Jump to content
Българският форум за музиканти

Фендер Страт до 1500 лв


Black Bird

Recommended Posts

какво е по доброто на новите стандарт? :offtopic-001:

Имат двупосочен тръс род; тон контрол, който е свързан към бридж и мидъл адаптера; по-тънък, но здрав лак; по-масивен блок на тремолото; грифът е с дебел и лъскав лак, докато отзад е шлайфан - ето такива неща. Много хора са на мнение, че тези китари, са къде-къде по-добри от старите американски стратове (тези, които са отпреди 2008).

 

Кольо, нямаш си и представа по какви дебилни начини са правени старите китари (от 50-те, 60-те и така нататъка)... Новото производство е доста по-изпипано.

Редактирано от marvin the martian
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво е по доброто на новите стандарт? :offtopic-001:

Имат двупосочен тръс род; тон контрол, който е свързан към бридж и мидъл адаптера; по-тънък, но здрав лак; по-масивен блок на тремолото; грифът е с дебел и лъскав лак, докато отзад е шлайфан - ето такива неща. Много хора са на мнение, че тези китари, са къде-къде по-добри от старите американски стратове (тези, които са отпреди 2008).

 

Кольо, нямаш си и представа по какви дебилни начини са правени старите китари (от 50-те, 60-те и така нататъка)... Новото производство е доста по-изпипано.

 

Което си вярно си вярно, нямам представа как са правени не само старите, но и новите китари. Но пък от друга страна през последните години, през мен минаха 3 Фендера. Един 70тарски един 80тарски и един нов . И трите бяха Американ Стандарт. Факт, че старите бяха много по удобни ( по специално 80тарския) и имаха по хубав саунд от новия, а и от други нови , които са ми попадали ( поне според мен). Иначе , що се отнася до техническата страна на изработката им, то понеже не съм лютиер , наистина не разбирам почти нищо, но ме интересува предимно как свирят.

 

При това само изказвам личните си предпочитания. Не твърдя, че съм прав, всичко си е въпрос на вкус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги когато се появяват такива теми,неимоверно се стига до това да се хвалят едните и да се плюят другите.

За това дайте да слезнем малко на земята.

Факт е ,че Fender made in USA,Mexico,Japon и китарите произвеждани в Китай са различни в цената си,качеството,звукът и още един милион неща.Факт е,че всеки от нас си мечтае да притежава перфектната китара,но помислете малко.

Сега почти целият процес е компютъризиран,повечето от частите се правят,всички се досещате къде, а дървесината се суши принудително,не по естествен път.Хубавото на 60-те,70-те и 80-те години е ,че тогава нещата са се случвали,тогава хората са правили инструменти,сега само ги сглобяват.

Да не мога да отреkа,че има и иновации,но другото за съжаление никога повече няма да се случи,тъжно но факт.Именно за това,поне на мене ми допадат старите китари направени от хора.

Целият Harmony Central е завзет от хора щастливи,че са си купили примерно Мексиканец,сменили са адаптерите и "те такава китара немало".Нема ама има и тя си струва всяка една стотинка или цент,за съжаление човек трябва да има и късмет да я срешне...

Пък както искайте го разбирате.

Освен това за китара(Fender) от цена 1000-1500 лв.,човек не може да очаква Custom Shop изпълнение,това обикновенно е китара,която да използваш по пантофи или да разнообразиш гардероба си от марки китари.

Така аз виждам нещата от живота вселената и всичко останало....42.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е чак по пантофи. Един Фендер от новото производство втора ръка би излязъл горе долу толкова, а и по-малко и макар и да не може да се сравни с дърветата от време оно си е доста класна мотика и звучи достатъчно добре според мен за професионален музикант. ИНаче не отричам, че старите са голяма работа и звукът им е един път. Остава и тия дето са поразнообразили гардероба от марки като мен да се надяват че като поулегне дървото ще зазвучи поне малко като старите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

