Jump to content
Българският форум за музиканти

Просто управление на релета


Recommended Posts

Във връзка с темата на HRS ще споделя една проста идея за управление на релета, която е използвана в Tubeman 2 на H&K и аз скромно доработих :).

 

Оригинално схемата (само за управление на релетата) е показана на долната фиг.1:

 

01%20Original%20TM.jpg

фиг.1

 

На фигурата са показани само намотките на релето (крачета 1 и 10). Използвани са релета с два превключващи контакта и може да се управляват две вериги. Релетата са TQ2-12V (12V-ви релета със съпротивление на намотката 1K). Аналогични релета са MP-12 на Sun Hold. Естествено и с други релета е възможно да се направи. При подаване на захранване е отпушен само транзистор T1, а Т2 и Т3 са запушени. Тогава към Rel 1 и 2 не се подава напрежение; затворени са контакти 2 и 3, и 8 и 9 на релето; свети диода D1. При еднократно натискане на бутона К2 или К3 се отпушва съответния транзистор Т2 или Т3 и свети съответно D2 или D3. Контактите на съответното реле се превключват. Това, кой транзистор да е отпушен при включване на захранване зависи от C54, C55 и C56. Най-малкия кондензатор определя, кой транзистор ще е отпушен – в случая C54.

 

Това е базовото положение. От тук следват и модификациите, както е показано на следващата фиг. 2:

 

02%20MY%20sch.jpg

фиг.2

 

Резисторът R72 може да се замени със същата група от реле, диод и резистор 330 ома, както при T2 и Т3. Тогава се управляват 3 релета. Съответно кое реле да с вклчено при първоначално подаване на захранване зависи, както споменах, от C54,55,56. Освен това може да се добави още една група, като тази оградена в светло зелено, и да се управляват 4 релета. Схемата се усложнява и трябва да се добави още по един диод 1N4148, както може би се досещате ;). В случа при включването на което и да е реле, другите се изключват, за което са виновни диодите D4-9. Също така може да използвате релета на друго напрежение. Примерно при 5V-ви релета, спокойто Ucc може да е 12,6V (отоплението на лампите например ;) ), като чрез 330 омовите резистори последователно на релето, ще си настроите режима, така че да имате нужното напрежение върху релето и върху сетодиода (т.е. да си настроите тока във веригата). Ако токът е много голям за светодиода успоредно може да му се плесне един резистор ... абе може да се измисли нещо според конкретното реле и напрежение Ucc.

 

Ето и примерно разположение на компонентите върху платка (за първата фигура се отнася – фиг.1). За втория слчай (фиг.2) диодът R72 ще се махне и лесно може да се прокара една писта от Plug5 до групата R76,R80 където да се сложи още един 330 ома резистор (или друга стойност там според релето).

 

03%20PCB.jpg

фиг.3

 

Естествено може да си управлявате транзисторите T1,2,3 и от някаква външна логика. Махат се диодите и през 15К резисторите (R74,78,82) се подават 5 и 0 волта (R74,78,82 може да намалят на 10К-12К примерно, но и с 15К предполагам, че ще е ОК).

 

Ако искате да си направите педалира ще требва да използвате 2 от въпросните схемички и бутони от тип DPDT. Ето и примерна схема, като за връзка между усилвателя и педалиерата може да използвате стандартен MIDI кабел RS 232 кабел.

 

04%20Original%20TM%20p.jpg

фиг.4

 

ПП Надяван се не съм допуснал много грешки, че на бързо съм драснал нещата, но ако има нещо ще го уточня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто викаш... И на мен ми се струва, че по-просто няма накъде... :)

 

Е, имам предвид, че това решение дава известни възможности. Може да си комутираш два, три канала в усилвателя, има индикация на самия усилвател, а може и да се изнесе в педалиера. Сравнително просто е при възможностите които дава, но може би на мен така да ми се струва. Дано някой изкочи с нещо по-елегантно. Все пак частите за това решение ги има в шкафа на почти всеки, който се занимава с електроника, не е скъпо, не ти се налага да чаткаш от миди управление. То не може хем голям, хем да не боли :hysterical:

 

Все пак, ако някой ме забие и каже "абе ти си много тъп, има по-просто с още повече възможности" ще е супер - и аз да науча нещо. Това съм го тествал, работи и викам да го покажа, ако някой му свърши работа ...

