Jump to content
Българският форум за музиканти

Напомпване на микса?


Recommended Posts

Нека всички знаещи и можещи колеги във форума да дадат информация за това как да се "напомпа" един микс.

Предварително благодаря на всички :hysterical: За да се учим трябва да питаме :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С какво помпиш гумите на колата (или колелото)? И с помпа става, но с компресор определено е по-добре и по-лесно - ползвай последния и в миксовете... :secret: ...както и отделно на всеки канал (който се нуждае от него), така и на миксдаун-а. Ако ти е за пръв път, трябва малко четене, разбира се, тъй като не може да го слагаш където и да е и с всякакви стойности...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В БГ всеки е философ и си мисли, че всичко става само с чалъми и трикове и ако някой му ги каже автоматично го превръща в топ-специалист...какво разбираш под напомпване - т.нар. "pumping effect" т.е. повече "punch"...тяга (за сметка на динамиката) или постигане на максимална сила на звука - loudness (RMS )?...първото става и с най обикновен компресор с високо ratio - над 3:1 и нисък праг на сработване - treshold. Може да добавиш и къса атака и къс релийз и ще получиш pumping efect-a веднага. Второто се постига с много труд, знания и започва още от самия запис през микса и най накрая при неговата обработка. Най често се прави с лауднес максимайзер, но докато се стигне до него трябва да има добре изработена стратегия за цялостния мастер как точно да бъде третиран преди максимайзера. Общо взето това е цяла наука за която хората учат висше образование. И 20 и 2000 трика да научи човек за да ги прилага трябва да има точно изграден стереотип,стил и цялостно виждане на нещата за да знае кое как и защо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ай ама заядливи хора...тц тц....

Сега, ако ти си се родил научен :girl_cray2: , ама нещо не ми се вярва. Ако не ти харесва, че питам - не отговаряй! Явно прблемче има. А за питането - ще питам докато не науча основните неща, и после сигурно пак ще питам..... така, че ако някой има проблеми с питането, просто да не влиза в раздела за това. Реплики като: "фолисоф" май не отиват на музикант....

Откъде тази агресия не мога да разбера.....аз толкова миролюбиво си питам и искам да разбера всякакви неща, но винаги се намира по някой да се заяде.... ТЦ ТЦ... Никой не каза: аз си настройвам компресора така за баса, иначе за касата, а еди как си за микса и така става еди кво си за еди кой си стил.....

Както и да е. Трайкат си хората....

Айде поздрави и по-спокойно с нервите :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://gonzoft.tripod.com/articles/a4/a4.htm

понеже за компресорите, нали...

Мерси за линка, мисля че и преди си ми го пращал, ама изчезна и сега ще се възползвам наново..... Само това over-easy го нямам на компресора, ама карай :greenangel::greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ай ама заядливи хора...тц тц....

Сега, ако ти си се родил научен , ама нещо не ми се вярва. Ако не ти харесва, че питам - не отговаряй! Явно прблемче има. А за питането - ще питам докато не науча основните неща, и после сигурно пак ще питам..... така, че ако някой има проблеми с питането, просто да не влиза в раздела за това. Реплики като: "фолисоф" май не отиват на музикант....

Откъде тази агресия не мога да разбера.....аз толкова миролюбиво си питам и искам да разбера всякакви неща, но винаги се намира по някой да се заяде.... ТЦ ТЦ... Никой не каза: аз си настройвам компресора така за баса, иначе за касата, а еди как си за микса и така става еди кво си за еди кой си стил.....

Както и да е. Трайкат си хората....

Айде поздрави и по-спокойно с нервите

 

 

Няма нерви, заяждане или агресия колега. Особено пък персонална хич. Писал съм, че въпроса е неясно зададен и има нужда от поясняване все пак какво се има в предвид под термина "напомпване". Форума е за да се пита разбира се, точно защото никой не се е родил научен. Само че по принцип съм поставил един сериозен проблем в БГ, защото така зададена темата завива точно натам. Проблема е със философстването независимо дали отива или не на музикант - има го тоя проблем и то е доста наболял. Все едно да питаш какви чалъми и трикова има за строеж на къща. Микса е точно като строеж на къща, той започва от подбора и скрепяването на много елементи - вярно, че може да има трикове тук или там, но все пак се почва със стратегия и подбора им и си трябват много знания и практика от съответни специалисти за да стане както трябва. Ще загубя само време ако започна да изброявам примери с коментари от хора, които се имат за супер разбирачи и са консултанти в най големите фирми за доставки и продажба на музикална техника и инструменти в БГ...които просто са за рубриката "no comment." Недобронамереното отношение от моя страна в случая е към тях и подобните им а не към теб конкретно. Поздрави и от мен към теб и не приемай персонално нещата - това е форум и всеки може да чете всяка тема и да пише реплики, които ако не са в помощ на темата си има модератори за това . :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми значи трябва да обясня: подбрал съм инструменти, текст, вокали и прочие. Записани са добре.... микса ми харесва и идва проблема с компресията... Траковете на студийните албуми звучат мноооого компресирано, особено вокалите.... Моите дори и с много компресия не са точно такива.....

