Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампа или симулация?


Valserp

Де'й лампата?  

120 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

На печелившите-честито!

Мерси.Най големия майтап е, че не съм свирил на лампово кубе никога (на лампов руски магнетофон-да :) )

Втория запис звучеше по меко и с нищо не ми подразни ухото (дясното, с лявото не чувам добре)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 137
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ок!

чуй това

 

http://www.myspace.com/rockfirebg

 

 

То пък ще излезе че съм ти отправил лична нападка. :) Няма такова нещо. Мир да има.

Просто се зачудих щото след като ползваш процесор и лампов усилвател, значи всъщност ти чуваш звука на процесора през усилвателя и казваш че ти звучи много близо до лампов звук. Не говорим ли за процесора сам по себе си?

А същевременно на двата записа на автора не темата, не можеш да кажеш със сигурност , кой звук какъв е и дори даваш грешно предположение.

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, сега пак ли ще отклоняваме темата? Ако ще е така, по-добре да се затвори, то не че има какво да се пише повече по нея. :)

 

На мен лично ми беше интересно, тъй като никога не съм се докосвал до лампово кубе и да де, познах все пак! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нищо лично пич-просто споделих една комбинация за звук

Втория запис беше само лампа -

а пък и никой не е присъствал на записа който коментираме

сиреч -всички може да сме згрешили

но пък лаф се получи все пак

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неразбирам защо някои хора се радват,че са познали без никога да не са свирили на лампов усилвател?!С каква база правите сравнение,освен онче - бонче може би?

"лампата си е лампа",ама що се отнася до записи резулатат е налице- фифти-фифти.При това Peavey Vypyr 15 струва 80 евро.Ако записите имаха и пост обработка объркването щеше да е пълно.

Иначе за свирене наживо наистина лампата си е лампа,особено що се отнася до комфорта при свирене.

 

Що се отнася до Peavey Vypyr - тва нещо вади звук.За репетиции и за вкъщи ще е перфектно. :band1:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както писах преди, аз не можах по записите да позная кое е лампа и кое не и се отказах да спекулирам. Свирил съм доста на лампови усилватели и нищо от двете свирни не можа да ме наведе над недвусмислено решение кое е лампа и кое не. В моя защита само искам да кажа, че в хайгейн ситуация (липса на динамика, поне така както аз я рабирам) , с уредби и условия на запис които не познавам, при това с запис от ляво и от дясно си е трудно.

 

Ламповата уредба се познава доста лесно (или поне аз така мисля де :tomato: ) в саундове като този

 

http://www.esnips.com/doc/6dc4b903-4592-43...-chist-kanal-01

 

Това, коетоо съм използвал е чистия канал на Енгл с гейн до края, китара с хъмбъкъри, никакви ефекти и тн. Няма и никаква екуализация или динамична обработка от компа, използвах един микрофон СМ57 . Звука е съвършенно натурален

 

Подобен звук също може да се емулира, но за целта трябва наистина качествен драйв и прилично кубе с поне 12 инчов говорител . Не мисля че ще е лесно с моделиращо кубе или пък процесор, особенно на живо. Но пък може и да бъркам , не съм запознат със всички налични машини на пазара. Ще се радвам ако някой който успява да го докарва, постене семпъл за сравнение

 

п.п. Извинявам се за свиренето и пуканките в записа, направих го за 5 минути и забравих да си спра уйърлеса на лаптопа

 

п.п.2 Темата беше много забавна :band1: ,следях я с интерес

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе стига с тия обработки на звук, нечъръл лампа и това е! Движението "metalhammer" набира сила! :band1:

 

П.С. Батко Кольо пак изпълва душичките ни със саунд и свирня.

 

П.П.С. Иначе много яка тема, жалко че не успях да се включа, но и аз щях да гласувам за 'Б'. :tomato:

Редактирано от Lighthammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой петък ще е отговора ?

 

Чух го и аз , :tomato:

 

А- ми се стори изкуствен,транзисторен или процесорен звук ,

 

Б- това трябва да е лампата ако има лампа изобщо

 

според мен де!

 

п.п. опааа то всичко свършило бе , що не казвате :band1:

 

Мода , може да ми изтрие мнението

Редактирано от bony
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Б- това трябва да е лампата ако има лампа изобщо

 

Тъй като това не е първото подобно изказване - ще се радвам да кажете какво точно не ви хареса в запис Б и защо. Награда, задето ви забавлявах - кажете какво мога да подобря според вас. :band1:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Товам което ме накара да мисля, че Б е лампа е:

 

1. На палм мют моментите, лампата все още има плавен преход изкривено/по-изкривено, докато запис А малко прекривява - предполагам, че вътре амп симулацията се захранва с ниски напрежения, което според мен е главната причина един куп транзисторни ефекти да смачкват така тия моменти.

 

2.Запис Б звучи "по-вокално", като глас, докато запис А има малко изкуствено напомпан звук, който на първо чуване е по-як, обаче звучи като умишлено надут. Просто малко като през хай-фи системка - с повече бас и повече съскане.

 

Иначе, като цяло двата ефекта реагират доста подобно и от практическа гледна точка са взаимнозаменяеми в повечето приложения. Почти сигурен съм, че ако лампите се сменят с такива от друг производител, ще се получи запис В, който ще е не по-малко различен от Б, отколкото А.

Мисля, че следващото поколение моделиращи ампове от тоя тип вече няма да имат разлика, ако всичко се направи както трябва.

 

По принцип два китарни усилвателя - единият - лампов, другият - друг, не биха се различавали много повече, отколкото се различават хубав лампов хай-фи усилвател и транзисторен такъв, ако двата китарни ампа са проектирани така, че да изкривяват сигнала по подобен начин, а при моделиращият/транзисторния амп, транзисорите не излизат от линейния си режим на работа, като кривенето се постига чрез ДСП, помощни вериги или други средства.

Затова аз съм оптимист относно постигането на хубав звук по множество начини и ползвайки най-различна елементна база.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да ви е интересно и това от сайта на Виктор Кемпф - сравнение между лампов и изцяло транзисторен амп, моделирани така, че всяко стъпало на транзисторния амп криви подобно на съответното лампово:

 

Семпъл

 

Мисля, че за хай-гейн е ОК този вариант.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.