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, имам предвид, че това решение дава известни възможности. Може да си комутираш два, три канала в усилвателя, има индикация на самия усилвател, а може и да се изнесе в педалиера. Сравнително просто е при възможностите които дава, но може би на мен така да ми се струва. Дано някой изкочи с нещо по-елегантно. Все пак частите за това решение ги има в шкафа на почти всеки, който се занимава с електроника, не е скъпо, не ти се налага да чаткаш от миди управление. То не може хем голям, хем да не боли

 

По-просто без да е MIDI може да стане само с един сравнително малък PIC и една ULN-ка. Там възможностите са всякакви, особено ако релетата са доста повече от 3 на брой.

По принцип е добре частите да ги има в магазина, обаче ако превключването е по-сложно схемата за управление става направо трагична /за справка виж например H&K Triamp или Peavey 5150-3/.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аналогична схема е такава, която използва факта, че операционен усилвател се заключва, ако обратната връзка е свързана към неинвертиращия(+) му вход, вместо към инвертиращия(-). По този начин, подавайки положителен сигнал на неинвертиращият(+) вход, ние можем да заключим ОУ и на изхода му постоянно да имаме приблизително положителното захранващото напрежение V+(да го държим включен). Подавайки положителен сигнал през резистор на инвертиращия(-) вход, ние можем да го заключим ниско, и на изхода да имаме отрицателното захранващо напрежениеV-(да го държим изключен). По този начин може да се направи схема, където с натискане на един от бутоните се подава сигнал на неинвертиращия(+) вход на ОУ, който трябва да се включи, а едновременно, през диоди в права посока се подава сигнал на инвертиращите(-) входове на всички ОУ, които трябва да се изключат при натискане на този бутон.

 

Изходите на ОУ могат да управляват драйверните транзистори, управляващи релетата, а самите ОУ, понеже могат да управляват около 2К товар, могат да бъдат в самата педалиера. Това е удобно, понеже схемата за колкото канала си искаме е идентична и единственото нещо, което расте като сложност при наличие на много взаимно изключващи се канали е диодната матрица, свързваща всеки бутон с инвертиращите(-) входове на всички ОУ, които трябва да се изключат, когато съответния бутон се натисне. Останалата част от схемата расте линейно с броя канали.

 

Ако искаш, мога да драсна схема.

 

Иначе с микроконтролер е най-просто, само разработката е малко времеемка.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво :hysterical:

Проектчето е много добро и съм сигурен, че ще е полезно на съфорумниците, ако се захванат с някое по-сериозно проектче.

Най-малкото е показан основният принцип при управление на релетата и всеки ще може да го преработи според личните си нужди.

Даже и на мен може да и е полезно, защото още не съм се отказал да сложа две дистърчета в обща кутия и да ги превключвам с реленца.

И направо може да се възползвам от печатната платка, която си показал.

 

Определено такива теми са полезни и ще е хубаво да има още за напред :)

 

Поздрави,

Христо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съм съгласен, че при управление на много релета става сложно, но доста от хората които аз познавам се плашат, като чуят клчовата дума процесор и програмиране, нямат програматор и време, не им се занимава и т.н. Както и ключовата дума просто/сложно също явно не е подходяща, тъй като сама по себе си е относителна.

 

Както и да ... к'во съм се заобяснявал :). Технически решения има много - който както прецени.

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе не ми ли се спи вече

 

А и мисля, че има хора, които по-трудно биха си разработили нещо сами, но имат желание и поялник и биха се възползвали от по-достъпни и разработени решения.

 

И за да не се отмятам пак да завърша с фразата:

Както и да ... к'во съм се заобяснявал smile.gif. Технически решения има много - който както прецени.

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съм съгласен, че при управление на много релета става сложно, но доста от хората които аз познавам се плашат, като чуят клчовата дума процесор и програмиране, нямат програматор и време, не им се занимава и т.н.

 

Човек не може да разбира от всичко, а пък и не е нужно. И аз съм не съм в час с микропроцесорите, обаче има хора, които това им е работата и предпочитам да се обърна към тях, отколкото тепърва да седна да уча програмиране, макар че тук не става дума за някакъв сложен код. Препдолагам хора от форума, които са в час с материята ще могат да предложат подобен готов продукт на прилична цена, но това би имало смисъл само ако става въпрос за по-сложно управление. Иначе ако е за 2-3 канала без допълнителни екстри може и по "аналоговия" начин.

Когато има превключване с релета е добре за всеки случай да се приложи т.нар. mute функция, за избягване на шума от релетата, както е примерно при MESA DR /3 каналния, както и други ампове/, защото не винаги е възможно той да се избегне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Страхотна тема!!!2 дена търся в нета това инфо!Форума ни е страхотен!Сега възнамерявам да си пъхна още 2 преампа в солид стейт ампа ми и благодарение на тази тема и @fire_garden вече мога!Благодаря!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.