Jump to content
Българският форум за музиканти

МАНИФЕСТ


DILETANT

Recommended Posts

Minddwell: Само един усилвател да ти прави 55-80% от звука.. е тва е тъпизъм. Звук на кво? На 2 теми от песента.. и после? Ползваш реверберацията на Ройал Албърт Хол... хех.."

 

На простосмъртния читател не му остава нищо друго освен да заключи, че гореспоменатия автор на тези изпълнени с целомъдрие думи е от този тип музиканти дето си мислят, че като нафраскат (намерих точната дума ;) ) 150 кг. reverb и още към 90-100кг. delay, да не забравяме завидните 50кг. chorus, то те ще направят невероятен звук, а всъщност не си дават сметка, че крайният резултат е чиста проба мазня и закритост на тона, който така и не успява да изпъкне при свирене с групаа горката публиката е обречена да не чуе за какво става дума.

 

Но това няма значение, важното е да свирим ефирно-гениални теми!!!

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 68
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Aбе извода в цялата работа е:

"Whatever floats your boat"....

Без як усилвател няма тон. Без процесори няма цвят.

Иначе манифест'о' в по-голямата си част е почти верен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-голямата глупост е да се кланяш на правила и кумири... А пък умирам си когато тоя някой е известно име и след него всички повтарят: вярно е, вярно е.. ярно е..

Тук си абсолютно прав!!! :)

Погледни само реакцията на някои хора във форума...

Искам само да добавя: в музиката няма правила, и заради това много се дразня когато някой си се опитва да ги налага.

Въпросният чичко от въпросната статия прави точно това.

Редактирано от Dylan_101
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам само да добавя: в музиката няма правила, и заради това много се дразня когато някой си се опитва да ги налага.

Въпросният чичко от въпросната статия прави точно това.

Това е така, но все пак "чичкото" казва и доста истини, дори под формата на майтап :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той изразява само неговото разбиране за нещата.

А на това място има много интересни статии:

http://kronosonic.com/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами въпроса с ефектите определено опира до стил. Аз лично предпочитамда използвам повече мелодии, вариации в ритъма, повече хармонии и т.н., отколко различни ефекти. Разбира се, ефектите (малко фленджър, примерно, или странен ping pong delay) оцветяват композицията, но на мене ми се струва статична музиката, която изобилства на ефекти за сметка на чисто композиционните развития. Пак - въпрос на стил :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно тъй Glac... Зависи бе хора. Ето го Том Морело (да не чувам осврквания моля :) ) Има супер техника на свирене но ползва поне 5 ефекта. В същото време си има китаристи които поизостават по броя на ефектите ама ги бива д'ба... :) Най - отявления пример дето се сещам е китариста на Здоб си Здуб дето с едно дисторшънче (на слух казвам) прави невероятни неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно тъй Glac... Зависи бе хора. Ето го Том Морело (да не чувам осврквания моля  ) Има супер техника на свирене но ползва поне 5 ефекта. В същото време си има китаристи които поизостават по броя на ефектите ама ги бива д'ба...  Най - отявления пример дето се сещам е китариста на Здоб си Здуб дето с едно дисторшънче (на слух казвам) прави невероятни неща.

Много съм съгласен с тебе пич. Том Морело свири много яко и много на място. Общо взето заема сериозно място в съвременната музика като идея. А китаристите на Zdob si Zdub са двама и доколкото съм гледал един документален филм за тях свирят с Marshall някакви от серията JCM. Яко "ламбов" звук. Просто звука на усилвателя си е най-добър - имам пред вид кривия звук де, пък и чистия също. Иначе ефектите наистина са си от значение, в зависимост от това каква музика правиш. Но всичко тръгва от китарата и усилвателя. И човек трябва да може да свири добре така, а след това да си прави експерименти с повечко ефекти. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кое са глупости, че не разбрах?

Най-голямата глупост е да се кланяш на правила и кумири... А пък умирам си когато тоя някой е известно име и след него всички повтарят: вярно е, вярно е.. ярно е..

Помисли само, ако трябва да изсвриш една песен с кви ли не мотиви, шарена, как ще стане тва само с един дисторжън? У вас... на репетиция... на концерт? Различно е.

