Jump to content
Българският форум за музиканти

Екраниране на китара


Recommended Posts

Заровен в издирване на екранни системи и щуротии за китара съвсем случайно попаднах на това което много хора се питат къдего има и какво е.

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...e=STRK:MEWAX:IT

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 212
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^Както съм казвал във форума има всичко, само требе да се търси:)

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...%F1%EF%F0%E5%E9

 

линкът го има дори 2 страници назад в тази тема

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

абе на моя бас кухината на бридж адаптера и кухината с електрониката са свързани с дупка поне сантиметър на два и няма да е лесно да ги държа разделени. дали това, че фолиото, с което съм облепил тия две кухини, прави контакт по тая дупка, разваля фарадеевия кафез и причинява брум?

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

имам интересен "проблем".. по скоро чуденка....

 

ще имам ли проблем с "екранирането".. ако след това реша да си боядисам китарата(спрей), че много ми се иска да я облепя(медно фолио- вече съм си го набавил), но нямам време за боядисване.... а и ще искам и с пила да поработя след това...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблем, дори и боядисан екрана си е екран. Само ще трябва да почистиш местата където трябва да контактува фолиото, към капака например.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...
Ще ми се да се сдобия с такова фолио че като усиля китарката докраи става като микрофон цялата :unsure:

 

Няма ли кой да продаде малко?

 

Пресилваш кубето не е от китарата може да бръмчи но не и микрофония ;) свири на по ниска степен или не исползвай гейна или си намалявай от педалите.

А има още една причина която можеби е че стоиш прекалено близо или срещу кубето :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Ето тук в темата ми за китарата, мойта, показвам как реших да екранирам китарата си, 2но защита срещу вредни шумове, хахахах

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...mp;#entry540673

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На местата кадето ще има спойки или контакт към потенциометър , жак итн ще лепнеш тиксо или хартиена лепенка .Предиди да има повечко за да не гори боята при запояването . Опасявам се само че след време ще падне боята :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами по късно ще кача снимки на част от окабеляването, но аз където е имало спойки за пускане на проводници към точката на замасяване (общата) съм премахнал малко боята, запоих каквото има и пак боядисах отгоре, когато се опитвах да зачистя местата на които ще е има връзки, доста трудно изтрих боята, затова се надявам да държи.

Където са потенциометрите и жака съм го оставил не боядисано и пак сложих подложки от черно самозалепящо се фолио, за допълнителна изолация.

 

Ето снимки на спойките и кабелите от отворите на адаптерите.

 

 

sg23e.jpg

 

sg24.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Здравейте колеги наското ми подариха много, ама много стара електрическа китара и аз както подобава се опитвам да я "освежа" един вид. Китарата е доста стара и не пише марка сигурно е правена 1-во ако може да ми дадете читава схема за да и оправя електрониката, защото попринцип се занимавам с техника, но досега с такова нещо не си бях имал работа и ако някой знае колко ще струва не говоря за скъпи части за професионалисти а просто като я вържа към кубето да си дрънкам :greenball: !!! С един приятел боядисваме правим струваме и ако може да ми кажете как да проверя дали работят адаптерите нов съм в тези неща за това моля за помощ затова ще ви помоля пишете ми с малко по-прости изрази :rockon: Благодаря !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За схеми - цъкай тук

Проверката - с омметър мериш съпротивлението на адаптера. Според вида и изпълнението трябва да около 5-15 килоома. Обикновено това е достатъчно, но ако имаш възможност отвори и провери дали магнитите са там и дали са подредени с едноименните полюси в една посока. По интересен е въпросът за определяне на начало-край. Темата я има във Важни теми в раздел Изработка и ремонт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

След известна практика с екраниране на китари с медно фолио, останових, че приложението на този тип екранировка има положителен ефект, но при единични адаптери той е умерен, а при китари с хъмбъкери - минимален.

Предполагам, че това се дължи на факта, че медта не възпрепятства по никакъв начин магнитното поле.

Може би фолио, съдържащо и слой от желязо или друг феромагнитен материал би свършило по-добра работа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да но с някакъв магнитопровод дали няма да оплескаш поведението на самите адаптери? А и екранировката целта й са електромагнитните (радио един вид) вълни, а не магнитни полета, или поне аз така си го обяснявам.

 

При мен по-големия ефект беше от екранирането на пътя на кабелите из китарата и на кухините с електрониката, отколкото на самите адаптери - може би те самите са си изчислени достатъчно добре, а и техните си кабели имат екранировка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ старите фендерски басове нали имат едни протектори над магарето и над адаптерите, те може и такава роля да играят :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да но с някакъв магнитопровод дали няма да оплескаш поведението на самите адаптери?

 

Може да се монтира така, че да се избегне този проблем(въпрос на компромис), но все пак, адаптерите си имат магнитопроводи в повечето случаи.

 

А и екранировката целта й са електромагнитните (радио един вид) вълни, а не магнитни полета, или поне аз така си го обяснявам.

 

Електромагнитните вълни не представляват само електрическо поле.

 

При мен по-големия ефект беше от екранирането на пътя на кабелите из китарата и на кухините с електрониката, отколкото на самите адаптери - може би те самите са си изчислени достатъчно добре, а и техните си кабели имат екранировка.

 

Винаги съм смятал, че достатъчно доброто опроводяване с екранирани проводници решава поне 90% от проблемите(или по-скоро поне 90% от проблемите, които се решават на 100% с описаното екраниране, а не всички проблеми изобщо), особено при хъмбъкери. С други думи, имало е случаи, при които въпреки доста внимателното екраниране, ефекта от екранирането е бил доста слабо изразен, особено при hi-gain свирене.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.