след ъпгрейда на цялата серия HW1 вече са доста прилични китари. Голямата разлика към AMSTD е нитролакировката на тялото, която между другото е доста тънка и гарантира "relic" вид след относително кратко време.
Точно като старите нитролакирани стратове..явно съм голям Балък,защото смених ам.ст.+скуайър за 70-тарски страт -от си-би-ес ерата,демек боклук..айде професорите да си изказват мненията след като Чуят как звучи даден инструмент,аз лично не съм чувал нов (машинно изработен) страт да звучи толкова ярко като старите пръчки с дебелия гриф..
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е чак по пантофи. Един Фендер от новото производство втора ръка би излязъл горе долу толкова, а и по-малко и макар и да не може да се сравни с дърветата от време оно си е доста класна мотика и звучи достатъчно добре според мен за професионален музикант. ИНаче не отричам, че старите са голяма работа и звукът им е един път. Остава и тия дето са поразнообразили гардероба от марки като мен да се надяват че като поулегне дървото ще зазвучи поне малко като старите.

Така е няма спор.

Старите някога са били нови и новите някога ще станат стари.

Представи си моделите от 2030 година а ти се фукаш с винтяжка от 2008,голям кеф а? :thumbs_up:

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже нещата доста се разводниха в чесане на езици в това число и моят. :thumbs_up:

То предлагам да се опитаме да се придържаме към темата.

Тя може да се превърне в доста полезна такава,относно хората желаещи да притежават марката Фендер.

И така,като изключим бутиковите и старите Фендери,продължавайте да споделяте впечатления от различни модели били те произведени в U.S.A.,Mexico или Japon.

Например за Фендер Мексико мойте впечатления са :

Като цяло ги намирам за не лоши,има и добри попадения сред тях,но имат и недостатъци

Куца им до някъде финишът,позициите(прагчетата) доста бързо се износват,не знам от каква сплав ги правят но са кофти.

Адаптерите-керамични,по-добре е да се сменят.

Звукът доста близък до очакванията ми за типичен Фендерски такъв.

За дървесината:на някои модели пише,че е селектирана,лично аз много не вярвам,но поне е истинска.

Много малко не им достига да се мерят с по-нисък клас Ам. Фендер,но все пак са Мексико и за ценовият диапазон който покриват са си добри.

С една дума бих заложил на Хайуей едно :godbless: ,пред който и да е Мексиканец.

Цените им са доста сходни за да се правят компромиси.

И в крайна сметка всичко е въпрос на вкус и средства(за съжаление).

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По темата за нови/стари фендери:

Поне що се отнася до старите фендери, които съм имал възможност да пипна, грифът им е по-дебел, доколкото знам с 2мм по цялата си дължина. Колкото и да си говорим за тънки елегантни грифове, дебелите грифове като че ли звучат по-добре. Много китаристи казват, че за разлика от по-новото производство, старите тояги звучат осезаемо по-масивно и имат малко "бас" дори и на 1-ва струна. Предвид малко по-дебелия гриф съм до голяма степен сългасен с тези твърдения.

 

За лака - доколкото знам е по-добре за звука грифът да е лакиран по-тънко и по възможност не с рекордно твърди лакове..

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво е по доброто на новите стандарт? :punk_guitar:

Имат двупосочен тръс род; тон контрол, който е свързан към бридж и мидъл адаптера; по-тънък, но здрав лак; по-масивен блок на тремолото; грифът е с дебел и лъскав лак, докато отзад е шлайфан - ето такива неща. Много хора са на мнение, че тези китари, са къде-къде по-добри от старите американски стратове (тези, които са отпреди 2008).

 

Кольо, нямаш си и представа по какви дебилни начини са правени старите китари (от 50-те, 60-те и така нататъка)... Новото производство е доста по-изпипано.

 

 

Надявам се си вярваш :) В момента произвежданите китари са такива уникални боклуци,че идея си нямаш.Странно ми е китара на 10-15 години нямам и милиметър изкрявяване в грифа и звука и е уникален,а друга на 3 гриффа вече и е на сол :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих преди 2-3 месеца някъде реших да си купувам фендер (нов). Обиколих всички магазини и това което пробвах и видиях никак не ми хареса.

 

Първо взех да пробвам highway серията, защото ми беше по джоба... Удобна китарка с не лош звук - плътен и чист.

 

След това пробвах едно Mexico - имаше доста по плътен звук, но някак си глух. Тялото беше малко по-леко и явно този звук се дължеше на адаптерите.

