Jump to content
Българският форум за музиканти

Ритъм + соло


BlackSmith

Recommended Posts

Така. Имам група, с която свирим street punk или така наречения Oi!. Моля предварително да си спестите коментарите относно стила, знам, че не го харесвате.

 

Та проблемът ми е много "lame" - имам готов риф (с акорди B C E D), но не знам как да направя кадърно соло и не разбирам от пентатоники и схеми. По слух си измислих едно, като започнах с тоновете на рифа, а после се разхождам по струните на 9, 5 и 7 прагче и уж звучи ок, но не всички тонове. Търсих разни схеми, прегледах теми оттук, а и в други сайтове, но нищо конкретно. А нямам никакво време да чета дебели книги, било то и в електронен вариант посветени на хармоника и мелодия. Да не говорим, че тук имаше някъв pdf, но за джаз. Трябва общо взето за 1 ден да измисля 2 сола за 2 песни и нямам друга възможност освен днес.

 

Това, което ви моля е да ми пуснете линк, картинки, може и видео материал... абе общо взето да ми дадете схеми за въпросните pow акорди (B C E D). Пък ако може и да обясните как става да композираш соло върху съществуващ риф с точен пример. Да речем ето това е акорда Си и ето тия тонове/прагчета са подходящи за него.

 

Има и още нещо. Стигнал съм до извода, че не звучи фалшиво да натискаш тонове, които са част от акорда и горе-долу по този начин измислям солата и разнообразявам бас линиите на басиста. Но! Задължително ли е винаги да се старая да удрям тези тонове? Смисъл мога ли да почна на акорд Си с тон Си (но от друга октава да речем) и после да не продължавам по същия начин?

 

Надявам се да сте ми разбрали въпросите и благодаря предварително за отделеното време. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Понеже е време за закуска.

Имам идея как се прави баница.

Ползват се яйца, сирене и кори. Но никога не съм правил.

Мислиш ли, че мога да правя баница?

Дали, ще ми се получи ей сега от първи опит, ако нахакам продуктите в тавата?

 

Същото е положението с теб. Чувал си, че за да се направи соло се ползват някакви тонове и

се рахожда по грифа. И искаш за един ден не едно соло, а две да направиш - кадърни при това.

Ами иска се доста време - да отидеш на уроци при учител, да ти разясни

малко хармония, за да схванеш за какво иде реч.

Аз си мисля, че ако някой ми покаже след пет, шест опита може и да ми се получи баницата.

Така и при теб, след като положиш доста труд, ползваш чужда помощ,

след няколко месеца ще можеш да направиш собствено соло, което да звучи прилично

върху хармонията която свириш.Това е реалистична цел.

 

Коментарите за стила ги спестявам, но ако и останалите в този стил имат такова отношение,

следва логичният въпрос - кой би харесал нещо правено от хора, които идея нямат, какво правят?

Риторичен.

 

като за начало -

 

power chords, което значи акорд ( няма pow акорд), състоящ се от 2 тона -

основен и доминантен.

 

тонове не се натискат или пък удрят (някак си звучи, че ще се малтретират) , те се възпроизвеждат, зазвучават.

натискат се струни на определени позиции с цел възпроизвеждане на тон.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пентатониката е МНОГО любим, ама наистина МНОГО любим начин хората да съчиняват сола. Пробвай да се заиграеш с нея, може пък да поразровиш интернет за песен с подобни акорди и да изплагиатстваш някоя и друга идея, също много любим начин да се съчиняват сола. В крайна сметка важното е да звучи добре на теб и феновете на този ситл...

 

Пък нали това е пънк, за чий са ви сола? :)

 

Аз обаче бих послушал съвета на TONY.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.outsideshore.com/primer/primer/ms-primer-4.html

 

Чети тук и се образовай, из нета има доста такива неща, тъй че стига да искаш можеш да научиш основата и сам

 

Но както споменаха по-горе, най-добрият вариант е да си намериш учител :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

без да претендирам за голяма компетентност, само ще кажа 2 изречения. музиката или я имаш в главата си или я нямаш. това дали си нотно грамотен или не е една полезна надстройка към другото, което ти е дадено по рождение. затова моят съвет към теб е да си родиш солото в главата. и след това, ако поне имаш поне малко слух и техника малко по малко да "откриеш" съответните прагчета. мисля, че това е най-лесният и бърз начин за случай като твоя. късмет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако направиш поносимо соло в близкия месец, аз ще си хвърла китарата.

