята на ефекта от който бях вдъхновен първоначално.Да, бустера е замислен за по-лека свирня.

"Продукта" :) още не е съвсем продукт затова и не коментирам цената но целта е да е достъпна но не прекалено ;)

Относно контур-корекциИте или псевдо-параметрика си ми прочел мислитите за следващото творение, още го бистря но гарантирам че ще е странно животно (малка подсказка - име започващо с буквата "З").

Поздрави!

 

МодЕдит:

Няма дума "корекций", освен ако не си споменал някой от братята на Конфуций... :no:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.