Jump to content
Българският форум за музиканти

Знаете ли си нотите по грифа?


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Според системата, наложила се у нас, чистото Си е H, а Си-бемол е B. По другата система те са съответно B и Bb. Лично аз предпочитам и използвам втората, която бих казал, че у нас е вече по-популяризирана, отколкото по времето на издаване на учебника. Който желае, да ползва H (на някои и им се налага подобно придържане). Няма "вярна", място за подобни спорове - също. :lol:

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 104
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Понаучих си грифа,въпреки че съм много куц в свиренето :dance:

 

За целта обаче използвах програма,която по скромното ми мнение е великолепна - Fretboard Warrior се казва и е безплатна.Ако може някой от сериозните музиканти тук да я погледне и да си даде мнението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е па, знам си ги нотите по грифа. :D Накъде без тях ?! :guitar:

Учат се с времето и със свирене,а не с наизустяване по разни схеми.

Аз лично или хващам една нота и я свиря,където я намеря по целия гриф,или някакво мотивче ,което първо го свиря ниско примерно после го премествам на различни места по грифа в същата тоналност.И така се запомнят лесно :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз ги научих с времето без да полагам някакви специялни усилия, че да ги запомням. Свириш и няма 6/5-ще ги научиш. А и аз си знам някакви тонове по гриха, който ми служат за опорни и по тях се намират другите. като знаеш свободна кой тон е струната и примерно на 6 къде е ла другото лесно. така съм с всички струни и нямам проблеми. а лятото хванах малко нотни листове да се поограмотя, че не бях свирил по ноти. и там съвсем се донаучава, което ти е мътно...

 

абе свиренето му е майката, те нотите ще си намерят мястото :metalist:

Редактирано от Child^in^Time
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опса! Тука мисля, че един съфорумец беше постнал доста прозорливи теми относно тази тема. Просто потърсете според случая.

 

Фа#, както независимо потвърждава и Ефтим (заедно с квартата си - Си), наистина звучат с повече обертонове - ярко, защото фа# е с честота на вибрация кратна на тази на планетата ни.

 

Сол за това му е така светъл, щото си е тонът на Слънцето. И още други...

 

А абсолютен слух няма. Просто отправната точка (обикновено честотата а тонът ла се е меняла с времето).

 

Аз не съм с опит, но ще повярвам в абсолютния слух на даден човек, само ако ми дадат произволно да настроя някое пиано или китара и т.н., изсвиря поредицата от 12 звука (полутонове в диатониката), но настроени разбира се в съответствие за интервалите и после да разцъквам произволно по тоновете и да ми каже индивида кои тонове цъкам.

 

Иначе черните клавишки на пианото са си чиста пентатоничка и то с мажорен привкус имено от фа#. Тралалаллалалалаааааа...

 

Мисля, следователно не робувам!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А абсолютен слух няма. Просто отправната точка (обикновено честотата а тонът ла се е меняла с времето).

 

Аз не съм с опит, но ще повярвам в абсолютния слух на даден човек, само ако ми дадат произволно да настроя някое пиано или китара и т.н., изсвиря поредицата от 12 звука (полутонове в диатониката), но настроени разбира се в съответствие за интервалите и после да разцъквам произволно по тоновете и да ми каже индивида кои тонове цъкам.

И к'во сега...последно за тебе има или няма абсолютен слух, че не разбрах нещо....хем няма...хем ще повярваш....А искаш ли произволно да ти позная в реално време без никакъв опорен тон бързо изсвирени тонове (през секунда) и то не от китара или друг музикален инструмент, а да речем от звън на чаши, клаксони на автомобили и др. подобни и като бонус да ти кажа всеки с каква честота е (това второто съм си го наизустявал навремето :green: )?

Или пак ще кажеш "От Искаро по дълбоко нема...щот' другото не съм го виждал". :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А искаш ли произволно да ти позная в реално време без никакъв опорен тон бързо изсвирени тонове (през секунда) и то не от китара или друг музикален инструмент, а да речем от звън на чаши, клаксони на автомобили и др. подобни и като бонус да ти кажа всеки с каква честота е (това второто съм си го наизустявал навремето  )?

