^^известното неудобство на по-старите форуми, е че тематиката обикновено е дъвкана мноогократно, както е и в този случай.
Няколко корекции - транзисторите ( а пък диодите съвсем) - не преобразуват "електрическа вълна в звукова" (това като цяло е грешно твърдение - усилвателите в комбинация с говорителите го правят). По същество (масовия аудио) транзистор представлява същия тип устройство като (някои) типове лампи, а именно усилва сигнал (като технически това не е съвсем коректно, но ще загубим аудиторията, което така или иначе по-долу ще се опитаме да направим отново ).
Диодите в китарната аудиотехника имат много приложения, но те не са 'усилвателни' елементи. Имат приложения, освен токоизправителни, включително и в ламповите усилватели за цели като 'bias' на предусилвателни лампи например, вместо (относително) стандарта - резистор (+ евентуално кондензатор). И в това няма нищо лошо. В използването на транзисторни устройства (като масата китарни ефекти) също няма нищо лошо и там има такива, които допадат на ползвателя и такива, които не допадат - това е най-важното, а не че някой теоретично е сметнал, че втория хармоник е по-висок при този или онзи дизайн.
Част от останалите компоненти (обикновено пасивни) в едно предусилвателно стъпало са кондензатор на изхода, който 'пропуска' AC (сигнала, без DC) при положение, че имаме товар. Освен това формира и т.нар. high pass filter, което в зависимост от стойността на кондензатора се използва за решаване на други проблеми.
Сега - няма как накратко да обясним няколко книги - и всичко по-горе е обвързано с много условности, допълнителни пояснения и търсене на баланс между различни и често противоречиви цели.
Но в крайна сметка "стига звука да е ок за ползвателя, всичко е наред".