Jump to content
Българският форум за музиканти

G.Varbanov

Китарни усилватели, кабинети, говорители - Основите

Recommended Posts

Здравейте. Разглеждам нови кабинети, или варианти за празен кабинет, тъй като имам V30 говорителите от харли бентъна. Грабна ми окото този кабинет: Laney GS212VR, който си идва със Vintage 30 говорители. И се чудя между него, или Laney IRT212, в който мога да сложа моите говорители, което е и доста по-евтин вариант, но не съм убеден колко реално ще е ъпгрейд.

Някой има ли мнение, пробвал ли е някой от тези кабинети?

Edited by Rezachka

Кабинетът има огромно значние, самата дървения (материали, конструкция, изработка) - също!

Преди време купих един празен кабинет Palmer след като гледах доста добре записано сравнение между него, Харли Бентън и един ТТ кабинет (всички с V30, еднакво озвучени и т.н.). Палмър звучеше най-добре. Плюс за мен е и факта, че говорителите се монтират отпред. По-добре свири от другите два, които имам/имах. За евтин кабинет е супер! :)

Лейни не съм чувал обаче, така че не мога да дам акъл за този твоя модел.

Голям проблем е да се избере кабинет и/или говорители. Ясно е, че от гледане на клипчета не мога да се придобие достатъчно добра представа за нещата, но поне дават някаква идея. За съжаление масово сравненията в Ютюб са малоумни. 90% са някакви директни софтуерни/процесорни мазни, които не дават никаква реална представа за нещата. Или са с гиър за 300-400 лева. Оставяме настрана зле изсвирените и зле записаните... Примерно някакъв сравняваше да кажем V30 vs Greenback като използва импулси?!?!? :blink:

• Like 1

Видях че се предлагат празни Palmer кабинети, отворен и затворен вариант, за по ~350лв. Името съм го чувал, но не успявам да се сетя къде, в какъв контекст, и нямам мнение. В ютюб не гледам сега нищо, сравнението май ще трябва да си го направя сам...

Кабинетът има огнорно значение, в цялата верига е, може би, най-важното. А изглежда често пренебрегван, като и аз също до сега не съм обръщал толкова внимание. Но Ако правим сравнение между две различни, но близки по форма тела, като ползваме еднакъв чифт говорители, имам чувството че разликата е по-малка, от сравнението между едно и също тяло с различен модел говорители. Поне аз с такова впечатление съм останал. Смяна на говорители, мисля че е безсмислена, като нямам достатъчно добро тяло за база. Аз реално съм си купил двата Vintage 30 говорителя, и кабинета го смятам за подарък. Не че е лош, даже е супер, за начало.

Работата е там, че каквото и да искам да пробвам, трябва да купя. И за това искам да чуя възможно повече мнения.

Edited by Rezachka
  • Like 1

Може и да съм го писал, но нищо. Преди 3-4 месеца като избирах кабинет наредихме 3 бройки от различни производители, всички с еднакви китара/кабел/амп/настройки и говорители в кабинетите. Разликите бяха драстични!!! Вероятно си прав, че друг говорител би направил по-голям процент разлика, спрямо тази между кутии с еднакъв говорител, но... може би да е 60%/40% съответно за говорител/дървения. Доста различно си звучат! Дори само типа монтаж на говорителите (преден или заден) играе голяма роля(примерно Diezel 212 FV и Diezel 212 RV, на които всичко друго им е 1:1).

• Like 1

Смятам че си прав. Моите наблюдения са базирани най-вече на записи, не съм имал възможността да застана пред различни кабинети, както ти. V30 + SM57 на една и съща позиция, в различни кабинети, ще покаже разлика, но може да се каже, че резултата ще е в рамките на очакванията. На живо е друг въпрос. Та за това и няма смисъл от сравненията в ютюб и темподобни...

На запис е съвсем друго! Когато си свириш ти с кабинет в стая/репетиционна/клуб не си залепен за кабинета слушаш говорителя от 2-3 см, както е сложен майка. ;)

Здравейте на вси. Относно говорителните тела..

Моят личен опит ме е довел до следното мнение( казвам “мнение “ тъй като не искам да го представя като закономерност )
-Ако имате възможност пробвайте различни тела от различни марки

• ако имате любим музикант или артист , и това е желаният от вас тон.Има достатъчно информация В интернет за техния звуков сигнал. От струна , през усилвател и говорител та чак до миксиращ пулт. И разбира се ако бюджета ви позволява такава покупка.
  • размера на говорителя и говорителното тяло са от значение
  • Малък/ки говорители имат различна акустика в различно по големина кутия. Съответното важи и за среден и голям размер говорител
  • Говорително тяло с отворен заден панел звучи по-различно от същия със затворен.
  • Говорително тяло с наклонен преден панел на който са закрепени говорителите разпръсква по различен начин звука
  • Говорители с различна мощност достигат хармонични изкривявания при различни осилвания
  • Помещението в което репетирате или свирите има голямо значение. Тук идва ролята на еквилайзерите
  • Нюансите в честотния диапазон и различните говорители . Това е другата по-голяма кутия на Пандора. От моя малък личен опит: Celestion vintage 30 - добър говорител , който има добър среден диапазон но само еднопосочна проекция на звука. С леки нюанси като на мегафон.(описан от далечни спомени )
  • Celestion G12M Green back отличен (по мое мнение) баланс и почти три измерено разпръскване на сигнал. Лошото е че е само 25W.
  • Celestion G12T -75 Говорителя който замених в моето говорително тяло.Намален средно-честотен диапазон. Говорител който се опитва да комбинира всички останали в едно. Ако сте фенове на тежки нива на дисторшън при високи децибели този говорител ще ви допадне.
  • Говорителите които аз закупих са Celestion G12H-30. Същия като G12M green back но с по-голям магнит и 30w мощност( поради факта че моят усилвател е 50w и имам 2х12 тяло) завишен средно честотен диапазон и добро разпръскване на сигнала. Не забравяйте китарата има нужда от усилени средни честоти да пробие в “супата от инструменти в оркестър със или без име”.