Кви са тия съвети за усилвателя, че трябва да е добър? Щото и най-яката китара щяла да се изгуби... Ами ние да не сме малоумни бе.. като си купуваме кубе да не ходим с банани в ушите? Лариус 20??? Беше това.. преди 15 год, когато и единствените китари бяха КРЕМОНА. Ако видя сега някой да се опитва да си прави звук за концерт или студио с тази комбинация, ще стана трамвай и ще возя цяла София. Сега обикаляш, избираш, броиш си по 5 пъти парите в джоба.

А като отида в музикална къща ФАКТОР и като ми прехвалят един скъп джазменси усилвател ФЕНДЕР, ми иде да ги завра в апаратурата на КОРН и СЛИПКНОТ, ама отзад, щото там ще им е по-меко!!

Казах, че са глупости, защото изказването ти само по себе си беше доста екстремно и ти отиваш в другата крайност. Да, напълно е възможно да изкараш убийствен звук от китара, използвайки само усилвател. В повечето усилватели си има Reverb, така че какъв е проблема? Не казвам, че процесорите са излишни, но не са и съществени. Аз самият, освен добър усилвател, в повечето случаи имам нужда от малко reverb, delay и wah-педал. За останалите ефекти - хубаво е да ги имаш, но едва ли ще ги използваш непрекъснато. Както каза synchu, разбира се, всичко е въпрос на вкус. Но не ми казвай, че не можеш да изкараш добър звук от усилвател само, защото не си прав. Явно не си попаднал на подходящия усилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да не може само с усилвател..то и само с предусилвател и стъпало може :headbang:

Tubeman :inlove:

 

Edit: и говорители де :D

Редактирано от sw1tched
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелеее всичко добре да вярно е съгласих се! Обаче Armaggideon е по-по-най-луд!!

т'ва не бих го превел и за пари.....!

:headbang::D;);););)

Възхищавам ти се!!!!!!

Ти си вече моят идол!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Bigjav, с теб имаме много да си говорим на тема китарния звук и пряката му зависимост от ластичните дънки на Embrace By Dark, които като ластични такива от своя страна се нахождават единствено в уникалната ти фантазия. Ако си решил да се заяждаш с мен или въобще с групата, не е тук мястото.

 

Та... за манифеста и теорията за кубетата. Естествено, че кубето трябва да е добро. Никой не го отрича. Но ме дразни, че този факт се споменава въобще, все едно се обяснява на малоумници. И според мен що се отнася до избора дали само кубето е достатъчно,това зависи от стиала на музиката и китариста. Не може да се манифестира с твърдението, че процесорите са неефективен начин за подобряване на звука. Както някой каза, нещата се допълват, а не се изключват. Ефеките за мен са адски голямо богатство и който се научи да ги ползва идейно по предназначение, практически може да прави чудеса. Дори и да не се чуват чисти тонове, да е натрупано с какви ли не джаджи, важен е крайният резултат.

Но наистина повечето неща в манифеста са верни.. а пък и ако го приемем като израз на мнение на един китарист, без да го считаме за натрапване, тогава съм съгласен... Обаче стила "10 божи заповеди", в които е написан, ме кара да мисля, че е точно натрапване.

Редактирано от minddwell
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Minddwell, сметнах за неадекватно изказването ти относно подражаването на известни изпълнители и течения.

 

Всеки човек е така устроен, че да ползва за пример чуждия опит, да си извлича извод за положителните и отрицателните му страни като първите ги доразвива, а пък от последните се абстрахира. Та затова всички световни междуличностни спорове тръгват именно оттук - от свойствената интерпретация на света на всеки един от нас.

 

Та идеята ми накратко е, че и най-известните музиканти, преди да станат такива, са подражавали някому и нека тук не разбиваме стените с глава :wall: , а просто да свикнем с тази мисъл.

 

А пък иначе някой ден трябва да се съберем, ей тъй, да си поспорим на бира и наволя.

 

Поздрави! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

Много яка тема . Случайно я открих като дирих нещо.

Много попадения има . И Превода е хубав. Така е то...

Ще я изкопая за да я видят хората.. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евалата Басурендере, :)

Навяваш стари спомени.

Тази тема я постнах в далечната 2004 г., когато стартира този форум.

И до ден днешен считам, че Манифеста е много верен.

Хвала и на преводача! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.