Jump to content
Българският форум за музиканти

Muteriac

Цепнатина-подобно нещо на грифа, да се тревожа ли?

Recommended Posts

Привет!

Наскоро си взех китара втора употреба. Свири си добре, но забелязах малка цепнатина върху грифа. Не съм сигурен обаче, дали наистина е цепнатина или просто е образувание от самото дърво. Та трябва ли да се тревожа за това и какво мога да направя, за да си спестя плесница от ключовете? Грифът е от клен.

2dk09c0.jpg

3520itw.jpg

Edited by Muteriac

Според мен този дефек е още от чисто новото състояние на китарата.  Просто при лепенето на грифа ( Scarf Joint ) едното парче не е било перфектно изравнено, лака е покрил дефекта и по-късно е хлътнал малко. Аз лично бих оставил нещата така. Най-вероятно е само в края и не продължава навътре. 

Това е моето лично непрофесионално мнение - някой лютиер може да се изкаже по - компетентно. 

• Like 3

^ :thumbup:

Aко притеснителноо място е само там и не се разширява по ръба на сглобката - няма страшно, просто малък дефект.

• Like 1

Няма страшно, колега :)

И според мен няма нищо притеснително.

Но ми се струва, че двете парчета, от които е сглобен грифа са от доста различаваща се (като шарка поне) дървесина. Освен това мястото на сглобката е много нетипично и си мисля, че напълно възможно този гриф да е чупен и после възстановяван. Но това е само предположение и хипотетична възможност, разбира се.

Снимай целия гриф на по-добра светлина и пусни снимки, моля. Така ще е по-лесно да се ориентираме :)

Аз имах един Vintage, от нашумялите ЛП копия и скарф джоинта пак беше точно там.

И аз съм виждал. Може би не е от най-разпространените, но има. :)

Няма нищо притеснително и според мен.

Просто така ги правят вече евтините китарки... Откъдето, каквото парче дръвце се намери, лепи се и хайде на пазара... Да се оползотворява материала и ако може с "пръдня - боЯ да стане", само пари да се изкарат... "СбиртОк" дет' се вика...

Нищо лично към собственика... :secret:

В Икеа правят същото. Вместо от масив правят столове и маси от летви...Слепени...

Тази сглобка е доста използвана при ел.китарите. Някой лютиери твърдят, че това е по-здравия вариант (пред цяло парче) когато главата е под голям ъгъл. Защото заради ориентацията на нижките на дървото точно в основата на главата се пада слабо място. Има доста gibson les paul с отчупени глави въпреки, че са с едно парче за грифа. Естествено се пести и материал което за големите производители основателна причина да я използват. 

Edited by patzo
  • Like 3

Благодарности за помощта! Ще мога да свиря без каска значи

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By gre6nik
      Здравейте,
      Скоро се сдобих с една стара класическа китара Ибанез която има малък дефект. Търся майстор от Бургас или региона който да я пипне малко. По конкретно - липсва и парче (около 2 см.) от пластмасовия кант на ръба на задната дъска и царгата. Снимки ще приложа като се логна от телефона.
      Прегледах представилите се лютиери, но не видях такъв дислоциран в Бургас, за това пускам тази тема.
      Поздрави
    • By ciriljhonson
      Здравейте!
      Има ли в България човек/сервиз, който може да диагностицира, ремонтира и реставрира електронни клавишни инструменти?
      Става въпрос за един Crumar Organaizer T2. Хубав ретро инструмент, особенно за любителите на органите.
      Всяка информация ще ми бъде от полза.
      Благодаря!
    • By Member99
      Здравейте,
      Бихте ли могли да ми препоръчате добър "майсто" в ремонта на грамофони за град София?
      Преди няколко дни си купих грамофон Telefunken w248 HiFi и автоматичното му преместване на рамото не работи. Просто леко тръгва да захожда към плочата при стартиране и после спира. Същото е и при връщане за изключване. В единственото клипче, което намерих, в ютуб, за този модел грамофон, всичко се случваше напълно автоматично.
      Трябва да споделя, че съм абсолютно нов в темата с грамофони, усилватели и т.н. и това ще ми е първи грамофон. Когато ми демонстрираха машината всично си изглеждаше наред, свиреше доста добре и това не ми направи впечатление, а като се изключи един дефект по капака, тя изглежда като нова.
      Ще съм благодарен за мнения!
    • By lightsome
      Здравейте на всички във форума!

Спешно търся някой да помогне по моя въпрос, вчера докато затягах една от струните на акустичната си китара единия ключ се разкачи буквално , не мога да го завия и оправя ръчно ...
      Много ми е спешно да стане преди края на месеца, търся някой който може да го постави или да се сложи нов евентуално?
      Помогнете с някой контакт или препоръка за град Пловдив моля ви!
    • By canev
      Здравейте!
      Притежател съм на китара  Ibanez RG 320 FM, произведена в Индонезия.  В началото много и се радвах, но с годините и намирах все повече кусури. Исках да има по-добър състейн и затова и смених адаптерите с DiMarzio. След няколко години смених и тремолото, надявайки се на ощепо-добър състейн. Тремолото избрах след доста четене в нета и гледане на клипове в YOUTUBE. То е японско - GOTOH GE-1996T Licensed Floyd Rose locking tremolo и си е супер, но резултата си остава същият. След 12 –то прагче , китарата губи състейн ( или по-скоро не е достатъчно продължителен). Особено при бендинг ( опъване на струната нагоре), след 12 –то прагче тонът звучи известно време и изведнъж спира, сякъш е отрязан с нож, а не плавно да затихва. Това ме вбесява. Освен това, отстоянието на струните от грифа е доста високо според мен (около 3-4 мм) а, аз обичам да свиря с нисък action. При опит да смъкна струните, състейна още повече се загубва и струните към последните прагчета започват да опират в грифа. Какви са възможните решения пред мен?
      1.Лютиер може ли да реши тези проблеми, да речем чрез настройване на тръсрода, прагчета и т.н
      2. Възможна ли е смяна на грифа с по-висок клас, защото според мен това е сновната причина.

Не искам за сега да продавам китарата, защото вложих доста в нея. Каква инвестиция да избера?

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.