Jump to content
Българският форум за музиканти

Дължината на мензурата


Slacoth

Recommended Posts

Прави ми впечатление, че китарите с фиксиран бридж напоследък се произвеждат с 24 прага, вместо с 21/22.

Когато китарата е настроена по-ниско - трябва ли мензурата на инструмента да е по-дълга?Защо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

наи когато мензурата е по-къса струните са по-отпуснати, следователно като са в по-ниска настройка какво се получава ?

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Според мен зависи.Аз правя съпоставка между мензурите при китара и бас.

По-дебелите струни изискват по-широки прагчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.. ами чисто практически ....

взимаме стандартни струни 13-56(ползвам такива за акустика затова тях цитирам .. не би трябвало да има разлика)

ако от стандартна EADGHe настройка минем в МиБемол => трябва да "отпуснем" всички струни с половин тон и стандартното Ми вече ни е на 1ва позиция с каподастър.. което вече ни маналява мензурата с около 35мм ... а струните са чувствително по-меки !!!

извод 1: ако искаш да свалиш настроиката, а да използваш същите струни , но "обтегнатостта" да ти е същата => удължаваш мензурата

2: на същата китара -> взимаш по- дебели струни ....

.... и вариации по-темата .. запазвам всичко, освен едно ... и то как се променя

 

П.П. за сравнение "баритоннитеКитари" - стандартно са В(си) настроени, са с мензура 26.5" - 27.75" - 767mm

П.П. String Guage and Tension Calculator-D'Addario може да видиш коя струна (дебелина) , на каква мензура , колко "дърпа" в кг(например)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това означава ли, че ако на една китара с 22 прага сложа десетки и се настроя в ре, тя няма да звучи естествено, защото тази дължина е изчислена за деветки в ми?

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това означава ли, че ако на една китара с 22 прага сложа десетки и се настроя в ре, тя няма да звучи естествено, защото тази дължина е изчислена за деветки в ми?

ами след "финна" настроика - интонации етц. не би трябвало да има съществена разлика .. просто ще е по-МЕКА !!!

иначе специално за акустичната (не разбирам от ЕЛ) .. има значение колко са ти дебели струните ... мен по-ДЕБЕЛИ повече ме кефят... изваждат някак "по-плътен" звук и за ритъм е супер .. ама солото е ЗОР вече...

 

при по- силово свирене може да "дрънчи" повече просто защото ще са хлабави и ще мърдат "както си искат"

 

 

П.П. това колко прага има китарата няма НИКАКВО значение .. важно е колко е мензурата

 

едит

П.П.2. дължината на мензурата не се изчислява според дебелината на струните ... стандартно са 24.75" или 25.5" - а интонацията и "тръстРод"-а зависят от дебелината на струната

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това означава ли, че ако на една китара с 22 прага сложа десетки и се настроя в ре, тя няма да звучи естествено, защото тази дължина е изчислена за деветки в ми?

 

Батка тотално си се объркал..тъй като имам опит с дебели струни и ниски настройки ще споделя. 1во - какво означава натурално? Като настроиш по-ниско ще звучи по тежко. Ако под натурално имаш предвид, че ще фалшивее - няма да има промяна. А ако случайно ти се поогъне грифа - затова има тръс род - въртиш и готово. Добре е да знаеш, че като смениш така дебелината задължително трябва да настроиш интонацията на китарата (което става от магарето...флойда или там какъвто бридж имаш)

 

Забравих да вметна най важното - в голяма грешка си като мислиш, че броя на прагчетата има нещо общо с дължината на мензурата - преди имах Джаксън с 22 прага, който беше с мензура 25.5 а сега имам ЕСП с 24 прага, което е с 24.75

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже ме изкарахте пълен балък, искам да споделя че ми е много добре известно че броят прагове няма директно отношение към дължината на мензурата.Праговете се изчисляват със един коефицент и всичко зависи от дължината на мензурата, която е изходна величина.Оттук насетне може да се слагат колкото прагове си искаш докъдето позволява разстоянието между тях.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже ме изкарахте пълен балък, искам да споделя че ми е много добре известно че броят прагове няма директно отношение към дължината на мензурата.Праговете се изчисляват със един коефицент и всичко зависи от дължината на мензурата, която е изходна величина.Оттук насетне може да се слагат колкото прагове си искаш докъдето позволява разстоянието между тях.

 

хех, не съм искал никой да изкарвам балък - просто така си го написал, че все едно тия с 24 прагчета са с по-дълга мензура...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-дълга мензура = повече напрежение.

По-дебели струни = повече напрежение.

По-висок строй = повече напрежение.

Повече пружини на тремолото = по-твърда китара.

По-натегнат тръсрод = по-твърда китара

 

И съответно обратните варианти.

Това е, няма какво толкова да му мислите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... присетих се и още нещо за което е важно броя на прагчетата ....

21/22 --- 24 .... къде се намира НекАдаптера ... на мен не ми пука, ама ама на китара с 21 ориентировачно около 24(където би трябвало да е) .... има пикЪп ... сигурно е свързано с хармоници и т.н. това е друго нещо над което можеш да се замислиш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма значение това с нек адаптера. Има значение само това, че при 24 прага адаптерите са по-близо един до друг и има по-голям шанс да се пречкат. Адаптера има "файда" да е под 24-то прагче само когато говорим за свободна струна или 12-то прагче. Иначе възлите се изместват в зависимост от свирения тон. А и не виждам файда от това адаптера да е точно под възела, където струната трепто най-малко. Плюс това, хъмбъкерите чуват по-голяма дължина от струната, така че едва ли е от голямо значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата съвсем заби в друга посока, затова ще обобща въпроса:

Защо има тенденция китарите с фиксиран бридж да се правят с по-дълга мензура?

Какво се цели с това?

 

П.С.Нищо че има изключения въпросът ми е принципен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.