Jump to content
Българският форум за музиканти

Дължината на мензурата


Slacoth

Recommended Posts

Още ли ги мерите тия пусти мензури ...? :rocker:

 

:)

 

Хора стига сте се препирали.

ИСКАХ ДА ПОПИТАМ СЛЕДНОТО:

Ще си купувам китара.

Ще и сложа струни десетки и ще я настроя в РЕ тоналност (така си свиря винаги).

Затова с каква мензура ще бъде по-подходящо да е китарата: 648 мм или 629 мм?

 

Стига повече спам моля...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ми що не пита така още в началото? Според мен ще има много малка разлика в напрежението в/у струните. Мисля си, че избора на китара и вид мензура няма много общо със строя. Има хора, дето свирят в ми на 648 мм мензура и такива, дето свирят в ла (!!!) на 629 мм мензура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При този размер и тази настройка, според мен 648мм ще е по-подходяща - при 629мм струните вероятно ще бъдат прекалено отпуснати. Съдя по моя опит - известно време свирих с десятки в ре на 648мм и за мен бяха доста отпуснати, почти на границата на неудобството. Всичко опира до лични предпочитания, просто не ми харесва струните да се размятат като ластици. В момента си свиря в ми с десятки и са ми добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С 10-ки в ре китарата ще свири малко по-меко, отколкото с 9-ки в ми.

Като цяло пак е до предпочитания и конкретен сетъп. По-късата мензура ще ти даде малко по-басова атака(при палм мют, например), тоновете нагоре по грифа ще стават малко по-меки и обли, а китарата ще свири по-меко, обаче за сметка на това можеш да очакваш малко повече фрет бъз при по-сериозно изцепване на струната. При по-дългата мензура китарата ще свири по-твърдо, тона ще е малко по-среднист и без чак толкова басова атака при палм мют, при изкачване нагоре по грифа тона ще седи стегнат и "опънат", няма да омеква така, както при по-късомензурната китара. Иначе дългата мензура ще свири с МАЛКО по-малко фрет бъз. Като цяло, може би може да определим "тона" на късата мензура като по-плътен и басов и омекващ и объл на високите позиции, докато тона на дългомензурната китара ще е по-метален, по-среднист и по-еднакъв по грифа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още ли ги мерите тия пусти мензури ...? :no:

 

:(

 

Хора стига сте се препирали.

ИСКАХ ДА ПОПИТАМ СЛЕДНОТО:

Ще си купувам китара.

Ще и сложа струни десетки и ще я настроя в РЕ тоналност (така си свиря винаги).

Затова с каква мензура ще бъде по-подходящо да е китарата: 648 мм или 629 мм?

Ти пък стига си се засягал! ;)

За мен спор няма (и общото правило е), че, когато правиш ниски тюнинги, по-дългата мензура е по-подходяща, но, както казва и Евтим, и другият вариант си има очарованието. Личен опит: страт (мензура 25.5) в C-drop (или drop C ... имаше някакъв академичен спор за словореда преди известно време ;) ) ми беше оптимален с хибридни струни .10-.52; с по-тънки от тях обаче според мен не става. Kато се има предвид, че 10-ките се вoдят стандартни за стандатртен строй при Лес Пол (24.75) както 9-ките за страт, струва ми се, че по-ниско от Eb със стандартен .10 комплект би било малко на ръба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е толкова относително.

Аз на моята с 25.1 мензура слязох до Drop-C с девятки веднъж(за експеримента, де). Не беше идеално зле, а тъй като не държа екшъна си особено ниско - и струните не бъждяха много.

 

Иначе ако не се лигавя - за Ре бих избрал точно десятки. Slacoth - ако си отворен към експерименти можеш просто да си вземеш китара с мензура, каквато не си имал преди. Може да ти хареса повече, може да не ти е удобна... - ще я продадеш и ще продължиш нататък. То най-хубавата мома не се намира от първия път :(

Другият вариант е да си намериш такава от някой приятел и да тестваш...(китара, де - не мома)

 

 

 

Лек офф - За дроп строеве предпочитам главно хибридни струни(освен ако не е Drop D - тогава стандартни .10 си вършат работата).

За Drop-B например съм си нарочил 10-56.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В нашият град няма избор на музикални магазини, а струни 10-ки зареждат мнооого рядко.За десетки хибриди пък не са и чували.

Затова най-често съм си купувал 9-ки хибриди 9-46, но не съм особено доволен от тях.Не споменавам марките защото във Враца ако не искаш Dadario ще свириш със Stagg.Добре че в Технополис има Fender.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ sevenstring - не винаги е така. Скоро си взех LTD Viper 400 с 24 прага и като я показах на 1 познат, който е доста добър китарист, след като я пипна ми вика "ее бати достъпа има тая китара. можеш свободно да си свириш на последното прагче. много малко китари са така"

 

@ Slacoth бате, от личен опит те съветвам, 10ки са тънки и за 2те мензури. Аз сложих 11ки Даддарио като свирих с 1 скуайър в ре и бяха горе доле добре стегнати... за китара с къса мензура няма да коментирам..там направо ще висят...

 

аз сега с моята 24.75 за да се настроя в До мисля да сложа 13-56

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кало, тука вече е въпрос на вкус тва. На мене не са ми удобни дебели струни, пръстите ми стават на гъз. Обичам да са натегнати струните независимо от строя и прая разни компромиси с екшън, напрежение или дебелина. Обаче всичко си е строго индивидуално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другият вариант е да си намериш такава от някой приятел и да тестваш...(китара, де - не мома)

:icon_shithappens: Че ако и мома намери - защо да не тества? :)

 

П.П. Извинявайте, не се сдържах... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си купувам китара.

ЧЕСТИТО !!!! :icon_shithappens:

Ще и сложа струни десетки и ще я настроя в РЕ тоналност (така си свиря винаги).

Затова с каква мензура ще бъде по-подходящо да е китарата: 648 мм или 629 мм?

това никой освен теб не може да ти каже ... нито струните нито мензурата !!!!

ако има къде пробваи 2те мензури и прецени сам коя ти е по- удобна

 

а за размера на акустичните си имам

13-56 - 92/8 PHOSPHOR BRONZE и е в РЕ - рядко ,но отивам и в МиБемол

10-47 - 85/15 ам бронз е на другата с същата мензура - варира Ми-Ре в зависимост от това колко мека искам да е(Кис си дрънча Еб) - планирам и ерни Рок&Блуз - 80/20 - "хибридни" 10-52(с неоплетена "сол"-3та)

 

чувството е различно .. и определено и на 2те се КЕФЯ...

лично на мен 24.75 не ми е удобна !!!

 

струните са "консуматиФ" така ,че избираш Мензура ... а с размераСтруни -> експериментираш !!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.