Jump to content
Българският форум за музиканти

Проект за амп - солид стейт


Recommended Posts

Като изключим педалиерата(в която е електрониката, която включва и изключва релетата), как ще си управляваме ампа от бутоните на него?

 

Добър въпрос :surprise:

 

ще помисля някакво решение и ше ти отговоря :D

 

 

за мют системата се радвам, че ти е харесала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Схемката за превключването, само това ме притеснява, че няма начално състояние.

Довечера ше помисля дали може да се направи такова с минимален брой компоненти. Ако не се сетя, ще драсна платка на схемата с опамповете.

 

Между другото, liquid_death, началното състояние много ли ти е важно или допускаш, че може и нищо да не се чува от ампа, ако не си натиснал канал, след включването му?

 

ПС: имате ли идея какви да са времеконстантите за включване и изключване на мют-линията?

За колко време прещракват релетата(примерно малки реленца).

Схемата, която Ники даде включва за под 1 ms, но мюта се маха за около 300-ина ms.

Може би ще е добре да забавя включването/изключването на релетата с около 30мS чрез RC групи в базите на драйверните транзистори, за да може мют-а да се включи за около 2ms, около 20ms след това да щракнат релетата и след около още 20-30мс да започне да се усилва звука, като след още 20-30ms да е напълно усилен, така че за около 80mS да се извърши превключването, като не повече от 30-40мs са тихи.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С Евтим се видяхме и доуточнихме подробностите по контролера на каналите.Аз направих проектите и на трите преампа на една платка.За контролата Евто ще помага, като още се двоумим между неговия и варианта на Ники, като и в двата случая се добави мюут линия.

Иначе бях в София и си напазарувах кабел - 9 жици+екранировка - 6м. Релета TDS 12-02 Sunhold Букси и жакове Cannon с 9 пина. И други полезни джунджурии.Сега остана Евто да приключи, да ецна платките, да ги напоя :rocker: и да тествам.... :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имате ли бърза идейка как, без твърде много части да направя следната врътка при захранвания +12 и -12 волта:

 

При 0 волта на входа нда получа 0 на изхода

При >1волт на входа да имам -5 на изхода.

 

Поуморих се малко, та може да не съм мизлил правилно, но не видях начин да го няправя лесно с транзистори.

Схемката ми трябва за мют линията, която иска около -5 волта за да запуши сигнала, а контролната схема дава около 2 волта пикче, с което трябва да получа -5, като трябва да може пиково да се черпи ток поне няколко mA от тази линия.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Из анимационния филм "Семейство Мейзга":

Аладар!

Имаш ли бърза идейка как, без твърде много части да направя следната врътка при захранвания +12 и -12 волта:

 

При 0 волта на входа да получа 0 на изхода

При >1волт на входа да имам -5 на изхода.

 

Включ прев!

Отговор: Дай левче, ще ти кажа...

:D:metalist:;)

 

Майтап...

Евто, за тази цел има ЛС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Измислих нещо такова, което не знам дали е най-практичния вариант.

Точните стойности може да се пипнат още, но ме заболя главата:

 

2a7e6iw.jpg

 

 

Синята графика е контролният сигнал на долния генератор, зелената е сигналът в емитера на третия биполярен транзистор, а червената графика е на сигналът, взет на сорса на втория полеви транзистор.

 

Очаквам коментар на ЛС :).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Бавно но все пак развитие....

 

Сними на преампа(1/3 запоен - единия от трите преампа...)

21p04th.jpg

34rfy1k.jpg

....на тезгяха, мамо, на тезгяха......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Преамповете в процес на "октоподясване".

110veo8.jpg

2rnvp5d.jpg

След тест бе установено, че на една платка не могат да се съвместят и трите преампа, поради граунд луупове в хай-гейн канала.Това доведе до извеждането му на отделна платка и проблема се реши.

 

Това е видът му за сега... следва пластмасови логота и надписи и довършване на платката за контролера :greenball:

aepqar.jpg

msyl3r.jpg

vg4faw.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно имаш калаен магнат под ръка :greenball: . Не калайдисваш ли предвартелно пистите?

Нищо, така е по-здраво...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам, калайдисвам ги....знам че е демоде, ама навик....Излиза малко по-дебело, но пък има 70-тарски вид....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е демоде, ама не го правиш както трябва. Опитай да остава само лек филм от припоя на пистите, както е на фабрично направените. Може да е малко закръглено, но не повече.

Използвай повече колофон, и отнемай от припоя, като поставиш платката вертикално, а поялника движиш от горе на долу. Така припоя се стича на човката на поялника. Трябва обаче човката да е медна и кована, калайдисана добре. С модерните човки, които не се калайдисват, а стоят като "чужди" за припоя, нищо не става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами горе-долу такава техника ползвам.Първо калайдисвам пистите с колофон(доста)(калая по пистите е с дебелина приблизително половин милиметър, дори и по-малко) и след това залепям елементите, но при залепянето използвам доста калай - трябва ли да махам от него? Поначало съм чел, че за правилна спойка, трябва да е биконкавна капката спрямо крачето на елемента, но това означава доста малко калай.Лошоли е ако калая е повече?Пък и ще има вибрации от кабинета отдолу?

След запояване, изчиствам колофона между пистите с ръчна дрелчица и свредло 1мм, така проверявам и цялостно платката за възможни грешки от моя страна.Чел съм, че колофона е спиртно разтворим, но доста съм опитвал и никога не се разтваря със спирт... предполагам грешката е в мен.

Моля , Parni_Valjak, би ли коментирл, с цел подобряване на техниката ми, която като цяло съм градил доста интуитивно...

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.