Jump to content
Българският форум за музиканти

Gibson Sg Standard Vs. Stagg R500


Сравнявка  

59 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

E, както знаете, Gibson сигурно е най-хвалената марка в този форум, а Stagg е сигурно най-оплюваната.

 

Вчера с един приятел се разсвирихме на един Gibson SG standard и един Stagg. След това ни хрумна да изрежем подобните рифове от разсвирването, което бяхме записали за да се опитаме да чуем разликите и да пуснем темичка:

 

Gibson:

Снимка

 

Stagg R500. Не е точно този на снимката, по-близо е до PRS форма, но е подобна китара:

Снимка

aдаптерите сa 30-левови JHS Guitar Tech.

 

Преди да започнете да говорите за разликите, с които мнения съм абсолоютно съгласен, искам да подчертая, че умишлено съм записал с повечко драйв - по-нататък може да пусна и чисти семпли(които също записах). То ест, мнението ми изобщо не е, че китарите са еднакво качествени. Напротив - искам да покажа, че:

 

1. Стаг не са толкова лоша марка, колкото често се изтъква, особено в сравнения с други марки евтини китари.

2. Дори и Стаг може да звучи наистина прилично, сравнимо с хубавите китари.

3. В микрофония/брум и т.н. дори евтините адаптери не отстъпват осезаемо.

4. За начинаещи или непретенциозни китаристи, дори толкова евтина китара може да бъде напълно задоволителна, особено когато не я включваме в много скъп усилвател(записите са с моделиращ такъв).

5. В случая разликата в състейна не е твърде потресаваща.

 

Ето семпълчето:

Първото повторение на всеки риф е едната китара, второто е другата.

Кажете коя коя е :).

 

http://www.esnips.com/doc/4c82293e-cb3b-4e...-vs.-Stagg-R500

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хах :) - ще вземеш да ме убедиш да събера пари и да изтичам до магазина, където дават Stagg, разбира се .... :)

Редактирано от Striker_II
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е, имай предвид, че адаптерите са сменени с JHS, а и съм завинтил 150-грамова оловна отливка отзад на главата за 2 идеи повечко състейн. Не, че без нея беше зле, но сега е една идейка по-добре китарата и като тон.

Иначе я взех на старо за 200-ина лева със все калъф струваш 70-100 :). Просто ми беше интересно как ще свири.

 

По-нататък, като пусна чистите семпли, разликите ще са 2 идеи по-чуваеми, но за свирения като горните, мисля, че и стагчето е в немалка степен ОК, особено за вкъщи и за нашенски клубни изцепления :thumbs_up:. Особено ако се махне логото от главата :) .

 

Също трябва да спомена, че това не е най-евтиния модел на Stagg. Може би струва колкото Vintage.

Тялото е от елша с кленов топ, а грифа е явор.

Единственото, което не ми харесва в тази китара е, че грифа е малко по-мек от необходимото, което и понамалява състейна около 12-то прагче(нагоре вече грифа е играе толкова) и наложи слагането на тежфест на главата.

Но не очаквайте страт копие Стаг за 200 и малко да свири така.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само аз ли имам проблем с линка. Записа от там ми пращи и ми влачи като от лента. Да е от формата нещо да ми липсва няма как- Мп3 си слушам постоянно.

:)

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен първата е Gibson . Не бях чувал за такъв номер с оловна плочка :)

 

 

o, има, има / http://www.musix.ch/im/img84240-85154.jpg

има и такива дето се слагат долу на тремолото, вместо неговата си - floydupgrades.com има :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първо място - нямат нищо общо двете китари, като конструкция.

 

Поначало не ми харесва тона, много драйв, много директ. И поради това, мисля че няма значение, коя коя е :-) Аз поне не мога да различа два отделни звука на слушалки. :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Двете китари звучат различно, но не се наемам да кажа коя, коя е в никакъв случай, разликата не е в посока по добра за нито една от двете, поне според мен. Не бих казал , че чувам нещо от харектерния за SG саунд. Ще изчакам по чистите семпли :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично повече ми хареса звука на първата китара. По ясен ми се вижда. Харесва ми как звучи до рифа на AC/DC. Там звучи по-различно и не знам дали е от записа нещо или е другата китара. Определно тази китара, която звучи до въпросния риф, ми харесва повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих заложил, че първата е Гибсън а втората Стаг. Някак си първата ми звучи по-солидно... наистина много ще се изненадам ако е обратното ;) Ще излезе че половината форум си мечтае за Стаг

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.