Това е належащо, но най-важното в един проц е колко са му реалистични алгоритмите (според мен). Колкото проца е по-куц и може да смята по-малко, толкова по-първобитно реагира на динамика и нюанси или изобщо не реагира.
Всъщност, споменатите от теб Зуум/Диджитек и прочие зъзкалки (от ниския клас имам предвид) кабинетите им са толкова първобитни, че дори не съм сигурен дали е вграден IR, повече ми звучи като някаква крива на EQ дето реже бас и високи и му викат кабинет ... Пък колкото до симулацията на амповете, обикновено за да пестят от процесор правят capture на някакъв амп с настройки и после слагат някакво post EQ, колкото да променяш базово честотите ... ама разбира се не е същото като при амп, като завъртиш един потенциометър всички преходни процеси в предуислвателя, обратни връзки и т.н. да променят тона изоснови и респективно реагира различно на различните тонове.
Именно затова и написах, че това единствено го могат високият клас като Helix, Line 6, AxeFX. Иначе за FX Loop, където са ти модулационни/пространствено времеви и т.н. ако няма някакви чуваеми загуби не е чак такава болка за умиране. Не е и такава голяма умирачка ако го ползваш като бууст пред истински амп ... проблемите според мен почват, като искаш проца да ти прави основния тон и алгоритмите му са куци ...
Неслучайно и до ден днешен хората примерно си харесват ефекти на Lexicon/Eventide/Bricasti от края на 90-те ... разбира се, че сега има много по-мощни CPU-та, памети и прочие, но онези устройства имат специфични алгоритми/конвертори/преампове, които към ден днешен макар, че сме по-напреднали хардуерно, като че ли не всеки бранд влага толкова много в R&D да изпипа алгоритмите ... то и за това AxeFX струва една шапка с пари, памети и процесори под път и над път, само че експертизата вложена в алгоритми и програмиране не се набавя толкова лесно, IMHO.