Jump to content
Българският форум за музиканти

Процесорите и камиончетата


Janick_Gers

Recommended Posts

@Професора

 

...По време на живо свирене няма никакво значение дали си с цифрова или аналогова техника, стига всичко да е настроено и навързано както трябва.....

 

Много съжалявам, но това твърдение е срашно далеч от истината, или аз не го разбирам правилно. Поне доколкото ми стана ясно, имаш предвид, че между един процесор (стига да е настроен правилно) и съответното количество камиончета, няма разлика.

 

Съдейки от доста сериозния си опит и с камиончета и с процесори (имал съм 10ки и от двете), за сравнение в качеството на звука и дума не може да става, при използване на камиончета се получава много по естествен и директен саунд. А колкото до това че за да се сменят бленди с тях, трябва да се въртят копчета и натискат много педали, то за това си има контролери, ако на някой са му необходими, пък навързването на много ефекти задно е още една причина същите да бъдат възможно най качествени за да се избягва излишната мазня.

 

Не искам да бъда погрешно разбран, процесорите си вършат добре работа и има много случаи, вкоито са много подходящи ( в къщи, с цел портативност, с учебни цели и тн.) и имат много добро съотношение цена-качество, но никой процесор (поне от познатите ми) не може да се мери с добрите камиончета или съответните специализирани ракови системи, нито по качество, нито по цена и то ва е съвсем нормално

 

И едно сравнение в цената показва как стоят нещата съвсем реалистично

 

В момента използвам максимум 7 педала наведнъж, а общата им стойност надминава доста повече от двойно тази на един среден процесор като Boss GT10 примерно, при това има и доста по скъпи педали.

 

Накрая да обощя, процесорите имат много качества като съотношение между цена и качество, удобство, гъвкавост, но на тема саунд, сравнено с камионите ,издъхват :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 38
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

...По време на живо свирене няма никакво значение дали си с цифрова или аналогова техника, стига всичко да е настроено и навързано както трябва.....

Имам в предвид, че не се заглушават от аналоговата техника, както твърди един съфорумник в началото на темата.

А що се касае до качеството на звука, то това е чисто субективно усещане. Аз лично предпочитам процесорите, въпреки че имам на разположение доста добро лампово кубе. На последния си концерт в София Ритчи Блекмор ползва само процесори, а той едва ли е човек, който би правил компромиси с качеството за сметка на цената или обема. Но да водим спора лампа или цифра е все едно да спорим за Левски и ЦСКА. За всеки влак си има пътници, за всеки стил си има фенове. За това съм на мнение, че най-добре е, ако човек има възможност да ползва и двете.

 

:thumbs_up::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ В същност това, което си видял, би трябвало да е китарен синтезатор.

А нямаше ли и един ЕНГЛ амп ( комбо) покрай него?

 

Както и да е, новият звук на Ричи не е никак лош.

Но истинският Ричи@(- trade mark) звук си остава онзи, в която голяма роля играеше един 200 ватов лампов стак Маршал. Естесвено на мах....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да Ритчи имаше и китарен синтезарот, но чистия китарен звук и жиците бяаха с процесор. Макар че честно казано беше с доста лоши бленди, делече от добрите стари години. Правил съм много по-добри процесорни бленди, близки до маршалския звук. А що се отнася до китарните синтезатори, аз съм им голям фен - вече разполагам с три. Свириш на китара, а излиза звук на саксофон, флейта, щрайх, синтезатор или каквото му сложиш. Голям кеф и изненадващи резулатати - да живее научният прогрес!

 

:hysterical:--> :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста неща се изписаха и само аз липсвам, ама... да си кажа:

Проца в микса кляка и това е. Лошите настройки могат само хептен да осерат пейзажа. Имало било добри процове, някой си гений свирел с такъв... трънки! За лайв не става и това е. Последните амнайсе концерта на които свиреха процове, китарите бяха ужасно зле. За мен това комбо е гадничко, но след като го имаш - ползвай си го. Ако търсиш още различен тон можеш да боцнеш някое драйв педалче и да ги редуваш с вградения драйв канал (който не е лош). Вградените му цифровите ефекти те лимитират доста, защото имат почти никакви корекции, а липсата на ФХ Лууп не ти дава да сложиш друг дилеец. Нарочно е направено така, все пак са евтинджос модели, които нарочно ги правят куци.

 

П.П. Най-съгласен съм с kolio_k и особено с Hillbilly!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taka e, всички дигитални процесори куцат в микса, 100% изпробвано и верно. Звука е като пирон от солета - лек, кух и не пробива. Ако си купиш процесор сега, 100% ще го продадеш или замениш с друг до 2 години макс., ако си купиш някои от тия педали, ще ги запазиш цял живот, гаранция:

Electo Harmonix Small Clone , хорус

Electro Harmonix Big Muff, made in Russia edition. - дистер.

Ibanez TS808 (TS-9 chip mod) -драйв

MXR dynacomp vintage - компресор

TC Еlectronics Parametric EQ, sustainer.

