Jump to content
Българският форум за музиканти

Pro Tools


P_A_C_H_O

Recommended Posts

 

Според мен човека е имал предвид следното: При наличието на отделен процесор(процесори) системата не се натоварва и може да подкараш PT на коя да е машина(Pentium 3 например). По този начин се освобождаваш от непрекъснатия ъпгрейд на компа. Също така имаш възможност за N броя канали, ефекти... (под N нямам предвид безкрай). Могат да се добавят толкова карти, колкото PCI/PCI-E слота има дънната ти платка. Освен това има ъпгрейд платки даваши възможност за добавяне на PCI слотове. Така че едиа домашна комп. конфигурация с голяма кутия може да бъде превърната в "The Ultimate Beast"

 

Как да не натоварва хехе, факт при работата на ПТ при луиндолс, ниаколко минутна сесиа на глас запис, става въпрос за дублаж на филм. Компа супер сериозен, процесори дуота -муота рам на килограм и кво там се сетиш още там екстри, райд контролери и тем подобни абе служебен комп не са жалени средства, чакам да визиолизира трака след записа около 1 минута , а може и повече да е беше. Е да си призная на дърт Мак Г3 хвърка ше ама на ПС нъцки :girl_witch: и това ако не е натоварване, защто на същият комп след куп нерви с ПТ преинсталирам всичко и си качих Сонар с който нямаше нерви никакви :)

 

Само за протокола системата на ПТ беше от доста сериозен клас, е вече не работия за тази голяма фирма, но чувам от бивши колеги за непрестанни бъгове

със стабилният ПТ

 

 

Грешката е моя. Говоря за HТ версията. Не за LE.

Прочети какво е написал и BlackCorsair...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...вижте - смешно е ,ползвате интернет за да пишете глупости по форумите, а не използвате интернет да си набавите полезна информация...

 

 

...и разберете не става дума за "ПРОГРАМИ" а за "Системи" - щото кaкво и защо е Software, ако няма добър Hardware към него ?!

Редактирано от BlackCorsair
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Presly сичко ок, само не разбрах как хардуер ще компенсира закръгляването в сметките (наистина не ми е ясно) няма как да си измисли знаците дето е закръглил софт-а...?! :girl_cray2:
Нали това пиша - софта нищо НЕ закръглява, даже не знам откъде ти е хрумнала тази идея. Просто целочислените сметки са си по-лесни и прости, но американците толкова "кадърно" пишат софтуер, че и за целочислени сметки слагат ДСП-та.
За Samplitude и Sequoia, какво да ти кажа, на мен са ми много любими, но все ми се струва ще звука е една идея "по-смачкан и по-слаб" от колкото при ProTools, вярно че ухото е субективен показател, а го има и предубеждението, ама правил съм тестове между Sampitude 8, Sequoia 8, Cubase sx3 и Digi003 и...

с един и същи аудио интерфейс ли? Щото иначе конверторите на Диги-то не мож ги сравни със SBLive! - винаги ще звучи по-добре. И на едни и същи монитори - иначе въобще нищо не сравняваш.:hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сетих се, че един Tutorial не е лоша идея за запознаване с програмата и възможностите и. За съжаление имам само за версиа 5.1. но тя съдържа всичко необходимо. Ето линк Tutorial 5.1

А има и Tutorial CD-та но те са платени. Та ако на някой му попадне такова(торент) нека да постне, защото и аз искам да го погледна.

Мерси, изглежда полезен линк :metalist:! Аз знам че има и 3 dvd-та (level 1,2 и 3) от поредиците на Ask Video, но цената им е малко солена поне за мене... :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами тествал съм ги с Delta 1010Lt, а за ProTools-а разбрах те какво имаш в предвид, само едно немога да си обясня (защото аз не съм програмист, просто имам известни познания), как щом ProTools използва DSP-та и прави по-простите сметки, има по-високи хардуерни изисквания от другите софтове, които правят по-сложното пресмятане ( това с плаваща запетая ) имат по-ниски хардуерни изисквания и натоварват компютъра респективно по-малко? :slap:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега като се позагледах в ценовите листи, до колкото успях да разбера една нормална HD системка би струвала нещо от сорта на:

 

Pro Tools|HD 3 Accel with PCIe — 1 HD Core and 2 HD Accel Process - 12 596 EUR

192 I/O (8 аналогови канала) - 3 596 EUR

192 AD (още 8 аналогови канала, да закръглим общо на 16) - 1 166 EUR

ICON D-Command Main Unit (да примемем, че 16 фейдъра са достатъчни и не ни трябва експандъра, който струва още толкова) - 14 396 EUR

 

Общо 31 754 EUR (без ДДС)

 

Тоест 62 104 лв. Ако приемем, че тази система ще е функционална без никакви ъпгрейди в рамките на поне 3 години (т.е. няма да изисква допълнителни инвестиции) и очакванията на инвеститора е за този период инвестираната сума ще бъде възстановена бихме могли да получим разходите на час:

 

3 години х 260 работни дни х 8 работни часа = 6240 часа употреба. Ако приемем, че студиото работи на 80% натоварване (което ми се струва доста невероятно), това означава, че платените от клиенти часове ще са около 4992 часа (80% от 6240).

 

Това означава, че разходите свързани с изплащането на системата биха били в размер на 12 лв и 44 стотинки на час (62 104 лв / 4 992 часа) без ДДС.

 

При една такава система силно ме съмнява, че студиото ще използва микрофони, предусилватели и друга техника от нискобюджетни фирми като Берингер, Алесис и прочие и т.н., тоест примерно поне още 20 000 евро ще са необходими за да се окомплектова в общи линии студиото. Това добавя още около 7 лв и 83 ст. без ДДС на час.