 

Накрая взех и пробвах 2 USA и не забелязах да имат кой знае какви предимства пред останалите. Тук може да добавя че изработката беше ужастна. Останките от пиленето на прагчетата (отсрани) не бяха доре почистени. Прагчетата след нивелирането си дори не бяха краунати а пък за полиране да не говорим. Имше следи от шкурка по тях. Това за мен е летва, която не струва и половината на 2300лв, а който ги даде е меко казано идиот :punk_guitar:.

 

Към предишните 2 типа китари имам същата забележка, но те са на доста по-ниска цена. Основното което не харесах при всичките китари, който пробвах е че грифа не е лакиран отзад.

 

Накрая реших да пробвам един Squier. Обаче взех такъв за 700-800лв (не си спомням точно) - тази китара ми спря тока направо. Добре лакиран гриф, полирани прагчета, страхотен външен вид... , но хардуера ми се стори много зле - потенциометри, суитч, бридж - свичко беше за смяна, но за към 1000лв общо щях да я приближа към истинските инструменти.

 

В крайна сметка се изнервих и нищо не си купих докато във форума изпадна Fender Mexico Strat от '92 за 550лв (+ 300 за 2x dimarzio area 58). Първото нещо, което ми направи впечатление е прецизната отливка на врътките и изписването на надписите и числата върху тях, както и пластмасата от която бяха направени!!! Когато пипнах тази китара разбрах, че е правена за мен. Супер запазена за годините си. Единствената забележка е, че тялото някак си не е лакирано перфектно т.е. под наклон се виждат няколко стичания. Другото което може да се ъпгрейдне е да се сложат медиум джъмбо прагове и леко да се изшлайфа фретборда, че леко е на вълни на места, което не повлия на височината на струните, колкото и да ме изненадва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега се сетих, че в РФ май нямаха японски фендери, също и по разните онлайн магазини само Мексико и УСА се предлагат. Да не са прекратили пройзводството в Япония?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам един щатски Фендер от серията Хот Род,произведен 2000/2001 година, който ми струваше точно 2400 лева. Елша тяло, кленов гриф, сингъл/сингъл/хъмбъкер - като хъмбъкера е Pearly Gates на Seymor Duncan. За парите си е абсолютно адекватен инструмент,с много добро лаково покритие, стабилен хардуер и саунда и е на ниво. Преди 3 години в Норвегия един агент ми одраска малко лака на грифа над 10 прагче,иначе покритието е бетон навсякъде.Нямам стържещи прагчета,а като цяло струните ги държа малко по-високо от гледна точка саунд. Миналата година ходих при Градинарски да я прегледа и да я сет-ъпне и на китарата и нямаше нищо.

Според мен всичко е въпрос на вкус,търсене на конкретен саунд,стилово ориентиране и доколко удобен ни е за свирене даден инструмент.Има хора,които им пречи потенциометъра за усилване на Фендерите,защото е изнесен малко по-напред и нагоре в сравнение с някои други марки китари,но всичко е въпрос на навик. Специално този Фендер го бях взел като по-широкоспектърно работно магаре и ми върши идеална работа.

Мнението ми е и разбира се търсенията ми са в това, да не се ограничаваме само със звученето на определен тип или марка инструмент. Човек трябва да има под ръка Гибсън Лес Пол, Фендер- Страт и Теле, и по-модерен тип китара- аз предпочитам Ибанец /RG Prestige/.

Преди 3-4 седмици бях в xxxx и пробвах един американски Телекастер, който струваше към 1600 лева и за мен абсолютно си заслужава цената- саунд,качество на изработка,удобен за свирене. Има и Стратокастери в този ценови спектър- просто трябва да се отиде и да се проба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах Highwai от 2006 а сега имам Американ Делукс също от 2006.Според мен разликата в звука е огромна в полза на делукса.Но той е и горе-долу два пъти по-скъп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам как ги правите тия сравнения на звук, но според мен за да се правят сравнения на две еднотипни китари трябва да им се сложат еднакви адаптери (модел), еднакви потенциометри и еднакви струни на еднаква възраст иначе каквито и сравнения да се правят са напълно безсмислени.

 

За пост китарните устройства няма да споменавам че трябва да са еднакви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.