• ВНИМАНИЕ! ВСИЧКО ТОВА Е ОТ ЗНАЧЕНИЕ АКО СВИРИТЕ НА ЖИВО,РЕПЕТИРАТЕ ИЛИ СТЕ ВЪВ ВЕЧНАТА ТРЕСКА ЗА ТЪСЕНЕ НА БЛЕНУВАНИЯ ИДЕАЛЕН ТОН!

• За работа в студио в повечето случаи има значение къде поставен микрофона. Останалото е работа на тон режисьора.
Приятелски съвет за тези с по - скромен бюджет.
  • ebay втора ръка говорители
  • Дървени плоскости(бреза ако сте фенове на Маршал)разкроени по размер
  • Малко видии ,уплътняваш силикон, кабели които да удържат на високо напрежение и Жак за връзка с тусилвател
=Говорително тяло

Приятелски съвет за вси.Ако ви харесва как звучи -това е вашият инструмент. Аз загубих ценно време в лутане и търсене на илюзорния перфектен тон. Сега наблягам над моите умения с китарата в ръце и нямам извинения за допуснатите грешки.
Извинявам се за протяжния пост и се надявам да е от полза за онези със сходни интереси. Моята “Одисея” не е приключила напълно и ще се радвам ако някои от вас допълнят или ме поправят със свои мнения.
Приятен ден/ вечер и до нови срещи
Боби
  • Like 2

On 1/10/2020 at 11:17 AM, Baby Thomas said:

Преди време купих един празен кабинет Palmer след като гледах доста добре записано сравнение между него, Харли Бентън и един ТТ кабинет (всички с V30, еднакво озвучени и т.н.). Палмър звучеше най-добре. Плюс за мен е и факта, че говорителите се монтират отпред. По-добре свири от другите два, които имам/имах. За евтин кабинет е супер! :)

И аз го гледах това видео, сравнението между Palmer, Harley Benton и ТТ. HB звучи по-мътно. Но пък от друга страна, на мен, Palmer-а ми звучи прекалено грубо и разрязващо във високите, и с малко разпилян low-end... не ме кефи как звучи на това видео. На теб какви са ти впечатленията от първа ръка, това видео близко ли е до истината?

Това видео  също ми беше интересно. Заключението в, че в стаята звучат много различно, но на запис не е толкова голяма разликата... Разликата в цената обаче е огромна. В друго сравнение, пък си се чува доста разликата и на запис. Имаше един коментар, че ако се махне от вътре ватата, HB звучи доста по-близо до месата, интересно.

То като цяло разположението на кабинета в стаята, и къде точно си застанал спрямо кабиента дава доста разлика в звука също... 

Edited by Rezachka

Нормално е "в стаята" да звучат доста по-различно, при "close-miking" хващаш почти само говорителя и няма откъде да дойде някаква драстична разлика.

Palmer-ът съм го напълнил с различни от V30 говорители, няма как да се сравни. А и от сигурно година не съм го пускал и честно казано не помня, в момента седи за поставка на рака. :D

От звука на харли бентъна имаше нещо което ми харесва, най-вероятно защото, все пак, говорителите са Vintage 30. Но имаше и нещо което не е както трябва. Има едно жужене във високите, което не иска да се разкара. Ако ги намаля от EQ-то, всичко става прекалено мътно. Средите ги има, обаче някак си не са правилните честоти, не знам дали мога да се изразя така, че да ме разберете... Ниските ми идваха много, и ги намалях от ампа, което елиминираше дразнещото, но пък звука оставаше някак си плосък... Като цяло звучи блудкаво и плоско и жужащо.

Излезе един Laney IronHeart IRT212 втора ръка, и го купих. Той си е със HH говорителите, custom направени за Лейни. Ами, в някои отношение е по-добре от харлито. Високите и  ниските са много по-укротени, има по-изразени среди, но звучи доста по-грубо, по-грапаво, много дрезгаво. Има едно стържене, като от малко кубен с 8" говорител.... Имаше нещо готино и хапливо в тона, но е почти замаскирано от това, което ме дразни.

Но, когато сложих Vintage 30 говорителите в Лейнито... Вече мина 22:00ч и не го усилих много. Ще се опитам да направя сравнение, но мога да кажа, че тази вечер ще си легна с усмивка. Надмина очакванията ми.

Edited by Rezachka
  • Thanks 1