Jump to content
Българският форум за музиканти

Tom от Slayer като басист


Cypermethrin

Recommended Posts

Значи чувал съм няколко пъти да говорят колко бил зле том арейа на китарата

 

 

ето тука един от коментарите е следният:

 

I like the way that Tom's bass playing has got worse over the years... sort of the opposite of most musicians... but they are still GODS all four of them!

 

Fave band in the world...

 

 

Интересно ми е как по дяволите успяват да чуят баслинията сред всичката тая шумотевица, че да отсъдят колко зле бил Том като басист?

Има ли няква специална техника на слушане така, че да се разбере дали е добър или не басистът? Басовият барабан и баслинията така се смесват че аз нищо не мога да разпозная

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и в какво се изразява некадърността му като басист?

не свири успоредно с китарата ли, изпуска тонове ли, какво :)

много ми е интересно как може един басист да не може да свири бас :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

басът не е инструмент който свири успоредно с китарата, а с барабаните, той е от ритъм секцията

метъла като цяло прави изключение

Не слушам слеър и не мога да изразя обективно мнение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и в какво се изразява некадърността му като басист?

Има се предвид, не само при него, но и при всички музиканти, че партиите му са прекалено прости.

 

Един Бог знае дали е защото иска да са прости, или защото не може да свири сложни неща.

 

Никога не съм приемал Арая за добър басист, но пък никога не съм и разбирал от добри басисти. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че бас - партиите са му прости - не означава нищо. Както всички знаем - Том "пее", а музиката на Слейър си е доста "скоростна". Нека някой да пробва да пее "скоростни" парчета и да свири на бас като Джон Майънг или Стив Бейли. Няма как да стане. Не го защитавам Том, но музикалният свят познава доста други басисти, които свирят просто. Но това в никакъв случай не ги заклеймява като некадърни. Наскоро си говорех с един китарист и му казах, че искам да се науча да свиря като Клиф Уилиамс от АЦДЦ. Той ме погледна с недоумение и ми каза : ти свириш толкова сложни неща, а искаш да се научиш да свириш като него? Та той ще се пенсионира в Ми.

Да, ама - не. Свири просто, но ритъм секцията е "желязна".

Според мен да си басист не е важно да свириш просто или сложно. Важното е да си ритмичен и да не "пречиш" на останалите от групата. Бас + барабани = ритъм секция. Оттам е груува. Няма ли качествена ритъм секция - няма груув. Независимо дали се свири просто или сложно. Това е моето мнение и не искам да ангажирам никого с него.

Край на проповедта и Лонг Лийв Рок"н"Рол.

Редактирано от MDFk
кхъм,кхъм, имаме правила за цитиране :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

горното мнение е доста валидно

 

1. стилът не предполага за гениални бас партии - те биха отнели вниманието от скоростта и груува на китарните рифове

2. не е задължително да свириш завъртяно и комплексно, за да си добър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има една малка подробност, която още повече разваля мнението ми за този човек: в началните години на групата той все още свиреше с пръсти, а и тук-там вкарваше по някоя интересна бас линия. От 1987 насам, като грабна това перо... :curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. някой няма да е зле да обясни на китаристите значението на думата груув

2. басистите нека не започват темата перо - пръсти, какво против перото имате?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е сигурно се дразнят, че не свири с пръсти и не е толкова енергичен колкото едно време. Въпреки това си свири както се казва "като пич". Ако ще и само D#-D#-D# D#-D#-D# D#-D#-D# да свири пак ще е пич. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще умра от смях. Какво значение има дали свири с перо или с пръсти? Само вманиачени подрастващи могат да се пънат колко едното става и колко другото - не. Ако ще да свири с език или с ухо, важното е как се вписва в саунда на групата. Само това е от значение. Останалото са празни приказки за запълване на времето. Пък и от висотата на какви музикални постижения някой от пишещите тук си позволява подобни коментари. Slayer са на светлинни години от музикалните ми вкусове, но това, че аз не слушам или не харесвам нещо, не значи, че то е лошо и нескопосано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Има една малка подробност, която още повече разваля мнението ми за този човек: в началните години на групата той все още свиреше с пръсти, а и тук-там вкарваше по някоя интересна бас линия. От 1987 насам, като грабна това перо...

има ли разлика в звука между перце и пръсти? - не. Човекът стана на 50 юни месец,как може да е енергичен както когато е бил на 20 години примерно? Не ви разбирам,какво лошо има в това да се свири в перце? показва ли лоши умения? :offtopic-001::topicsux:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе, вярно.

Какво значение има виртуозно ли свири или не.

Както Амарио каза, важното и най-важното е да се вписва в саунда на групата.

Значи, като певец на Слеяр е незаменим.

Хилядите ревящи и грухтящи като прасета негови подражатели, просто не струват колкото него.

(И Миле Петроза също го бива)

За АЦ-ДЦ се каза.

Да, Клиф Уилямс не е Стив Харис, но ДиСи са бетон. ( и си представете свирене като на Харис или на ДеМайо - ми няма да е на място тук)

Така и Том.

 

 

Том Сойер - любим герой от детството :):thumbs_up:

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Най-лесният начин да се чуе баса е да се пусне записа на бързи обороти - басът избива, отделя от китарата и се чува съвсем ясно. Вярно - в бързо темпо, но съвсем ясно. Многократно съм вадил неясно звучащ бас така. Е, разбира се, ако искаш "да го извадиш" по слух, трябва да го транспонираш в оригналната му октава. А Том Арая дублира ритъм китарите. Няма начин, трудно е да свириш басови търнараунди по барабаните и същевременно да пееш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.