 

Като добавим другите разходи на студиото (наем, ток, телефон, вода, реклами, заплати, счетоводно обслужване и др.) които силно ме съмнява, че биха могли да бъдат под 4000 лв на месец (като основни пера ми се виждат наема и заплатите, все пак няма да хванете някой от улицата да работи с тази система и сравнително скъпа техника), тоест още 29 лв и 85 ст на час, общо се получават разходи около 50 лв и 12 ст на час без ДДС. Ако приемем, че бизнесът иска да реализира поне 30 % печалба (което е ниска стойност при толкова рисков бизнес), то себестойността на 1 час в студиото става около 65 лв и 15 ст без ДДС, което за краен клиент който не може да си възстанови ДДС-то означава сума от 78 лв 18 ст. на час.

 

Нямам си и бегла представа колко струва един час в студио с такова оборудване, може би това е дори ниска цена, но ми се струва че в България едно такова студио ще има сравнително малко клиентела и трудно би могло да изпълни проектните 80% натовареност.

 

Разбира се това са много груби сметки и не включват доста фактори (тоест струва ми се, че са доста занижени проектните разходи, като например не са предвидени разходите за финансиране - т.е. ако техниката се закупи чрез кредитиране, вероятно ще има поне 12% годишна лихва,която бизнесът ще плаща на банката/лизинговата компания), но все от някъде може да се започне :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Уважаеми Съфорумци, току що станахте свидел на отговора на въпроса - защо в България нямаме и няма да имаме качествена продукция :metalist:

 

...нискобюджетните студия дават нискобюджетна продукция...

...правете си сметка ,че за 20лв на час ще получите демо...

...за 30 -50лв/ч ще получите много добро ДЕМО

...а ако си пуснете БГ Радио ще слушате Вечните БГ Демота...

...наздраве :metalist:

Редактирано от BlackCorsair
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Уважаеми Съфорумци, току що станахте свидел на отговора на въпроса - защо в България нямаме и няма да имаме качествена продукция :lol:

 

...нискобюджетните студия дават нискобюджетна продукция...

...правете си сметка ,че за 20лв на час ще получите демо...

...за 30 -50лв/ч ще получите много добро ДЕМО

...а ако си пуснете БГ Радио ще слушате Вечните БГ Демота...

...наздраве :)

 

 

Прощавай... Но ти явно си заклет "Хейтър". Много по лесно би било да отговориш подробно или пък да дадеш линк или каквото и да е инфо та да се образоват хората.

Аз пък съм на мнение, че хора като теб дърпат назад. Промени си манталитета. Това е само препоръка...успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен пък BlackCorsair е казал най-смислените неща в тая тема и аз подкрепям напълно всичко казано от него тук и мисля, че хора с такова мислене действат градивно, а не дърпат назад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прощавай... Но ти явно си заклет "Хейтър". Много по лесно би било да отговориш подробно или пък да дадеш линк или каквото и да е инфо та да се образоват хората.

Аз пък съм на мнение, че хора като теб дърпат назад. Промени си манталитета. Това е само препоръка...успех

 

 

...Добре,явно с Българи трябва да говоря - ясно и точно (щото иначе не разбират).

...мисълта ми е - вместо да пишете глупости и да се правите на Нечули и Неразбрали,преди да зададете Питанията си в Форума първо прекарайте няколко часа из Google,YouTube и Myspace (примерно),там е пълно с Отговори :)

 

...а когато се отваря тема за една от най-популярните програми в звукозаписа,смесването и мастеринга , вместо да пишем купчина глупости,що първо не погледнем ОФИЦИАЛНИЯ САЙТ НА ПРОИЗВОДИТЕЛЯ , там като за начало има Отговорите на Доста от Въпросите ви, след това е добре и да поработите малко с Продукта и когато направите и това ,ако искате да обменим мнения и опит ОК - тогава ще стане прилична тема...

...а дотогава ще си мрънкам и дрънкам :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

..Инсталирах..всичко точно но когато опитах да стартирам програмата ми изписа "No M-Audio device detected!" или нещо такова.. :rolleyes: защо така? със саунд-карта M-Audio Audiophile 192 съм - всички драйвъри са инсталнати..

 

...а имам и още един проблем..надявам се не е проблем да питам отново в тази тема?

 

та когато отворя например Cool Edit-а и цъкна "rec" не записва нищо :) , но когато активирам другата саунд-карта "Realtek HD" (не съм сигурно точно каква) и цъкна да записва - например каквото слушам в уинампа и сичко е точно..записва без проблеми..

 

това на какво се дъжи? :) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..Инсталирах..всичко точно но когато опитах да стартирам програмата ми изписа "No M-Audio device detected!" или нещо такова.. :rolleyes: защо така? със саунд-карта M-Audio Audiophile 192 съм - всички драйвъри са инсталнати..

 

...а имам и още един проблем..надявам се не е проблем да питам отново в тази тема?

 

та когато отворя например Cool Edit-а и цъкна "rec" не записва нищо :) , но когато активирам другата саунд-карта "Realtek HD" (не съм сигурно точно каква) и цъкна да записва - например каквото слушам в уинампа и сичко е точно..записва без проблеми..

 

това на какво се дъжи? :) :)

...M-audioto няма "record what U hear"...за да записваш от винампа или от някакво онлайн радио с 192 ще ти трябва "virtual audio cable"....но щом рилтека си вършо работата затова - няма проблем ...А ЗА протулс-а....но айдиа....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.