Jump to content
Българският форум за музиканти

Проект за амп - солид стейт


Recommended Posts

Здравейте на всички :D

Реших да ъпгрейдна солид стейт ампа си - този - http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=36488&hl=

Искам да го направя три канален, с ефект лууп и това да се контролира от фуутсуитч - 3 бутона за каналите и един за вкл/изкл ефекс луупа.

Идеята ми е единия канал да е сегашния от ампа - клийн.Пауър ампа си е този който е сега.Другите 2 канала ще са емулации - Бууги(хай-гейн) и ЖСМ 800 .И двете съм ги правил на камионче - това - http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=48904&hl=

За контролиране на каналите и ефекс-а мисля да ползвам това - http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=46612

Ампа има захранване +/- 24В което е достатъчно(преправя се примерно на +/-15В, като това за преампа).Мисля трафа бе 200Вата и е достатъчен.

Остава въпроса за схема на ефект луупа.Спрял съм се на това - http://music-electronics-forum.com/showthread.php?t=10967

 

Смисъла да пиша темата е да събера мнения, дали добре съм планирал и какво ви е мнението.Цялостната ми идея е да си направя ампче за мен което да е ДЪ УЛТИМЪТ СОЛИД СТЕЙТ амп за моя вкус.Сега виря с този амп, като си пускам буугито към крайното стъпало и е убиец, просто искам да е окомплектовано :)

 

Благодаря на всички, за мненията, които ще напишете :)

 

 

Поздрави,

Марин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Идеята ти е добра, като те кефят тези звуци и вече си ги правил.

Така звучи логично да ги вържеш в 3 канален СС амп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kaк искаш да превключва? Електронно или с релета?

колко копчета искаш да имаш на педалиерата и какви конфигурации да позволяват?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за 2 типа футсуичване се сещам.

с 3 бутона - за всеки канал отделен - този е по-готин вариант и май по-труден за правене.

с 2 бутона - с първият бутон алтернираш между клийн и драйв, с вторият - кой от двата драйва да е активен.

бутона за фх - той си е един.

тоест - или 4 бутона или с 3 .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ми беше 4 бутона - 3 за каналите(взаимоизключващи се) и един независим за ефект луупа.Идеята, която мисля да осъществя е с релета.Ако някой има вариант с електронно, нека го сподели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами той електронния (и по-безшумен особено при хайгейн) е с оптодвойки фоторезистор и светодиод и те пак се задействат от релетата. Погледни схемното решение на х88r и ще разбереш за какво говоря ако вече не си :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оптодвойките са си баш профи решението, но в този случай търся по-лесен и евтин вариант.Естествено качествен, обаче.Има и други варианти - миди, фет суйчове, но примерно за фет суйчовете не намерих схема, също CD4066 или подобни, но и за тях не намерих цялостна схема и само се обърках...

Та поради това си мислех да го направя както колегата @fire_garden бе описал в темата си http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=46612

Изглежда простичко и ефикасно.... какви са ви мненията?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Добро решение. Има и други варианти на същия принцип, например със SmallScale TTL и с Middle scale TTL. Принципно остава варианта за двоен контрол (от две места) и може да се комбинира с всички варианти на аналогово превключване - релета, оптрони, CMOS аналогови ключове...Дори диодни или транзисторни варианти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оптодвойките са си баш профи решението, но в този случай търся по-лесен и евтин вариант.Естествено качествен, обаче.Има и други варианти - миди, фет суйчове, но примерно за фет суйчовете не намерих схема, също CD4066 или подобни, но и за тях не намерих цялостна схема и само се обърках...

Та поради това си мислех да го направя както колегата @fire_garden бе описал в темата си http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=46612

Изглежда простичко и ефикасно.... какви са ви мненията?

 

Това е работещо решение за управление и на релета и на CD4053, но може и друга подобна да вържеш.

 

В ефкет луупа какво ще вързваш - ефект процесор, педалчета? Това решение го позлвам за паралелен екект-лууп след лампов преамп, като използвам ефект процесор, от който ползвам само дилей. Тези повторители съм ги драснал, само за да стане ясно, че източника трябва да е с достатъчно ниско изходно съпротивление и след MIX-а също да имаш високо входно съпротивление - иначе, ако източника не е достатъчно нискоомен, е възможно да ти връща сигнал от изхода на ефекта към входа. Аз пасивната част съм я сложил в един волюм педал и си дозирам на "крак" ефекта :thumbs_up: Сега всички тези филтри 1u/1М са сложени така на око за общност, но и така да го направиш ще работи. За мания цялата тази схема може да се байпасва с един ключ в самата глава, а иначе когато използваш луупа да сложиш нещо да "мютва" ефекта.

Това е леко примитивно решение и не е лишено от недостатъци - има какво да се добави, за да стане по-универсално!

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ТУК също може да видиш в СОЛДАНО как управляват релета. Но ти може да си управляваш каквото си искаш - аналогови ключове, полеваци или мос транзистори. С лека преработка всяко от решениеята може да се преправи. Може да разгледаш и схемата на V-Twin на МЕсаБуги - има я в нета. Решения за вдъхновения има най-ралични.

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това е добър въпрос. Предполагам, че след като транзисторите в тях работят в ключов, а не линеен режим... не вкарват повече шум от колкото един резистор със същото съпротивление би внесъл :lol: ...Все пак възможно е да е повече и ако ключа се намира в началните стъпала на High Gain усилвател да се усети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На теория не би трябвало да вкарват шум. Особено ако схемното решение е изпипано. Ето две полезни статийки по тая тема:

Wicked Switches

Bypass switching

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за статиите!

 

Добре - значи в крайна сметка може да се направи и с 6 аналогови CMOS суича - 3 на входа, за да спират сигнала към каналите, които не се ползват и 3 на изхода на всеки канал. Разбира се, трябва и контролна схема, която да включва чистия канал при включване и да превключва каквото е необходимо, когато се сменят каналите.

Евентуално може и да се помисли за FX Loop контрол.

 

liquid_death, задоволява ли те един такъв вариант? Ако да - доуточни детайлите и мога да ти драсна някаква основна схема, която да обсъждаме.

 

Сещам се например за вариант с 6-жичен кабел между ампа и педалиерата.

1. Vcc

2. Gnd

 

3. Clean select

4. Drive1 select

5. Drive2 select

6. FX loop toggle

 

Има 2 варианта:

- В педалиерата да има платчица, която създава контролните съгнали за всичките 4 двойки 4066 суичове.

В този вариант е лесно и да се направят LED драйвери в самата педалиера.

Неудобство е това, че така ще трябва контролната схема да се дублира в усилвателя, за когато не ползваш

педалиерата.

 

- В педалиерата има просто превключватели и RC вериги, докато цялата електроника е в усилвателя.

Неудобство е, че може да се наложи използването на кабел с повече жила, ако трябва да се контролират

светодиодите на педалиерата от ампа. (изключвам ползването на мултиплексори за толкова проста цел).

Удобно е това, че цялата електроника е в ампа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Moже би най-важното е да кажеш в какъв диапазон ти се движат напреженията на сигнала.

Неудобство при 4066 е това, че може да превключва сигнали до 15V или +-7.5V.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.