Jump to content
Българският форум за музиканти

Кабел за китара


Recommended Posts

Мерси на Ники за прекрасната тема. Вчера си взех 16метра кабел Proel от 1.90 в динакорд и 8 жака Proel и станаха сташни кабели.

За сравнение ще кажа:

 

5м x 1.9лв. = 9.50лв. - кабелче

2бр x 1.80лв. = 3.60лв. - жакчета

--------------------------

за ~ 13лв. стана кабел по хубав от фендерския дето е 25лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

искам да питам в добрич от къде мога да намеря кабели, жакове и шлаух..ама не ми казваите строителен или магазин за електроника, ако може адрес или нещо такова

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • 4 months later...
хех, не искам да споря, ама колофона не е ли да "хваща" тинола на самия поялник.... ? А мога да ти кажа, че в професионалното запояване (ако мога така да се изразя ) един от най-разпространените методи е "запояване под флюс" .

Колофона се използва за да не се окислява проводника, защото когато той се окисли поради топлината идваща от поялника, не може да се запои и тинола/калая става на топче.... Иначе принципно тинола си има всичко, което е нужно за запояването, за разлика от калая. Но не пречи да се ползва и колофон с тинол, лично аз когато запоявам след включване на поялника топвам човката в колофон (паста). И след приключената работа пак го топвам, за да почистя човката.

А за кабела, в електродома в Стара Загора, продават жакове (метални) със изолация и пружина, която да предпазва кабела от повреда при усукване, дърпане.

Също така има и пластмасови жакове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Е добре де.Днес си взех 6 метра кабел и 2 моно жака - всичко ми излезе малко над 3 лева.Кабелът пак е с жило и оплетка само че е малко по-тънък от този , който е на китарата.Става ли пак?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще стане, ама какво ще е качеството е друг въпрос. Незнам какъв ще да е тоя кабел за по 30 стотинки на метър :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина по 30ст. е малко подозрително, но като цяло кабелите, които можеш да си купиш от магазин за ел.пособия не са никак лоши. Има гумирани с доста сериозна оплетка (не само успоредни на жилото влакънца), които са си съвсем хубави. Аз лично предпочитам този вариант и кабелите си ги правя сам. А въпросните кабели имат и някаква допълнителна изолация между оплетката и жилото, което смалява и риска при по-некадърно запояване да се стопи изолацията на жилото и да даде на късо с оплетката, с което проблемите при сглобка на един кабел са почти никакви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми от магазин за ел материали го взех , защото кабелът ми(някъв фендър) се скъса при запойката и в опита си да го оправя счупих жака.Понеже не ми се даваха 20 лева за нов кабел реших да си взема нов жак и да си го запоя сам и между другото си взех кабел с 2 жака да си направя сам ей така щото в училище отдавна нямаме трудово...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте. Изчетох цялата тема, но понеже не съм много на "ти" с кабелните истории, пак не ми стана съвсем ясно как е най-добре да запоя двужилен кабел. Предполагам, че и на други незапознати ще им е полезно някой от вас да обясни по-нагледно и за целта направих една схемичка:

 

schemep.gif

 

Не знам кое как точно се казва, затова съм означил двете места на жаковете, към които се запоява с 1 и 2, а краищата на двете жила и оплетката с латински букви за по-нагледно.

 

Моля някой от по-опитните колеги да обясни коя буква към коя цифра се запоява, така ще стане съвсем ясно и едва ли ще има повече неразбрали. И при готовия кабел задължително ли е да се спазва кой край е за китарата и кой - за усилвателя и ще стане ли нещо ако случайно се размени?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За китарен кабел е по-подходящ еднопроводния кабел с оплетка.

Той се свързва така:

2-K, L-2

1-O, P-1

В случая кабела нама посока.

С двупроводен кабел може да направиш и така:

2-K, L-2

1-M, N-1

O- не се свързва, P-1

В този случай трябва да се внимава кабела да не се обърне.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За китарен кабел е по-подходящ еднопроводния кабел с оплетка.

Той се свързва така:

2-K, L-2

1-O, P-1

В случая кабела нама посока.

С двупроводен кабел може да направиш и така:

2-K, L-2

1-M, N-1

O- не се свързва, P-1

В този случай трябва да се внимава кабела да не се обърне.

 

Много благодаря за отговора. :greenangel: По принцип знам, че е по-добре еднопроводен кабел, но днес си взех един и продавачът ми казва: "тоя кабел е хубав, няма да имаш шум" И като го гледам в къщи - той е с две жилки, та за това попитах. :cheers2:

 

@Fallenblood: би ли ми обяснил по-подробно?

Редактирано от Greenleaf
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по-добре за 1 да се запои оплетката, не другото жило

Мда, може и така:

2-K, L-2

M-не се свързва, N-1

1-O, P-1

Пак няма посока.

 

ПП В общи линии идеята е да нямаш несвързан кабел и да не се получават затворени контури.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.