 

Пробвал съм доста Boss педалчета, нито едно не запазих. Boss имат педали за всеки възможен ефект, но във всички категории ги биеха други педали на фирми с много по малък асортимент, но доста по добро качество(е,и цена:/). Най- добрият съвет който мога да ти дам е да забравиш за BOSS, за сметка на Electro Harmonix.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, 99%, че дори и малко повече от хората, ползващи процесори не умеят да ги настроят и от там идва всеобщата драма.

 

Бях на представление на размазваща банда, в която и двамата китаристи бяха с въпросният корг ах1500г и ако не ми беше направило впечатление липсата на кубета на сцената, нямаше начин да разбера, че са с процесори.

 

Лично аз дълго време бях против процесорите, докато не си взех лайнсикса (хтпро ляйв), но в крайна сметка това е компромисно решение. Например един хорус, дилей, дистър, уа-уа и тунер, що годе прилични са около 800лв, а в един процесор това изобщо не е всичко, но ако толкова ти е достатъчно, по-добре е да си вземеш педалите (и да даваш по 25 лв за батерии не-рядко). Ако има нужда от още педали се започва и с едни разклонения (лайн-селектори), паяжини от кабели (в най-добрия случай, прибрани в куфар, който е на цената на поне още един педал), "особени" захранвания, балетни стъпки по сцената, ограничения в смяната на бленди и т.н.

 

Лично аз бих избрал вариантът с педалите, но в моя случай, той надвишава около 2-3 пъти цената на процесора

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

едит:

Лично аз бих избрал вариантът с педалите, но в моя случай, той надвишава около 2-3 пъти цената на процесора

Друг е въпросът, че родните клубове и сцена в по-голямата си част не само обезмислят употребата на повече от 2-3 педала, но и я затрудняват

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като бивш притежател на големи количества процесори, камиончета и 2-3 усилвателя мога да кажа, че за мен е по-важен резултата.

При наличието на красива музика, няма значение с какви материали и средства се създава и изпълнява същата! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, аман от дилеми и аман от мнения.

(мниения, които не стават)

 

Водете си записки!

 

Стомпбоксовете или така наречените камиончета ги разделяме на 3 типа

 

1. Shit stopmboxes - демек скапани камиончета.

Има доста такива и са по зле от кой да е процесор.

какво да ги правим - или ги ползвате за някакви гадни звуци ( понякога влизат в някоя песен добре),

меткате ги през прозореца или им ползвате кутията и си правите друг ефект -

аз например имам такава кутийка, която възнамерявам да стане тюбскриймър.

 

2. Среден клас стомп боксове - например тези на Бос, Дигитек, Маршал и тн.

това е масовата потреба. Средна цена, средно качество. И както се вижда повечето ги предпочитат пред процесорите. Което донякъде е оправдано, донякъде не. Ще изясня по надолу.

 

3. Хай клас стомпчета. бутикови (фултон, зивекс и тн) или разни моднати босчета и тн.

цените са примерно от 150 - 200 евро.(че и нагоре)

Яки. Пристрастяващи. Ама ако нямате лампов амп - не се набутвайте за такива.

Няма смисъл.

 

Процесори

 

Основното, е че са по-трудни за работа от боксечета, които се нагласят интуитивно.

Обикновено от фирмите им слагат някакви ненужни присети или правени от разни китаристи, с

тяхни си идеи и възможности за свирени, които ние нямаме.

Когато един новак си вземе процесор - и като не разбира, вземе та още повече скапе фабричните бленди.

Ако някой печен китарист вземе процесор, може да направи и доста по-добри присети от фабричните.

Опираме и до кой пипа.

 

Отново 3 типа

 

1. Нисък клас - доста по относително от при стомповете.

Има гадни такива, но за нисък клас може да минат и не гадни такива, но с малко възможности, например 2 педала за напред назад, евентуално и експрешън.

Някои с настройка - стават да се разцъкват за вкъщи, за лесно пренасяне плюс китара до някоя репетициона.

 

2. Среден клас - например Корг 1500, Бос ГТ 6,8,10 - по скъпички процесори с много възможности.

не са с разбиващ звук, обаче не е никак лош.

 

3. Висок Клас.

например Дигитек лампови преамп - процесори. Май са за предпочитане пред разни индонезийски босчета.

Специализирани рак процесори - намример ТС Елктроник Джи Мейджър, Роктрон - разните интелифекси

и тн. Къде отиваш ти може би - Бият шута на босчетата и това си е.

ЕТО ПРОФЕСИОНАЛНИ ПРОЦЕСОРИ.

ДА НЕ ЛАЕТЕ КАТО КУЧЕТА ПО ПРОЦЕСОРИТЕ БЕЗ ДА ГИ РАЗБИРАТЕ.( за тези, които го правят)

С какво свири Стив Вай - освен с хиляди други неща - случайно да ползва Джи Ситема на ТС?

Изобщо що е ТС Електроник процесор все е яко. Лексикон. Роктрон.

Какво да си говорим....

 

 

Какво се оказва.

Всяко нещо си има приложение, цена.

Решавайте според нуждите и бюджета.

