Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да избегнем скърцането при свирене?


jordanp

Recommended Posts

Звукът от приплъзването на пръстите е част от цвета на акустичните инструменти (пък и не само на тях). Не си губи времето с глупости, чува се и при най-големите майстори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом и при найлоновите струни скърцат,трябва сериозно да роботиш върху техниката си на свирене,упражнения му е майката.Много голям процент от свиренето е от звукоизвличането на пръстите,както много пъти е писано във форума. :rocker::virtuoz::music336::punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Избягва се като се свири чисто. "Скърцането" е изразно средство - може да с е набляга на него или да се прикрива.

 

Остави го да се мъчи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязвам че на повечето ви харесва този звук, но бих искал ако не да се избегне, поне да се ограничат скърцанията. Получава се при нови метални струни най-вече и при запис се набива на ухо "прекалено живо звучи китарата". За мен лично не е проблем ... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еди Ван Хален си вари новите струни преди да ги сложи, не съм сигурен точно с каква цел, може би иска фийл като на стари струни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Така е при нови струни наистина е по-осезаемо.

При метални струни проблема се решава изцяло с flatwound струни.

При класическа китара нямам представа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Значи след като прочетох темата се посъветвах с баща ми (Той разбира доста)

 

И какво ти каза той? (освен разбира се ако не е някаква семейна тайна ;) )

 

Иначе моите лични наблюдения са, че дори светилата на акустичната китара не се притесняват от въпросното "скърцане", та не мисля че трябва да му се обръща особено внимание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Съжалявам, че не довърших коментара .... Той ми каза, че преди е имало едни струни "Томастик" ако не се лъжа им беше името и при тях е нямало скърцане, но не съм сигурен откъде може да си намери такива или изобщо дали са в производство все още .... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Не е преди. Все още ги има. В магазина на Динакорд в Дружба има Томастик. Не отбелязвам да скърцат особено.

Но повечето от марките струни, които използвам така или иначе не скърцат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е до практика, разбира се някакъв шум ще се чува, но ако си много опитен и бързо сменяш позициите и пръстите ти лепват на точните места, няма да има проблеми, с времето става, това ми напомня впрочем на проблема на певците, които докато пеят, се чува как си поемат дъх :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам, че не довърших коментара .... Той ми каза, че преди е имало едни струни "Томастик" ако не се лъжа им беше името и при тях е нямало скърцане, но не съм сигурен откъде може да си намери такива или изобщо дали са в производство все още .... :)

Томастик доколкото знам произвеждат само гладки струни,т.е и всяка друга марка flatround струни би свършила работа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.