 

Ти си на такова ниво, че ти е необходим огромен мисловен труд, за да започнеш да импровизираш. Дори не си знаеш грифа, как да изсвириш тогава правилните тонове? Ако беше натрупал голям стаж, тогава щеше да се довериш на слуха си, знаейки какво ще прозвучи, ако изсвириш тази позиция на тази струна, и съответно дали ще се върже с фона. Както свирят почти всички.

 

Но ти имаш възможността да тръгнеш на уроци и да започнеш да се учиш. Няма да стане с четене от Интернет, бъди сигурен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност TONY не е съвсем прав. Когато реших да си направя баница със сирене on my own преди време просто се обадих на майка ми, тя ми каза какво да купя и как да го направя и се получи от първия път. Уви, за да измисля и изсвиря първото си що-годе кадърно соло ми костваше много време упражнения, уроци, учене на теория. Тоест - солата не са като баницата и не можеш за час време и минимум усилия да постигнеш добри резултати :D . Всъщност, дори ако по твойте акорди ти измислим соло и ти го напишем на табулатура, то едва ли резултата ще е "кадърно соло", защото не само тоновете са важни, ами и ръката, която ги свири. Просто защото това не е баница :)

Редактирано от abductor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

power chords, което значи акорд ( няма pow акорд), състоящ се от 2 тона -

основен и доминантен.

 

тонове не се натискат или пък удрят (някак си звучи, че ще се малтретират) , те се възпроизвеждат, зазвучават.

натискат се струни на определени позиции с цел възпроизвеждане на тон.

 

Хубаво, квинт акорд, се тая... разбрал си ме. И за "удрянето" си ме разбрал, знам, че се възпроизвеждат.

 

Пък нали това е пънк, за чий са ви сола? :punk_guitar:

 

Да, митовете трудно се разбиват. Веднага давам за пример Olga от Toy Dolls. Всепризнат китарист и фронтмен е. Има уникални сола и музиката им хич не е лесна. Друг пример - Matt Freeman (Rancid, Operation Ivy). Мултиинструменталист и умопомрачаващ баист най-вече. Завършил консерватория, свирил е на тромпет и тромбон в джаз група. После на китара и окончателно се спрял на баса. Свири сола, използва скали и има множество арпежи.

 

Всъщност повечето пънк банди имат сола (включително The Exploited). Музиката е такава, каквато си я направиш. Може да е сложна, може и да е проста, независимо от стила. Пък и всеизвестен факт е, че сложното не значи непременно добро. ;)

 

без да претендирам за голяма компетентност, само ще кажа 2 изречения. музиката или я имаш в главата си или я нямаш. това дали си нотно грамотен или не е една полезна надстройка към другото, което ти е дадено по рождение. затова моят съвет към теб е да си родиш солото в главата. и след това, ако поне имаш поне малко слух и техника малко по малко да "откриеш" съответните прагчета. мисля, че това е най-лесният и бърз начин за случай като твоя. късмет.

 

Ами аз горе-долу така свиря и ми се получават някои неща. Просто имам известен проблем с композирането на солата.

 

@lizardman, знам си грифа. Знам кои тонове на кои прагчета са и горе-долу как звучат. Научил съм го с практика. Нямам възможност да тръгна на уроци, защото по принцип уча във Виена и другата седмица си заминавам. Нямам постоянно местонахождение.

 

@black_waltz, благодаря за линка, виждал съм подобни страници. Това, което не разбирам е коя скала да използвам за въпросните акорди Си, До, Ми, Ре. И изобщо как се разбира коя пентатоника да гледам при дадени акорди. Щото по такива сайтове пише само за разновидностите - за До мажор, за До минор и т.н.