Или пак ще кажеш "От Искаро по дълбоко нема...щот' другото не съм го виждал".

 

Това какво трябваше да означава?!

А? :cheers:

 

За чашите и клаксоните и другите тям подобни е ясно, че имат форманти, които най-силно определят тона им. Хармониците са друга работа. То като ги определиш тоново, естествено, че ще можеш да им кажеш честотите, щото и аз знам честотата на ЛА = 440 Хц.

 

Ама нали пак имаш отправна точка... именно това ЛА...

Ако да кажем утре стане ЛА = 447,3 Хц какво правим?!

"Старите абсолютисти, ще трябва наум да прибавят по едно 7,3 Хц за всеки тон, който искат да "познаят" и да го именуват чак тогава!!!".

 

Ако ЛА от нам'си'коя суб-октава е 3,4375 Хц и искаме да го закръглим на 4 (примерно за по-лесно смятане) като ощще една възможна отправна точка => ЛА = 512 Хц

ЛА = 1024 Хц и т.н.

 

Абсолютен слух няма, защото ако ЛА = 440 Хц, аз пък ще си измисля тон Щъ = 512 Хц.

 

Акцентът, разкожничето се намира в това, как ще си настроя пианото, китарата... щото мога и да я настроя за ЛА не непремено 440 Хц. Нали ме разбираш! Трептенето (честотно) на струната (телата изобщо) се счита за относително непрекъснат процес и следователно можем да направя настройка за ЛА - произволно, та дори и да съвпадне със следващият тон от ПРЕДИШНАТА настройка (ЛА = 440 Хц). Ама в този експеримент абсолютиста ще чува тона някакси по-различен (или по високо или по-ниско от отправната си точка ЛА = 440 Хц).

 

Говорим ли за означение на дадено физично явление с число... нищо не е абсолютно тогава. Дори и слухът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Това какво трябваше да означава?!

И с какво ще го определиш че е точно 440 херца ако не си абсолютист...с камертонче или с тунер? :hello: Освен това защо си мислиш, че всички клаксони и чаши 'свирят' точно по 12 степенния строй?

Не искам да влизам в подробен спор с тебе (освен ако не желаеш на ЛС), понеже темата тук е малко по-различна. Единствено ще кажа, че всеки абсолютист (не с придобит абсолютен слух, а роден с такъв) може без проблем да ти каже с колко се отклонява всеки тон (от всяка октава) в настройката на даден инструмент, сиреч - спокойно си "ходи" между тоновете от 12-степенната система. Така че дали "ла"-то от 1-ва ще ти е 440 или 450 херца - за него няма проблем да го чуе (дори 10 херца тук е голямо отклонение....за първа октава говорим за разлика от дори 3-4 херца). А ако някой ден, както казваш, някой реши да смени честотата на отправната точка, няма никакъв проблем след известни тренировки, целящи да заличат калъпа в който са били досега, тези дето са абсолютисти да се настроят на новите параметри, просто защото те чуват тоновете честотно. Друг е въпросът, че в доста ситуации абсолютният слух по-скоро пречи, отколкото помага и тогава е голям тормоз на тоя дето го има....ама това е друга тема... :green:

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си знам нотите по грифа... но когато китарата ми падне или пък съм я поповдигнал, щото рядко се настройвам с камертони, тунери и прочие главно технико-механични приспособления за изграждане на правилни позици и интонации и прочие... Както и да е!

 

Та аз си знам нотите по грифа, но знам, че мястото им е там, ако съм настроен по ЛА = 440 Хц.

Падне ли (вдигне ли) се настройката от слягане на струни и прочие, не значи, че изсвирените тонове са тези тонове от ЛА = 440 Хц.

 

Обикновено се настройжам така, че да ми е лесно да свиря. Тоест настройвам се според случая бе да ми се не види.

 

Ако използвам 4-5 акорда за ритъм китарата си я настройвам така, че да ми е лесно! Има десетки примери: Led Zeppelin, Joe Satriani и т.н. да не изпадаме в списъци!

