Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да се развивам ?


hypnocil

Recommended Posts

Значи става въпрос за електрическа китара (не е кой знае какво, доста стара и тн, но за сега върши работа). Започнах от любов към музиката и любопитство към инструмента. Когато хванах някои мелодии любопитството към инструмента прерастна в така да се изразя любов към китарата :thumbs_up:

 

Свиря у нас. По таблатури. Идеята ми е, че съм научил да свиря няколко песнички, та дори не песни... примерно Кръстникът, Фюр Елиз и Одата на радоста на Бетовен, Темата на Мисията невъзможна, Мортал Комбат, темата от Розовата пантера и доста други малки откъсчета и мелодии. Но сега съм в някакъв цикъл само на тези неща, не знам какво ново да почна освен, ако не намеря някоя таблатура на нивото на тези и не добавя към списъка си... Като пробвам с таблатура на нещо по-трудно примерно Nothing Else Matters (след първите 20 секунди :greenball:) ми идва трудно. Когато пробвам с някоя лесна позната мелодийка ми идва лесно и развитие НУЛЕВО. Просто цикля на едно ниво.

 

Та, ако можете да ми препоръчате някакви упражнения, какво да правя, как да свиря, какво да свиря, някои таблатури да ми дадете... Не знам, това е проблема и ще се радвам, ако ме упътите. Как да свиря акорди също не ми е ясно, макар, че доста хора са ми казвали, че това е основното, за да си припявам някоя песен на фона на китарата.

 

Бих бил доволен, ако споделите какво да правя, даваите линкове на български език и тн, желание имам голямо и устрем, но за жалост нямам възможноста в момента да ходя на уроци по китара...

 

Благодаря предварително !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега!

 

Преди време имах същия проблем, а от време на време се появява отново. Ако свириш просто по таблатури е препоръчително да си харесаш някоя примрно класическа българска песен - Атлас - Кукла примерно, научи акордите и преминаването един в друг, след това можеш да хванеш нещо 1 идея по-сложно: кухарската партитура на The Idol - W.A.S.P.

Идеята е трябва да се мъчиш непрекъснато да постигаш нещо ново с китарата, да се стремиш да бъдеш по-добър и по-добър, качвай трудността непрекъснато! Мъчи един риф ако трябва половин час, но ще се чувстваш много удовлетворен когато го изкараш както трябва.

Просто се помъчи, не мързелувай! Качвай трудността непрекъснато, но умерено!

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намери начин да поговориш/посвириш с някой по-опитен от теб НА ЖИВО (приятел, преподавател, група и т.н.). Това ще ти покаже някои от възможностите на инструмента, а ти ще прецениш кое да упражняваш и как.

 

 

 

Поздрави,

 

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз бях като теб след първите 6 месеца с китара и реших да пробвам да уча (ноти и) музикална теория самостоятелно (време не ми достига да ходя на уроци). Не е най-добрия метод, не твърдя, че запомням всичко, но не си и давам чак такъв зор, ако нещо не мога да се сетя, си сверявам. Все пак ми е само хоби. Но определено се измъкнах много бързо от тази 'дупка', ученето да свиря отново ми доставя същото удоволствие и смея да твърдя, че нивото ми доста се е вдигнало и надявам се ще се вдига и занапред :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че е, ако не задължително, то поне наистина много полезно някъде между началото и максимум втората година да се походи на учител по (електрическа) китара (независимо докъде си успял да напреднеш със самообучение междувременно).

Далеч не е задължително (нито е възможно в повечето случаи) да извървиш целия академичен път от АБВ-то на класическата китара, през музикалната теория, та до електрическата и всичките нейни жанрове - това в общи линии, ако вече си минал възрастта за музикално училище, на 90% е загубена кауза. Обаче, дори да се възприеме някаква супер съкратена (по академични стандарти) и адаптирана към съответния човек и интересите му програма по музикална теория и инструментална подготовка, тя може да изясни за кратко време много мъгляви за начинаещия основополагащи постановки и пинизи, да осигури несравнимо по-бърз напредък в музикално и техническо отношение и, не на последно място, да коригира много грешки на растежа, докато все още са поправими.