 

"A C major pentatonic scale is "C, D, E, G, A"" - това означава, че ако имам акорди C, D, E, G, A, мога да използвам тази скала, нали? А ако имам Си акорд, коя да използвам? Имайки предвид тази страница (http://jguitar.com/harmonizer/scale2chord?scalelist=B+Major+Pentatonic), означава ли, че след като имам До акорд в конструкцията, трябва да използвам 2 скали примерно, защото Си мажор скалата не е съвместима с просто До, ами с До диез разновидности?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

power chords, което значи акорд ( няма pow акорд), състоящ се от 2 тона -

основен и доминантен.

 

Няма акорд, състоящ се от два тона. Два тона (мелодични и/или хармонични) се наричат ИНТЕРВАЛ. Няма интервал с основен и ДОМИНАНТЕН тон. Има интервал (чиста/умалена/увеличена) квинта - основен и КВИНТОВ тон. Доминанта(ен) е термин свързан с тонална функция (степен) на определен АКОРД, а не ТОН.

 

И това само в едно изречение... Като ще помагаме, поне да не е "мечешка услуга".

 

 

@BlackSmith: Пред теб има два варианта:

 

1) Изкомпозирай си соло (по слух), заучи го и го свири с готин звук и ритмика. Няма да импровизираш, но поне ще имаш готино соло в песента (евентуално).

 

2) Вземи няколко урока по китара/теория и/или седни да се самообразоваш в тази посока - има книги с теория, хвани по слух сола, които ти харесват и ги анализирай и т.н.

 

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

power chords, което значи акорд ( няма pow акорд), състоящ се от 2 тона -

основен и доминантен.

 

1) Изкомпозирай си соло (по слух), заучи го и го свири с готин звук и ритмика. Няма да импровизираш, но поне ще имаш готино соло в песента (евентуално).

 

Ми то май друго не ми остава за 2 дни... А относно онези неща, които съм питал за схемите? На прав път ли съм?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

power chords, което значи акорд ( няма pow акорд), състоящ се от 2 тона -

основен и доминантен.

 

1) Изкомпозирай си соло (по слух), заучи го и го свири с готин звук и ритмика. Няма да импровизираш, но поне ще имаш готино соло в песента (евентуално).

 

Ми то май друго не ми остава за 2 дни... А относно онези неща, които съм питал за схемите? На прав път ли съм?

За да свириш върху някакви акорди ти трябват познания,как да си на прав път като не знаеш скали.Вземи научи една тъпа пентатоника поне и свири в основната тоналност ,то по-просто няма как да стане,а като си дал тука 4 акорда и искаш да ти кажем кои тонове да изсвириш че да паснат на тея акорди няма да стане така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За солата се бъзиках, да ми даваш примери просто няма смисъл, а иначе ми стана смешно като каза, че човека ползвал скали и арпежи, виждам че донякъде имаш отговор на собствения си въпрос. О, и между другото слушам пънк и в повечето случаи солата са прилично кратки (по спомен).

 

Нито сложното, нито простото са гаранция за добра музика.

 

Офф: Винаги са ме кефили постовете на kitaratapesho.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина е адски безумно това,което поставяш като въпрос. Важното е да запомниш едно нещо: Акордите в дадена песен са свързани по някакъв начин помежду си!!! Това се учи,а освен това се определя и чисто слухово. Но както и да е, нямам намерение да ти давам някакви наставления.

Без значение, че се сменят акордите, това е характерна акордова прогресия върху,която се свири Си фригийски лад. /Ако знаеш какво е гама Ми минор, свириш тоновете от нея/. Друг варинат сравнително прост е да ползваш пентатоника- Си минорна или Ми минорна.Може пък дори двете комбинирано,но просто ме съмнява,че това е за теб. Има и други варианти,но няма смисъл да ги обсъждаме.

Това от мен и наистина седни и се пообразовай поне малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми като сте толкова образовани обяснете му на човека ! Защо не го направите ??? толкова смешен егоизъм не съм виждал ... никой няма да ви вземе хляба просто един човек иска малко насоки, а и на мен ми е е интересно също ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.