Jump to content
Българският форум за музиканти

Boss Metal Zone Mt-2


dimmuborgir6

Recommended Posts

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ако целта е да се спестят пари, има и ефекти по 20-30 лв. Но имайки предвид, каква работа вършат, са твърде скъпи :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите скромни наблюдения от времето, когато правих MT-2 копия са, че че това как педалчето звучи силно зависи от това в какъв амп се включва. Примерно във малките Fender комбота, MT-2 звучи много по-добре, отколкото в малко Marshall комбо или Park, чиито чисти канали оцветяват много и създават доста ненужна шумотевица. Това, според мен важи за всеки по-тежък дисторшън педал. Специфичното на МТ2 е една среда около 800Hz, която МТ2 усилва преди да изкриви сигнала, а след това я понамалява, която много хора не харесват. Тя, разбира се, може да се махне с параметричния еквилайзер.

Ако високите се усилят много, тогава пък настава ужасно жужене. Аз предпочитам да държа високите на този педал около 9 часа.

 

Като цяло характера на изкривяването му е същия като характера на всеки втори педал, използващ двойка силициеви диоди за изкривяване. Списъкът е доста дълъг. Разликата между повечето подобни педали е единствено в еквилайзара преди кривоча(който е фиксиран) и корекциите на еквилайзера след кривоча.

Във всички подобни педалчета аз все чувам рязко силициево кривене - не разбирам каква толкова ралика им намирате.

 

Разбира се, този саунд е много далече от хора като kolio_k и тяхната музика, но имайки подходящото комбо и знаейки как да се пипне еквилайзвеа, МТ2 изкарва приличен ритъм звук за тежка музика. Аз лично не бих го ползвал за соло, защото ще звучи като пчеличката Мая. Но за ритъм, особено когато ритъма е с повече 5-ци и е "фон", става доста добре. Звучи доста 80-тарско, разбира се, което не харесва на някои.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми харесва.Както винаги Евтим е казал единственото смислено нещо по темата.

Следващия път когато свиря пред хора ще си сложа една тениска с надпис " Моля не ме замервайте с домати, Metal Zona-та е виновна" или "Не стреляйте по китариста - дисторшъна толкова си може"

 

 

п.п. Купете си кухарка, металите не са музиканти -те просто си нямат друга работа. Хипарията е истината , не си ли е акустичен гибсън не е музика.

Опа да не пропусна и джас на Гибсън (акустичен) ,другото е ... шум.

Редактирано от MasterOfDisaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първият клип, който съм посочил, ако сте имали нерви да изгледате и изслушате цялостно,

се чуват и добри и не-добри звуци. Така поне според моята представа.

Вторият показва колко много влияят различни фактори, така че да не може въобще да се изкара никакъв добър звук от ефекта.....

Тоест метъл зоната дава метълски саунд, 80 -тарски. Има и по-добри , има и по-лоши.

Като за тези пари и като ниво, съответсва на останалите бос ефекти. Няма изненади.

На който му харесва - добре, на който не - пак добре.

В крайна сметка бос празнуваха примерно 5 милиона продадени метъл зони. Не е зле. Явно и маркетинга им го бива.

 

Според мен и Джек Хемъра на Маршал е същата хава

и разликата в звука и класът е минимална. (това за което Евтим говореше)

Като цяло характера на изкривяването му е същия като характера на всеки втори педал, използващ двойка силициеви диоди за изкривяване. Списъкът е доста дълъг
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

звучи като пчеличката Мая
:thumbs_up::thumbs_up:

Следващия път когато свиря пред хора ще си сложа една тениска с надпис " Моля не ме замервайте с домати, Metal Zona-та е виновна" или "Не стреляйте по китариста - дисторшъна толкова си може"

Като бивш притежател няма какво да допълня.

Добре че се оттървах(подарих го)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, все пак държа да повторя, че всяко второ транзисторно хай-гейн педалче от тия години звучи горе-долу по същия начин. Не мисля, че е твърде зле за ритъм, даже става за тежки рифове, но ако искате да свирите соло с него - по-скоро не. Полуизкривени рокаджийски и блусарски тонове - също не!

 

Но недейте да мислите, че ако си вземете Digitech Death Metal, педала на Dimebag или нещо такова, ще звучите ужасно различно. Това са транзисторни кривочи, които са направени с идеята да звучат точно "транзисторно".

Ако сте фенове на ламповия звук и не понасяте транзисторното трещене - цялата гама от подобни педалчета не е за вас. Ако пък обичате чегъртащия транзисторен и груб звук - педалчетата са точно за вас.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като цяло характера на изкривяването му е същия като характера на всеки втори педал, използващ двойка силициеви диоди за изкривяване. Списъкът е доста дълъг. Разликата между повечето подобни педали е единствено в еквилайзара преди кривоча(който е фиксиран) и корекциите на еквилайзера след кривоча.