Нещата, които каза Кольо са напълно валидни - стомпчетата , особено от 2 и най-вече 3, регнати в лампова апаратура са - екстра.

От друга страна, може така - яка лампова апаратура с професионален рак процесор.

2 алтернативи. Не може да се каже коя е по-добра.

Всеки да си решава сам дилемите.

 

Да кажем, че повечето се интересуват и имат финанси за категория 2

и от процесорите и от камиончетата.

Тук мнението на Кольо е в пълна сила - взимайте камионите.

Обаче и един процесор няма да Ви е в повече.

Той каза защо.

 

Ами така.

Към автора на темата.

Маршала ти може би не е от най- яките, но все пак е Маршал.

А щом те кефи - още по добре.

Може да вземеш един, два, три стомп бокса. Да ги ползваш към него.

Насочи се към ефекти, не към дистери и драйвове. (не мисля, че този модел амп ще извади

най-доброто от тях)

Конкретно в твоя маршал - няма смисъл много от други драйвове,

повече работа ще ти свършат, хорус, флейнджър, дилей например.

Може и един процесор.

Така ще бъдеш флексабилен, а с времето ще ти се изясни кое те кефи, кое не.

Процесори на втора ръка от 100 до 500 лв - всякакви.

 

Тук дилемата между стомпове и процесор, за разлика от най-любимата - "коя от 2-те нисък клас китари да избера?",

според мен е да вземеш и от двете.

Пък, ако след време нещо решиш, че не ти трябва, продаваш.

 

(Да не забравяме - за свирене късно вечер, през нощата. Един процесор със слушалки (има такива с опция да се включват слушалки) е добра възможност)

 

Според мен, 99%, че дори и малко повече от хората, ползващи процесори не умеят да ги настроят и от там идва всеобщата драма.

дали са 99 % не е ясно - но е драма и истина, че много не могат да си настоят добре процесора.

 

Много е комплексно, но общо взето за средният клас, нещата са с превес към стомповете,

откъм звук, от към флексабилност - към процесорите. За това според мен -

ако може човек да си позволи, най-добре е да има и от двете.

И няма дилема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блек бърд е написал малко преди мен.

 

Мисля, че това което написах е напълно изясняване на топика.

Мнението на Митко - слага точка и край на темата.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цената на един истински процесор е по-ниска от общата цена на пет истински камьончета, защото само дилеят ще ти струва 200-300 лв.А истинският процесор си звучи гот, който квото ще да си приказва.

Изявленията че процесорите не струват се раждат от предпочитанията на повечето музиканти да въртят 3-4 потенциометъра, вместо да си натоварват пипето с по-сложни манипулации.

:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много внимателно прочетох мненията на всички и благодаря много за отделеното време и по-специално на TONY за подробния коментар. Ако искам истински и наистина готин звук като на "големите" ще ми трябват 5000, че и повече мангизи. Нямам толкова - факт. Парите, които имам не са много. В крайна сметка ще си взема това, което ме кефи повече, пък дали звучи истински или не голяма работа, важното е да ме кефи. Отново благодаря на всички. Rock on

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изцяло съм съм съгласен с Тони в случая, само искам да уточня, че под процесори в конкретния случай, визирам не машини от типа

TC Electronic G-Force (в момента към 1400 евро из Европа предполагам) и други подобни, тях ги слагам към специализираните рак устройства и качеството им много добро, а по скоро процесорите нисък и среден клас, които са широко разпространени из форума.

 

@Slacoth

 

Цената на един истински процесор не е по ниска от цената на 7 истински( каквото и да значи това) камиончета, горе долу са на едно ниво (или педалите са малко по скъпи, ако са много алтън)

 

Гореспоменатия TC Electronic G-Force например в Щатите струва 1499 долара ( мюзишънфренд ), а това са цените на педалите, с които напоследък често свиря, в контекст поп и рок

 

Ibanez TS808 152

Fulltone-Fulldrive-2-FD2 162

Fulltone-OCD 144

T-REX-REPLICA-DELAY-PEDAL 399

Boss CE3 (Примерно, отдавна не се произвежда)80

Boss DD3 109

Boss REV5 149

 

Заедно 1195 долара.

Процесора в случая е по скъп, но това е един от най скъпите на пазара, така или иначе, а и Бос далеч не са скъпи . Аз все така си предпочитам педалите, наистина си прав, мързи ме да правя бленди :godbless: , макар и в миналото да съм прекарвал много дни да си базикам процесорите, а и за саунда ,който ми е необходим ефектите, които ползввам, плюс един ( рядко, два ) лампов амп ми стигат.

 

Но ако под истински процесор разбираме примерно някой Бос ГТ или пък някой Под, то тогава за сравнение в качеството на звука и дума не може да става. Това са прилични машини и особенно за цената си са супер качествени, но предимно на тема, натурален саунд, динамика, драйв и запазване на качествения звук при байпас просто издишат на фона на по завързаните педали. Не искам никой да убеждавам, просто го казвам в резултат на директно сравнение

 

А всичко останало си е просто въпрос на лични предпочитания, в края на краищата, всеки свири с каквото има и го кефи :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.