Jump to content
Българският форум за музиканти

Музикалния бизнес и защо не ставаме ....


Recommended Posts

Днес сцената се задъхва от нюуейвъри. :thumbs_up: Сцената в България - от гостуващи олдскулъри. Като цяло успеваемостта, доказана с годините, е на страна на класиците в жанра или на класическия жанр. :dance: За мен в България има липса на банди като Alley Sin! :) Girloving Cheers - leaders! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 332
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Явно проблема има много измерения и всеки го напипва частично. Всеки да свири каквото му е на сърце, но да избягва музикалните клишета и мода и да не се оплаква от конюнктурата, а да свири все по-добре и все по-добре, пък да става каквото ще! Близкото бъдеще ще отсъди и отсее плявата от зърното! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен в България има липса на банди като Alley Sin
То и за мен има липса (даже те май свирят едно мое старо парче като музика - Льошко ме пита става ли),лошото е ,че няма навитаци за тоя стил - сички са гениални Метъл инструменталисти и не им се свирят 3 акорда с прав такт.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен в България има липса на банди като Alley Sin
То и за мен има липса (даже те май свирят едно мое старо парче като музика - Льошко ме пита става ли),лошото е ,че няма навитаци за тоя стил - сички са гениални Метъл инструменталисти и не им се свирят 3 акорда с прав такт.

 

Ми свири ти бе, ...ка ма.на!

 

Дал ти бог в ръцете, ма се разсеял на горния етаж...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ти не четеш ли..,като се намери басист да свири необходимото,без да се праи на соло китара и барабанист,който предпочита прав такт - те ти класик рок група,ма много Про-та баце..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) ^ Ние с теб останахме на едно неосъществено ниво :) За съжаление нямам време - жената изтрещя от футбол в сряда и едната банда в четв., камо ли за още минимум два часа извън вкъщи на седмица за втора :greenball: Инак имам толкова много мат'риал, останал от Castle Rock, която беше олдскуулъсрката ми рожба :girl_cray2:;)

 

Тони, когото почвам все повече да разбирам в тоя форум, каза в темата за AC DC - хитов, неусложнен за възприемане и откъм техническа гледна точка рок н' ролл. С Касъл сме събличали жени така, 'баси :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
хитов, неусложнен за възприемане и откъм техническа гледна точка рок н' ролл

Зависи кой каква цел гони - Ако искаш бърза "слава", кинти и мацки, свири(и аз така, често) леки пънкчета и рокчета, като "Сигнал"(те се задържаха вече 30години с тази формула). На мен лично от години ми се драйфа от примитивизми, като тези и това музикално течение е вечно примамливо(АСDC го доказаха). :)

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
^ти не четеш ли..,като се намери басист да свири необходимото,без да се праи на соло китара и барабанист,който предпочита прав такт - те ти класик рок група,ма много Про-та баце..

 

Мда, абсолютно съгласен - отдавна съм го казал - в БГ липсва базата - липсва цялата тази лесно смилаема музика, която хората могат да си я запеят и да се клатят в такта. Титаните - AC/DC го доказаха по безспорен начин. Ако в БГ имаше достатъчно рок енд рол банди, които да пеят приятни за голямата част от навалицата текстове, хората щяха да слушат рок, а не чалга. Съвременната музика е съчетание между музика и текст - много често даже един текст прави парчето популярно много повече от музиката. Ако болшинството от хората слушаха рок, от тях винаги ще се формират и групички почитатели на по-сложната музика - ще слушат и прогресив, и арт, и джаз и така нататък. Обаче как да докажеш на голямата маса хора - че рок енд рола прави по-як купон от чалгата. Те просто не са чули БГ рок енд рол. Сега Ally Sin го доказват и много им се кефя на момчетата. Тази банда ( като изключим Черно Фередже, на които дойте и куцо и сакато), събра до сега най-много почитатели в моя клуб в Ботевград - около 90 човека.

Така че хващайте се да свирим и това е то.