Друг въпрос, който ме вълнува е: Трябва ли да слагам компресор на ВСТ инструменти? Мисля, че въпросите ми са простички.....знам ли? :thumbs_up:

Мисълта ми е, че на момнети някой път ми се получава едно пулсиране на микса и ме дразни, после го оправя, ама не знам как..... искам просто да знам за отделните инструменти какви настройки на компресора се ползва и как записан трак да мине през хардуерен компресор и после пак да се запише на компа??? Ей на тези въпроса ако ми отговори някой черпя шише ракийка с туршия за мезе ;)

Знам, че по принцип философи много, затова и искам да знам, ама без питане си е стрелба в тъмното......

Сори ако нещо съм засегнал някой и с нетърпение очаквам развитие по 3-те въпроса, които не ми дават мира :godbless:

Поздрави на всички

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Еми значи трябва да обясня: подбрал съм инструменти, текст, вокали и прочие. Записани са добре.... микса ми харесва и идва проблема с компресията... Траковете на студийните албуми звучат мноооого компресирано, особено вокалите.... Моите дори и с много компресия не са точно такива.....

Друг въпрос, който ме вълнува е: Трябва ли да слагам компресор на ВСТ инструменти? Мисля, че въпросите ми са простички.....знам ли? ...

 

Често колегите се сърдят на подобно зададени въпроси, защото въпросие не са хич простички. Току що с "Никой не каза: аз си настройвам компресора така за баса, иначе за касата, а еди как си за микса и така става еди кво си за еди кой си стил....." обхвана една материя, по която има писано и говорено много и ще се пише и говори много, а и няма научил се. Всеки нов албум е предизвикателство пред компресиращия :). Първо много зависи от материала - кой свири, как свири, колко добре го е изсвирил, колко добре е записан, какво е парчето, какво искаш да направиш от него. Единни настройки могат да се дадат и доста често се дават в книгите, но ... Много е относително.

 

Много е важно повечето от тези неща с динамиката да се пипат на ниво микс. Конкретен пример - имаш супер направени барабани, и китари, но баса и гласа, както ти казваш, "плуват". Нужно ли е да смачкаш целия микс заради това? Оправи ги още на ниво микс. Поне щом ти си правиш микса имаш въможност за това.

 

Намери, ако имаш възможност, пакетът от плъгини на WAVES. За финален микс два инструмента са много полезни - ТОЗИ многолентов компресор и ТОЗИ лимитър. ОБАЧЕ! Едно много добро правило по принцип - ако искаш да постигнеш някакво ниво на компресия е удачно компресиране на части. С няколко компресора последователно по малко. Резултатът е много добър, но и там и много какво да се говори има и какво да се спори :). В плъгинчетата на WAVES има готови базаови присети за там бас, китара, глас за микс и т.н.

 

За тези два инструмента, на които съм дал линк, са добре известни. Попрочети за тях. Има много писано. Но как се използват ... не ми се пише книга сега, и има хора справили се добре с тази задача. Потърси!

 

ПП Има разбира се и други инструменти (плъгини), които може да ползваш. Все пак WAVES са доста скъп инструмент, ако трябва да си го купуваш легално. Не се притеснявай, че не ти е много ясно с компресорите. Имат общо взето 4 основни параметъра за настройка, но са едни от най-трудно използваните, често дори от хора, които си мислят че знаят как да работят с тях.

 

линк 1

линк 2

 

Това са само някакви насоки. Има наистина много из нета - потърси. Дават и конкретни настройки на компресорите за различни инструменти и т.н. ...

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Някой може ли да каже, как ще процедира, ако има за задача, да направи кавър примерно на Is this love на Whitesnake... или някоя друга песен с напомпени барабани... Още несъм го чатнал това как става...

Редактирано от yellow nEuphoria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тоест ако някой не е разбрал въпроса, то и аз не си разбрах.... ;)

питането е как се правят така напомпени барабани като на Whitesnake Bon Jovi Europe и още мн такива изродски групи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, аз тия работи ги знам, а би ли ми казал, какви ревербаций слагат, hall, room, chamber, plate или въпрос на вкус и преди компресора ли се слага или след компресорчето , аз ако тръгна да си играя или ще го разгадая или ще осера пейзажа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.