Форумът е полезен в доста отношения, но има един начален праг, един минимум от знания и умения, под който просто няма как базисната подготовка да се замести от интернет.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добрият съвет е да тръгнеш на уроци. :)

 

Намери си упражнения в Интернет, свързани с акорди, гами и някакви съвсем прости упражнения за начинаещи. Като научиш няколко акорда, можеш да си потърсиш прости песнички от 2-3 акорда, които да свириш с даден ритъм. Това се сещам в момента. Идеята е да намериш упражнения и песни, които да свириш. На този етап ти трябва най-вече да свикваш с инструмента.

 

Наистина ще ти е полезно да погледаш как някой свири. Ако не може на живо - има видеа в ютюба. От там можеш и да видиш някакви упражнения. Ще ти е полезно и за постановката (което пък доста ще те улесни в свиренето) - визуалната памет е много силно нещо.

 

Ще напредваш със свирене, но се концентрирай най-вече в мисълта за учител. Аз осем месеца свирех сам, свирех много усърдно и по много. И за шест месеца се изчерпах. И логичното продължение беше учител. :) Това е моят съвет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко опира до това какво искаш да правиш с китарата.

При всички положения ще ти е много нужно да научиш основните акорди в нулева(или първа - така и не разбрах кое е правилното) позиция.

На уроци наистина е много важно да се иде -да се научиш как се държи китарата правилно. Има си някои неща които ако не усвоиш ще те дърпат на зад, а като схванеш няма да се замисляш дори - като карането на колело, в началото винаги е трудно, ама после е голям кеф.

В един момент(след много време) уроците започват да те бавят един вид - това зависи от учителя, и от самия теб, тогава продължаваш сам.

Ето един хубав като за теб линк: http://peisyrce.hit.bg/

Има акорди на повечето известни български песни, а долу в ъгъла има и "откриватор" на акорди(дано се оправиш с него).

(:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В един момент(след много време) уроците започват да те бавят един вид - това зависи от учителя, и от самия теб, тогава продължаваш сам.
Хмм?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За учебни материали на български прегледай самоучителите на Юли Марков. Има ги качени на сайта ми. Успех! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ммда, аз с това почнах едно време (както и много други, предполагам), 'ма не съм сигурен дали това беше най-добрия вариант ... както и да е, със сигурност няма да ти е достатъчно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В един момент(след много време) уроците започват да те бавят един вид - това зависи от учителя, и от самия теб, тогава продължаваш сам.

 

Наистина, когато дойде момента да надминеш учителя си, уроците сигурно започват да бавят. От твоя пост разбирам, че вече си го направил, това е много удоволетворяващо и наистина се радвам за теб ( особенно ако съответния учител е бил добър, в което не се съмнявам). Следващата логична стъпка би била, освен че продължаваш сам разбира се, е да започнеш да даваш уроци

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора между редовете ли четете? И аз мога да хвана изрязък от текст и да го имплементирам както си искам.

 

При мен така се случи че просто тва кеото правехме с даскала ми стана еднообразно и неразвиващо. Тогава сметнах че оттам нататък мога и сам. Факт е че ако исках можех много повече да изстискам от човека.

(:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Е ти поне си ходил на уроци :greenangel: Аз се притеснявам като взема да се наканя да го направя, да не се окаже че всичко което мога да правя ,може да се окаже грешно ,неправилно и да ме върнат в основта... Това като нищо да ме обезнадежди и да ме откаже...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първоначално темата ми се стори смешна, но като я прочетох разбрах, че авторът на темата е със съвсем искрени намерения.Аз не се наемам да предпиша формула за бърз напредък, защото също не я знам.

Съветът който мога да си позволя е малко тривиален и досаден, но безспорен: БЪРЗАЙ БАВНО!

Защото, както са казали по-умните от нас количествените натрупвания водят до качествени изменения.

:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото, както са казали по-умните от нас количествените натрупвания водят до качествени изменения.

:greenangel:

 

Точно обратното са казали...

Количесвените натрупвания не водят задължително до качествени изменения....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.