Jump to content
Българският форум за музиканти

Проект за амп - солид стейт


Recommended Posts

Варианта е точно с кабел с 6 жици.Точно както си го описал , Евто.

Варианта на който съм се спрял за сега съм го постнал.Идеята е да може да се превключва само от ампа- контролата е там, но да може и да се използва и педалиера, като има индикаторни светодиоди и на ампа и на педалиерата.Мислех за релета - целта е и да не е много скъпо, защото все пак говорим за ССамп.Мислих и за CMOS и точно за 4066.Не мога да разбера дали CMOS би имала предимства пред релетата - примерно по-малко шум на хай-гейн.В момента не съм до ампа и не мога да измеря сигнала, но мисля че е по-малко от +/–7.5В

Захранващото напрежение е +/–35В, но се преработва на +/–15В или каквото е нужно.

Ако имаш време Евто, драсни схема и ще я коментираме - от това може да излезе готин проект!

Искам да благодаря и на всички останали, които писаха!БЛАГОДАРЯ ВИ!Благодарение на вас мисля, стана интересна тема :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ами понеже каза, че преамповете се захранват с 30 волта, предполагам,че амплитудите стигат поне до +-12.

Затова ми се струва по-добре да се направи с малки, издържливи NO/NC реленца.

Така за всяко реле ще е необходим само един управляващ сигнал.

 

Харесай си някакви реленца от интернет каталога на КОМЕТ. Често има информация на pdf-и там за живота им, а почти винаги има и размери, което е полезно при платкаджийстването.

 

Значи, като изключим драйверите, остана само да се направи схемката, която да инициализира ампа на клийн и след това при натискане на някой канал да го включва и едновременно да изключва останалите.

Само FX лууп-а трябва да е toggle бутон.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам защо толкова бързо отхвърлихте варианта с мултиплексорите, който е сравнително просто и може би възможно най-евтиното решение. Според мен за целта CD4052 би свършил чудесна работа - входовете и изходите са на чифтове и спокойно в една двойка може да се комбинира сигнал и съответстващия му светодиод. Единственото, което трябва да се гледа, е напреженията на управляваните сигнали да са по-ниски от захранването на чипа, така че ако надвишават +/-15V конкретният чип няма да върши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако приемем, че цялата контролна електроника ще е вътре в усилвателя, не въждам смисъл от мултиплексори(а така или иначе сигналът няма да минава през педалиерата, та броя жици в твоя вариант пак остава голям).

А както казахме, хубаво ще е ампа да може да превключва със и без педалиера.

+-15-волтовия rаnge на чипа, който предлагаш звучи доста добре, но не знам до колко чипа е подходящ за аудио.

 

 

На мен ми се вижда най-удачно всички бутони да са моментни push-бутони, които да управляват TTL логика, която пък да управлява драйверите на релетата. Така се избягва нуждата от допълнителни релета, които да изключват бутоните на ампа, когато педалиерата е вклчена. Просто всички бутони ще са моментни и където и да ги натисне човек(кеф му на педалиерата, кеф му на ампа), все ще работят.

 

При едно такова решение не знам дали е изгодно да се слага логика в педалиерата.

 

liquid_death - не съм сигурен дали няма да се получават припуквания от превключването, без да има допълнителна схема, която да се грижи за това. Понеже знам, че схемите са твои модификации, може ли да нарисуваш само изходното стъпало на ефектите, които ще ползваш, както и входното на крайния усилвател?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да, Евто ще ги постна.Захранването на пауър ампа е +/-35В а на преамповете са двата 12В и третия +/–15В.

 

клийн канал.Захранване +/–15В мислех превключването да става от средното перо на волюм пота, като последното стъпало - с транзистора, работи и при трите преампа.

4uj6hi.jpg

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пауър амп .Захранване +/–35в

el63rr.jpg

 

Втори преамп - симулатор на JCM800 - крънч.До сега съм го подкарвал на 9В, но мисля да го пробвам на 15В, поне според дейташийта може.