 

Именно затова питах кои точно камиончета вадят по-добър звук от "метал зон"-а за да видя как точно се постига изкривяването при тях.По-рано съм изработил и тествал доста схеми на дисторшъни и в крайна сметка установих, че наистина "тежкия" звук от китарата може да се изкара именно от ефект, при който сигнала се лимитира от два дииода, като при някои схеми лимитирането става не със силициеви, а с германиеви диоди, т.к. те се отпушват още при 0.3волта.Т.е. тези ефекти не са чисти дисторшъни, а по-скоро fuzz-ефекти, защото при дисторшъна се разчита на изкривяванията тип стъпало, които се постигат като се вкара съответният усилвателен елемент в режим на насищане.Затова при дисторшъна звука е някак си по-стегнат и ясен и допълнително украсен с множеството хармоници съпътстващи изкривяването при насищане на транзистора, НО...така и не срещнах дисторшън, който да докарва мощната компресия на fuzz-ефектите, т.е когато приглушиш струните с дясната ръка и засвириш да се чува не просто едно "плякане", а мощно "дж-дж" (нямам си идея по какъв друг начин да го обясня).Явно на доста от съфорумците този звук не им допада (може би заради самата по-тежка музика) и затова питам ако не метал-зон, тогава кое ще е това камионче,което да изкара едновременно стегнатия звук на дисторшъна и компресията на fuzz-а?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че щом питаш това, не си сигурен какво точно искаш.

Ти искаш ефект, който хем да звучи супер изкривено, хем да има много динамика, хем да не звучи трещящо, хем да няма много интермодулационни изкривявания, а да вземеш само "благото" на дисторшъна.

Няма такъв ефект, освен ако не направиш паралелно работещи кривочи, кривящи различни честотни спектри, но и тогава може и да не ти хареса.

 

Ако искаш стегнат, хай-гейнаджийски звук, по-скоро се ориентирай към съвременните моделиращи педалчета или цифрови ефекти, а може и направо към съответните ампове.

Разбира се, гейна при тях не е чак толкова много, колкото при повечето фъз ефекти.

Някои усилватели като сло100 смесват изкривения сигнал с малко чист, за да добавят динамика.

 

Иначе от компанията на метълзон, повечето педалчета звучат по близък начин.

 

ПС: изкривяването тип "стъпало" означава съвсем друго нещо и касае най-често комплементарните клас АБ или клас Б усилватели на мощност. Това, което става тук просто напомня за правоъгълна вълна.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че щом питаш това, не си сигурен какво точно искаш.

Ти искаш ефект, който хем звучи супер изкривено, хем има много динамика, хем не звучи трещящо, хем да няма много интермодулационни изкривявания, а да вземеш само "благото" на дисторшъна.

Няма такъв ефект, освен ако не направиш паралелно работещи кривочи, кривящи различни честотни спектри, но и тогава може и да не ти хареса.

 

Ако искаш стегнат, хай-гейнаджийски звук, по-скоро се ориентирай към съвсеменните моделиращи педалчета или цифрови ефекти, а може и направо към съответните ампове.

Разбира се, гейна при тях не е чак толкова много, колкото при повечето фъз ефекти.

Някои усилватели като сло100 смесват изкривения сигнал с малко чист, за да добавят динамика.

 

Иначе от компанията на метълзон, повечето педалчета звучат по близък начин.

 

ПС: изкривяването тип "стъпало" означава съвсем друго нещо и касае най-често комплементарните клас АБ или клас Б усилватели на мощност. Това, което става тук просто напомня за правоъгълна вълна.

Ясно.Ти поне разбреа какво питам, но както споменах в един от предните си постове вече 11-12 години не се занимавам активно с музика, а и мненията от типа "махни го метъл-зон"-а има по-добро" ме наведоха на мисълта, че може би някой наистина е съчетал както казваш "благото" на дисторшъна и на фуз-а едновременно!

Явно трябва да се поослушам за някоей процесор-може би с цифри да стане по-лесно.

п.п.Правоъгълната вълна е по-характерна за фуз-овете именно затова ползват и Ge диоди-за да орежат синусоидата още по-рано и да стане още по-правоъгълна.Ясно е че транзистора като се насити и той ще лимитира синусоидата, но правоъгълниците ще са малко "по-къдрави", но не това ме вълнува в случая.

Огромно БЛАГОДАРЯ за инфото, сега ако кажеш и с кой процесор ще извадя звук ала Dino Cazares с треторазрядната си китара при първа възможност ще биродаря.

Всичко добро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неговия звук, струва ми се, е много повече барабани и бас, отколкото китара.

Ако говориаш за тежкия ритъм звук, което и да е педалче от сорта на MT2, DeathMetal, DimeDistortion и др, включето в комбо, което не трещи много и не звучи с твърде много високи, а и чистия му канал не оцветява, ще доведе до приемливо близък резултат. Като друго по-бюджетно решение, бих предложил и някой Marshall Valvestate на старо.

Разбира се, вариантът хубав лампов амп никога не отпада.

Мисля, че процесори от сорта на по-новите Line6 също ще свършат добра работа.

Можеш да пробваш и педалчетата на AMT, TECH21, Rocktron и т.н.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ефектът "джъ-джъ" не е чак толкова зависим от степента на изкривяване, а повече от правилно набраните честоти на еквалайзъра. Не, че не ти е нужно голямо голичество гейн, де, но има случаи, в които можеш да го усилиш на 11 и ефекта пак няма да джъ-ка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.