 

Не знам кой точно го беше казал, май плагиатът Айнщайн, че ВСИЧКО е относително. Дори и абсолютното!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чета някои много крайни и заблудени изказвания, но няма да коментирам, понеже е извън темата... :rolleyes:

 

Относно различието в двата тона: Както споменах, причината е от природата на езотеричния свят - именно споменатите от Вибрация честоти на планетата, Слънцето, съответствието с различните първоелементи, центрове (като тези неща, разбира се, могат да бъдат и физично обяснени - в корен, това е като при резонаторно тяло). Но както вече писах, това не е единственият определящ фактор и сами по себе си тези тонове абсолютно не са по-различни и мистични. :unsure: Дори да не е осезаемо, всеки един тон, изсвирен от даден инструмент, има различна обертонова картина. Вметка: Честотата на планетата обаче се променя с течение на времето, което е свързано и с усещането за ускорено време. :beer: Дотук по това, понеже е офтопик, а който го интересува, има вече крайчеца на връвчицата.

 

Относно точния слух: Вибрация, доколкото разбирам, казваш, че той е базиран на сравнение със запомнен и ментално генериран еталон. Преди доста време писах такова мнение. И го поддържам. С времето, този вътрешен компаратор става бърз и сравняването - несъзнателно. Свързването с цветове също е еталонно - при заучаването на тоновете, всеки се свързва с даден цвят и отместването значи и спектрална промяна в дъгата - преход към следващ цвят. При всеки индивид това може да е различно, различни цветове и нюанси, според асоциативната му "формула" (затова и т. нар. съновници са фалшименто). :ph34r: Абсолютен слух има, но не абсолютно. :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си знам нотите по грифа... но когато китарата ми падне или пък съм я поповдигнал, щото рядко се настройвам с камертони, тунери и прочие главно технико-механични приспособления за изграждане на правилни позици и интонации и прочие... Както и да е!

 

Та аз си знам нотите по грифа, но знам, че мястото им е там, ако съм настроен по ЛА = 440 Хц.

Падне ли (вдигне ли) се настройката от слягане на струни и прочие, не значи, че изсвирените тонове са тези тонове от ЛА = 440 Хц.

 

Обикновено се настройжам така, че да ми е лесно да свиря. Тоест настройвам се според случая бе да ми се не види.

 

Ако използвам 4-5 акорда за ритъм китарата си я настройвам така, че да ми е лесно! Има десетки примери: Led Zeppelin, Joe Satriani и т.н. да не изпадаме в списъци!

 

Не знам кой точно го беше казал, май плагиатът Айнщайн, че ВСИЧКО е относително. Дори и абсолютното!!!

кво искаш да кажеш с тва-че ако имаш 4-5 баре акорда я нагласяш така че барето да се махне ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ох, майко! Пак безмислени спорове относно абсолютния слух. Защо не почнете да спорите на тема относно това, дали има абсолютно цветоусещане, и дали жълтото е така ярко, защото ни подсеща за слънцето, и дали даден "абсолютно виждащ цветовете" човек, след последователно бързо показване на множество цветове, след това ще може да различи даден цвят, да каже дали той е точно този цвят, и да определи колко процента от друг цвят има той, и каква дължина на вълната има този цвят. И ако един ден хванат решат червеното да се казва зелено, а синьото - червено, дали този човек все още ще е абсолютно цветоусещащ, или ще е от стара генерация абсолютно цветоусещащи. А може би човек сравнява цветовете с ментално заложен цвят, и много бързо сравнява това, което вижда с него, и така разпознава кой цвят вижда! Замислете се!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо като нищо...

 

Няма трудни акорди, макар че някои мелодически положения на дадени акорди са немислими за изсвирване с нормален строй на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колкото до абсолютния слух - той не е никаква гениалност, както вече се писа в специализирана за това тема.

Тук не съм съгласен с тебе. Или го имаш, или го нямаш. Ако го имаш - трябва да го развиеш. Ако го нямаш - колкото и да се мъчиш, няма да станеш абсолютист. Това си е талант. Никой талант не се придобива. Той си е вроден.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.