Айде със здраве

Редактирано от Slinky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Лими, не слава, брат! Жени и бира :) Кеф , с една дума :greenball: За единият кеф, след офисно плъшосване :greenball:, с което финансираш кефа :)

Tемата е за бизнес, а той е реален, когато е планиран. Планирането на тая възраст с тия възможности и търсенето на тоя пазар предопределя линията на движение от офиса към хобито ;) Не ги събира в едно, а аз няма да обръщам закоравялото положение ;) Така ми е добре, но е истина, че тук всички свирим ултимативни неща - да е Парчето, да е Аранжимента, да е... Изпъкването води до профитата, за които говори колегата ХилиБил. ;) А понякога е достатъчно да си достатъчен! :girl_cray2: Но само ако го чувстваш, а не го насилваш.

Rock on!! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
в БГ липсва базата - липсва цялата тази лесно смилаема музика, която хората могат да си я запеят и да се клатят в такта. Ако в БГ имаше достатъчно рок енд рол банди, които да пеят приятни за голямата част от навалицата текстове, хората щяха да слушат рок, а не чалга. Съвременната музика е съчетание между музика и текст - много често даже един текст прави парчето популярно много повече от музиката.

База(наследство) у нас има, но е позабравена! Още 70-те години(а най-много през 80-те) се направиха хубави поп-рок хитове от най-старите ни групи и някои певци/певици, които и до сега ме кефят. :) Имат и страхотни текстове от най-добрите ни поети от близкото минало! ;) Ама кой да ги търси и слуша? Недостатък им е само естрадизираният аранжимент(при някои) и мухлясалия саунд, но пък са композирани грамотно(нито сложно, нито примитивно), от което много сегашни "музиканти" трябва да се поучат.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, така е относно този период. Хубавото е, че много от тези песни и до днес са хитове. Лошото е, че наследството на тези парчета е много слабо. Има отделни проблясъци, обаче и те бяха някъде 90-те години. Постепенно всичко затихна и понеже природата не търпи празни пространства чалгата зае пазара. Направиха се яко пари и се започна собствения чалга бизнес. Те работят по затворен цикъл - имат си всичко - и публика, и медии, и изпълнители... Така че нека се поучим от хитовете от 80 години в БГ и да почнем да правим нови такива. И да има конкуренция в този пазар, защото това ще завърти колелото. Не да има 2-3 групи, а да има десетки, че защо не и стотици. От тях все ще излезнат няколко, които ще прескочат границите на България и най-после ще имаме нещо, с което ще се гордеем, а не псевдо звезди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хитовете от 80' са на българские език. Днес почти всичко се твори на английски.

Българите са една от най-изоставащите нации в ЕС по изучаване на чужди езици.

Комбинацията не обрича ли англоезичната българска музика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мъчно ми е да го кажа, но за все още невярващите, ще го кажа! :)На краставичар краставици не може да продаваме, т.е. с рок/метъл/кънтри/рап музика и пеене на английски на световния пазар нямаме шанс. Там може да се пробие с електронна, филмова и приложна музика, с фолк, джаз, класика, или находчив синтез от тях. Много такива наши музиканти се доказаха вече, примери бол! :) У нас трябва да се композира и пее на български, за да има шанс поне тук(чалгата го доказа), защото "по-добре пръв на село, отколкото последен и беден в града"! Вижте колко джаз, фолк и класически музиканти изгряха от далечния(жълтия) изток! Китайски, корейски и японски рок все още не може да се наложи по света, въпреки високия им жизнен стандарт(частично и в Китай) и много добрите им групи, дори пеещи на английски!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а, тва за "олдскула" (свирене на американистични мазньочи!) - не восприимам, не восприимам! ква е разликата дали чалгаджията ще слуша чалгата си със зурна и кларне или с твърди рифове - се същия гъз, нали? преди 20-30г на запад що рокаджиите са били най-големите мутри. хубавата музика трябва да възпитава светлото у човека (както песните, за които говори лими) или поне да гледа на нещата малко по-умно - което са, разбира се, предимно загубени каузи с масовата вестернизация, през последните десетилетия изсрана върху благодатната кал на анадолския ни манталитет!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Опс! Опряхме до личен вкус и някой се из(а)каза! :)

 

За всички невъобразимо реализирани музиканти в тоя форум - ако не научите поне една блус схема, никога няма да сте яки ню метъли! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.