Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисване на китара?


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)
Друго: защо гланца на спрейовете изчезва когато върху добре изсъхнал спрей пръснеш прозрачен лак спрей и цвета на спрея се скапва, и може ли това да се избегне чрез използване на матови спрейове(без гланц) и после на прозрачен лак върху тях?

 

Някой може ли да каже кои спрей - бои са в час? Защото КОСМОС са ужасни.

Evtim Djerekarov, по възможност не боядисвай със спрей.

При лакиране върху засъхнала боя от спрей гланцът и цветът се скапват защото новият слой лак съдържа компоненти, които разтварят спрея.

При качествения авто-емайл лак това не е проблем - пробвай да си залееш колата с ацетон. Ако си с готина боя, нямам да се преебе.

 

off://Я кажи ти отде да поръчам ей това нещо:

99303_021020058046_ExhibitPic.jpg

:hello:

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 65
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Такъв кондензатор не знам от къде можеш да намериш(можеш да пробваш в електронните магазини на ул. Искър, Веслец, улиците около халите и Пиротска , Поп Богомил(скъпо) ако си от София.

 

Спрей за свясно грундиране някой може ли да препоръча?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък не съм имал такъв проблем със спрейовете.

Използвам акрилни спрейове Dupli color и Happy colour.

Happy засъхва и се втвърдява доста бързо

 

По принцип при нанасяне на следващ слой, предишния не трябва да е гланцов. Препоръчително е да се мине с шкурка 200-300, докато се махнат вс. лъскави петна по разни вдлъбнатинки в дървото и тн. докато повърхността стане равномерно матова. това се прави след всеки слой, с изключение на последния, който се полира :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези ХЕПИ КОЛОР спрейове от къде в софия могат да се купят и какво точно пише на тях? Има ли подходящ спрей-грунд за тях? Какви лакове могат да се слагат отгоре ако някой държи да слага лак?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хепи колор има в Бриколаж

Пише Happy Color :) , бели флакони са, отдолу пише Acrilico или Base Acrilica

За спрей-грунд не мога да ти кажа но мисля, че служителите там могат да ти препоръчат нещо.

а за горните слоеве има прозрачен 'цвят' :) не мисля че е необходим друг лак освен този

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Една много стара тема, която може би трябва да съживим, особено като се има предвид че ники123 ще си боядисва китарата. Пишете ако някой има някакъв нов опит с боядисването. Според мен тази тема е доста важна, и си заслужава място във ВАЖНО. Все пак почти на всеки му се налага да боядисва.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една много стара тема, която може би трябва да съживим, особено като се има предвид че ники123 ще си боядисва китарата. Пишете ако някой има някакъв нов опит с боядисването. Според мен тази тема е доста важна, и си заслужава място във ВАЖНО. Все пак почти на всеки му се налага да боядисва.

Вярно! Прочетох я цялата защото и аз почвам бавното унищожение на моята кремона и тук открих доста полезни съвети :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Имам намерение да си боядсивам бас-китарата, но не искам да е само черна. Плановете ми са да я дам на художник и той да й сложи разни готини нещица. До кой етап трябва да стигна с боядисването и чак тогава да я дам в ръцете на художника. И какво ще ми остане след това да направя по нея?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да имаш основа - грунд и поне един слой черен лак. Предполагам с airbrush искаш да ти я рисуват? Друг начин май няма, иначе повърхността ще стане много неравномерна. След това се нанасят слоевете прозрачен лак, които трябва да са доста, за да може лакът да се шлайфа и полира, без да се достига до картинката.

Трябва да провериш дали боите са съвместими с лака, който ще пръскаш върху тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Airbrush? Съжалявам, разбирам само от фотография. Благодаря все пак за съвета - ще го предам на хората, които ще работят по китарата ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Понеже сега ще давам една китара на pacman, след това ще се боядисва, та реших да повдигна пак темата. Може ли да споделите вашия опит. За акрилни спрейове ясно(със спрейове ще боядисвам). Обикновените могат да се шкурят, а металиците??? Няма ли да им се прецака покритието?? Какво да използвам за основа за тялото(ами за грифа, който трябва да си остане натурален цвят, с прозрачен лак отгоре. С какви размери да шкуря преди нанасяне, основата, слоевете, накрая с каква полир паста. Изобщо, понеже вече има успешно боядисали си китарата хора - да споделят всичко което са научили(бои, материали, техника на боядисване).

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че pacman може най-добре да те осветли по въпроса.

 

Мога да споделя грешките си, ако това ще ти е от полза. Основната беше, че след като минах доста ръце цветен лак и китарата изглеждаше прекрасно, реших да направя един финален слой с безцветен лак, само че някакъв с по-висока плътност/вискозитет. Идеята ми беше да се получи относително дебел слой безцветен лак, който да придаде добър блясък на китарата. Проблемът беше, че този лак не покриваше добре и аз в желанието си да получа максимален ефект се престарах с пръскането и на доста места се получиха стичания. После се наложи да го шлайфам и полирам за да получа що-годе приличен резултат. Най-добре щеше да се получи ако бях оставил гланца на цветният лак или поне бях използвал безцветен лак, но от същата серия на същият производител.

 

Иначе схемата за шприцване е простичка - пръскаш със спрея на ленти така, че винаги да започваш извън китарата и да излизаш извън китарата от другата страна - това се прави, за да не се получат прекомерни натрупвания от лака в началната и крайната точка заради задържането при първоначално натискане на дюзата и при смяната на посоката. Всяка една от лентите които се получават трябва леко да застъпва предишната.

 

Понеже лаковете в спрейове са доста по-разредени от тези които се ползват с нормален шприц пистолет и компресор е необходимо да се направят няколко ръце за да се получи ефекта от една ръка с шприц пистолет, като между тях има 5 - 10 минути максимум, за да се получи добра адхезия между слоевете.

 

След което оставяш да изсъхне напълно и правиш междинно шлайфане - аз ползвах шкурка от 600 до 800 - не знам дали е правилно. За да изсъхне напълно трябват поне 24 часа, аз изчаквах по 2 дни. Като започнеш да шлайфаш, ако боята се надира, вместо да става на фин прах - значи не е изсъхнала напълно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според това с какъв лак ще боядисваш(тъмен или светъл) подбери някакъв грунд,който да не е много контрастиращ с цвета на лака,за да не ти се налага да пръскаш 20 ръце после.Най-добре би станало според мен със шприц кит за автомобили,но трябва да намериш някой бояджия да го пръсне с пистолет.Когато шлайфаш грунда,пръскай върху него съвсем тънък слой от някакъв контрастиращ с неговия цвят спрей.Така ще следиш дали се шлайфал достатъчно-ако при шкурене на места остава от контролния спрей мястото е по-ниско и ще трябва да продължиш.За металика-ако натече някъде няма проблем да го шлайфаш,но внимателно,после полираш и всичко е точно.Аз ти препоръчвам да го минеш отгоре с безцветен лак(при автомобилите поне винаги се процедира така).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли да опише по- подробно процеса на полиране? Взел съм някакво странноизглеждащо кече от пресовани боклуци. Каква полир паста да използвам, и как точно става процедурата, вода използва ли се? Кечето, което имам е за бормашина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.