Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
Islent

Пет струни на 4 струнен бас

Recommended Posts

Здравейте. Искам да пробвам да взема 4-те най-дебели струни от 5 струнен бас (BEAD), да ги сложа на 4 струнния и да ги настроя в стандарт тунинг E A D G, обаче ме е страх да не прецакам нещо(или цялата китара), поради високо напрежение в струните. Таа ако някой го е правил може ли да сподели  малко опит? Благодаря предварително!

Няма как да стане.Или ще ги скъсаш, или ще прецакаш баса...Какво търсиш?Дебели струни, теншън?Вземи си 50-110, има и гладки и нормални на Ротосаунд...Има и други варианти.

• Like 2

Каква е целта? Защо ти е да слагаш толкова дебели струни, които да използваш в стандартен строй?

50-110 слагах един път (май точно Ротосаунд бяха) и си има осезаема разлика спрямо "стандартните" 45-105. За мен е положителна промяната, но не са супер разпространен размер. :(

Идеята ми звучи като: "Имам дизелова кола, но искам да и сипя бензин за да видя какво ще стане".

• Like 1

поради високо напрежение в струните

Е ти нали няма да я включваш в контакта ?  Тия китари само се казват "електрически" !

Единственото, което ще съсипеш, е мостчето при главата, щото може да трябва да му разшириш отворите за по-  дебелите струни. Иначе по- силното теглене на струните ще го компенсираш като натегнеш тръс-рода.  Но не съм сигурен че ще си заслужава това упражнение. Ако баса не звучи добре с хубави нормални струни, силно се съмнявам че ще звукне с 5-ци.

Бая натягане ще падне за нещо от рода на 65-125 в стандартен строй, да не говорим, че някоя от струните може и да го плесне по манерката. Ходът на truss rod-а не е безкраен все пак, а и ако е боклучав може да се скъса или да скъса резбата. С една дума-безмислено.

Колегите по-горе го казаха, но и аз не виждам смисъл от цялата груба интервенция спрямо горкият бас. Ползвам и 4-ка бас китара, Слагал съм  5 струнен комплект, без G, Т.е. - настройка D-A-E-B. Но |B| струна да вдигаш до |E|??? Пич, знаеш ли колко тона са това???

Това е идентично с показваните филмчета в ютюб, в които някакви шемети удрят от земята китарни ефекти, за да видят дали са несчупваеми???

Повечето "експериментатори" свалят |B| струна, с риск да звучат невъзможно ниско, или както казва един приятел, който не е безизвестен за форума - "това го чуват само свиньете", Също безсмислено, но вкус и цвьет....

Или |E| на 4 - струнка свалят  в Си, но твоят случай....

Здравейте. Искам да пробвам да взема 4-те най-дебели струни от 5 струнен бас (BEAD), да ги сложа на 4 струнния и да ги настроя в стандарт тунинг E A D G, обаче ме е страх да не прецакам нещо(или цялата китара), поради високо напрежение в струните. Таа ако някой го е правил може ли да сподели  малко опит? Благодаря предварително!

Каква ти е идеята по принцип?

Може да се прецакат много неща не го прави като струните са нормални или 50-110 можеш да ги прехвърляш в други стопове а така!!!! Не знам аз лично НЕ бих