282hlav.jpg

 

 

Трети преамп - симулатор ректифайър на буги.До сега съм го карал на 9В, но бих пробвал на 15В.

359b9dd.jpg

 

Захранване на ампа:

33f8akw.jpg

 

Само не разбрах, защо изхвърлихте този готов вариант: (захранен примерно на 15В)

29ejj0i.jpg

 

Като цяло целта ми е да е лесно изпълнимо и евтино, а този вариант е лесен.Само остава въпроса с препукването при смяна на каналите.

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече проектирах платката с трите преампа, като захранванията са им следните - за клийна - оригиналното му по схема.За буугито и маршалския, за всеки по отделно 78Л12 (реших да не се престаравам с 15-те волта).Проектирах и ефект луупа.

Нищо не казвате за суич контрола....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си играх да я смята,(не е проблем), но една примерна схема на превключващата електроника за каналите е това:

 

Щрак!

 

Трите бутона служат за избор на канал, като са взаимноизключващи се. Изходите на опамповете може да управляваи светодиоди и транзисторите за релетата.

 

FX лооп-а ще е още по-прост ка то решение - с тригер.

Ако ти харесва тази схема, кажи, да я довърша.

 

Възможно е бутоните просто да се дублират и в педалиерата и в ампа(както и светодиодите).

Примерно изхода на всеки опамп може да управлява 2 или три транзистора - драйвер за реле и за светодиод.

 

В камбела обаче трябва да има 10 жици:

 

4 за бутоните от педалиерата.

4 за светодиодите

1 земя

1 напрежение , което да минава през бутоните

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що се отнася до превключването, лично за себе си отдавна съм забелязал, че един малък микроконтролер + 10-ина елемента около него правят живота доста по-лесен.

Например за 8 бутона са достатъчни само 3 жици /а може и две/. Проблемът с пукането на релетата също се решава много лесно чрез една mute линия.

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, ако е налице програматор и познания за софтуера - да.

Имаш ли конкретна схема предвид?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Picvalley пак оряза картинката, но това горе е 15V захранване, а долу са земи.

 

Цък!

 

Сега има и контролер за FX Loop-а.

Gregg, за каква MUTE схемичка говореше?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, ако е налице програматор и познания за софтуера - да.

Имаш ли конкретна схема предвид?

 

Не е задължително да имаш такива познания или тепърва да ги придобиваш. В един момент и на мен ми писна от кабели с по 8 жици. Затова намерих човек, на който това му е професия и си платих, за да ми програмира каквото ми трябва.

Нямам начертана схема, обаче нещата са пределно прости. От едната страна /в педала/ един 20-пинов ПИК превключва 3 канала и 5 модула /примерно бустер, ЕК, ефект луп и т.н./ и помни на кой канал какво е натиснато. До него има една ULN-ка, през която се включват светодиодите показващи кой бутон е натиснат. От другата страна в ампа има още една такава комбинация + един извод за mute линия, така че звукът се дава на маса /примерно чрез един FET или оптрон/ за няколко десетки милисекунди докато щракнат релетата. Двата ПИК-а си комуникират по една линия, другите две жици на кабела са за захранването. Може да се направи и да бъде само с две жици.

Калата може да даде повече подробности по тази тема и въобще свързани с микороконтролери.

Относно mute линията, повечето ампове, особено хайгейн, имат такива. За справка виж почти всички Буги-та, Пиви, Енгл 530 и т.н. Мисля, че на Меса ДР 3 каналния е най-проста, но имай предвид, че винаги трябва да има поне едно реле, което да включва и едно което да изключва по едно и също време, иначе ще работи само в едната посока.

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз вече дадох подробности, но Марин се ослушва все още :).

Става дума за вече готово решение, специално за управление на ампове:

 

ampctrllayout.jpg

 

Може да се управлява и по MIDI.

Захранването може да е от 7 до към 20 волта (нормално 9 или 12), зависи какви релета ще се сложат. Габаритите са 114х70х21.5mm.

 

П.П. Небрежната бяла жица да не ви плаши, платката е от експерименталната серия :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.