Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисване на китара?


Recommended Posts

Предполагам, че въпроса ми е тъп, ама...

Хипотетично: ако разглобя една електическа китара и замъкна тялото да го пръснат с автобоя и автолак - някакъв металик например, ще стане ли нещо непоправимо и неприятно, като например да се скапе китарчето и да почне да свири зле?интересно ми е, имах такава идея да пробвам с Кремоната си, ама вече не мога, щото я продадох. Но - дори и без налична китара за пребоядисване, въпросът все още ме измъчва...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 65
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Предполагам, че въпроса ми е тъп, ама...

Хипотетично: ако разглобя една електическа китара и замъкна тялото да го пръснат с автобоя и автолак - някакъв металик например, ще стане ли нещо непоправимо и неприятно, като например да се скапе китарчето и да почне да свири зле?интересно ми е, имах такава идея да пробвам с Кремоната си, ама вече не мога, щото я продадох. Но - дори и без налична китара за пребоядисване, въпросът все още ме измъчва...

Сакън :godbless: Аз колата не навсякъде я водя на боя, за китарата хептен...пък и с автолак...:godbless:

 

Виж тук http://www.reranch.com/ ...пък и във форума има разни хора (те си знаят! и да не си мълчат ;)), които могат да се изкажат компетентно по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такааам...

значи първо: автолак използват, не е нещо нечувано, аз също използвам, този който го продават в спрейчетата. Аз лично съм доволен от Dupli color, но акрилен, другия изсъхва много бавно и не се получава твърдо покритие.

 

Основният проблем е друг: не можеш просто да вземеш тялото както си е и да го боядисаш :godbless:

Първо се сваля старата боя: това става с пистолет с горещ въздух(нямам такъв и не съм пробвал този метод); другият вариант е с шкурка, важно е да се използва блокче(ако се прави ръчно) за да си остане равна повърхността. може да се използва и машина за целта,разбира се ;) .третият метод е с химикали, но не знам почти нищо за него.

Под боята обикновено има и някакъв вид грунд, който предпазва дървото, а понякога и запълва порите му. При порести дървета като напр. ясен това си е задължително(зада е равна повърхността)

Свалянето на боята с шкурка обаче е не съвсем приятен процес. Отделя се прах(обикновено токсичен) и ако се прави ръчно си е доста досадна работа.

 

Самото боядисване: лакът се нанася в няколко слоя (4-5 или повече), кто между всеки слой се минава с шкурка (над 200), докато повърхността стане матова и няма лъскави петна и точки по нея. трябва да се внимава да не се стигне до дървото и да се наруши цвета на лака. като се повтори цялата процедура няколко пъти и се нанесат достатъчно слоеве, се изчаква да изсъхне добре(няколко дни) и след това последният слой се полира. постепенно се минава на все по-ситна шкурка (до 1000 или повече)

като повърхността е навлажнена. Като се получи някакъв приличен гланц, се започва с полирането, напр. с кече и някаква полир паста.

 

Важно е освен това преди боядисване neck-pocket-а да се облепи, за да не влиза боята вътре.

 

хехе...малко дългичко излезна... :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

'Псилютно вярно е горното,но не е задължително свалянето на старата боя да е ЧАК толква трудоемко-има си и чалъмчета за такива случаи,особено ако боята е стара и напукана.Има обаче и матово лаково покритие,което за мен по нищо не отстъпва на полираното такова.Дори е по-лесно за поддържане с течение на времето,а и на някои хора не им се ще да им се "пързаля" много-много китарата.

 

Ако нямаш кинти за лак,какъвто си требе-минавай на варианта с авто- такъв,но да знаеш,че няма да стане втора "Джоконда" от китарата ти.Но има и сполучливи примери,де-особено,когато е подбран подходящия тон и нюанс на лака.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъ, то хавата е хипотетична, щото китарата, дето мислех да боядисвам, я продадох, както май казах по-горе. Но иначе - за лака, казваш, "ако нямаш кинти", докато моята идея беше да е с автолак и най-вече с авто-боя, защото имам възможност да ползвам много скъпи и качествени такива бои - може би най-добрите в България, които се ползват само за много скъпи коли (ай няма да казва точно за кои, да не ми квикне "провайдъра").

 

Та затова питах за такъв тип бои - щото са много качествени и впечатляващи...

 

Благодаря на всички, че се отзовахте по темата :) А свалянето на старата боя с флайф машина става ли, или съвсем не?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та затова питах за такъв тип бои - щото са много качествени и впечатляващи...

 

Благодаря на всички, че се отзовахте по темата :P А свалянето на старата боя с флайф машина става ли, или съвсем не?

Няма нищо нередно в използването на такива бои, напротив, защото те са много устойчиви, имат добра твърдост и. т.н. :godbless:

 

Ето сайта на един младеш :rolleyes: , който е боядисал тялото, след което го е занесъл да го пръснат с прозрачен автолак накрая :P . Страничката е много полезна ако си решил да боядисваш в DIY условия :P . Ето какво е излязло:

001mooi04.jpg

Кръсута!!!

 

А за шлайф-машината, много добре ако имаш такава на разположение, само трябва да се внимава заради високита обороти, да не се загрее прекалено много боята :godbless::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та затова питах за такъв тип бои - щото са много качествени и впечатляващи...

 

Благодаря на всички, че се отзовахте по темата :) А свалянето на старата боя с флайф машина става ли, или съвсем не?

Няма нищо нередно в използването на такива бои, напротив, защото те са много устойчиви, имат добра твърдост и. т.н. :P

 

Ето сайта на един младеш :) , който е боядисал тялото, след което го е занесъл да го пръснат с прозрачен автолак накрая :P . Страничката е много полезна ако си решил да боядисваш в DIY условия :) . Ето какво е излязло:

001mooi04.jpg

Кръсута!!!

 

А за шлайф-машината, много добре ако имаш такава на разположение, само трябва да се внимава заради високита обороти, да не се загрее прекалено много боята :P:)

кой може да ми боядиса

така китарата :godbless::rolleyes::):) :wall:

 

 

:P:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а колко струват материалите за лакиране на 1 тяло ?

колко лак отива ??

Значи ако си купуваш спрейове, в Бриколаж примерно струват по 6-7 лв., трябват ти 2-3 бр., занчи 12-18 лв., + 2-3 лв за различни размери шкурки, +5 лв за блокче (ако нямаш). ако ще използваш някакъв спрей за запълване, и те са към 5-6 лв.

 

 

 

Може!!!Ама май по-точно ще измерим колко бира сме изпили  тоя ден :rolleyes:

:P:godbless::godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кой може да ми боядиса

така китарата :):P:godbless::godbless: :wall:

Еми точно така незнам дали ще мога... :rolleyes:

последния слой са му го направили на човека в професионални условия

 

лакиране/полирането си е голяма тънкост и си изисква и про-техника, за да стане добре.. аз имам още да се уча по тази част :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

питам сериозно

 

кой може да ми боядиса

 

моето RG550

 

и да има такъв гланц и блясък

и за колко лв

моля...

че е доста остръгано..:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.