Jump to content
Българският форум за музиканти

чудя се вече как да се изгъзя...


Recommended Posts

Значии ако помните бях пуснал тема дали да си сложа хамбъкър на скуеъра..та сложих си..ефекта е УБИЕЦ ;):);) Хем вече не бръмчи, хем вади мнооого по метълски звук.Та благодаря ви за съветите тогава! :godbless: .

 

Обаче сега реших че искам да си купя друг гриф с 24 прага и от Jackson примерно..Нз дали е възможно /сиг е възможно/ и нз как стоят "работите" с грифовете колко пари ще ми излезе което е по важното.

 

Благодаря ве предварително!

 

ПП:Извинявам се за правописната грешка на описанието на темата.Нз как да го редактирам.. Искам ноВ гриф*

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук вече работата е доста по-сложна от смяната на адаптер, защото прагчетата на новия гриф трявба да влизат навътре в тялото, все едно ако погледнеш сегашния си гриф, да прибавиш още 2 или 3 прагчета навътре към нек адаптера, а не знам дали изобщо има такова място, без да се налага да навлизаш в мястото за адаптера...

 

Не става просто да вземеш нов гриф и да го завинтиш на старото място, защото ще нарушиш мензурата на китарата и никога няма да може да свири вярно ;) Съответно всичкото това място трябва да бъде издълбано в тялото на китарата, да се запази наклона на джоба на грифа, ако има такъв наклон изобщо, ако новия гриф е по-широк ще трябва този джоб и да се разширява, а ако е по-тесен - нищо не може да се направи. Т.е. касаплък ще е голям, а за парите, които би дал за гриф и монтирането му на сегашното тяло на китарата ти, спокойно можеш да си купиш китара с 24 прагчета. Е, няма да е първа хубост, ама... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става просто да вземеш нов гриф и да го завинтиш на старото място, защото ще нарушиш мензурата на китарата и никога няма да може да свири вярно :)

 

Това не го разбрах ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
ПП:Извинявам се за правописната грешка на описанието на темата.Нз как да го редактирам.. Искам ноВ гриф*

 

Или може би си искал да кажеш..Искам, но крив*

Пич, сори за офф-а, нищо лично но не се сдържах. ;)

Другия ти вариант е лютиер да ти направи нов гриф, или просто да ти удължи фингърборда( не е невъзможно) и си мисля, че пак ще ти излезе по-евтино от "купешки" гриф и при всички положения инструмента ще звучи вярно.

Гледам, че си от Варна. В този форум има човек с nickname Zvetano. Той може да ти свърши работата, качествено и на доста добра цена, а и да ти даде някой доста ценни съвети.

Редактирано от Sad But True
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

като за първо мнение смятам , че и аз мога да се изкажа

 

като говорим за стандартна 25.5" (инчова) /650мм/ мензура - дължината на струната от моста до магарето се вижда че:

- 21 прагче е на 456.754мм от горното мостче(нът), а 24 на 487.5мм което само по себе си значи че "джаксън" грифа ще е с 3см по дълъг

което само по себеси значи че

1)трябва да се "копае" , и да се махне единия адаптор щото би трябвало да е около позицията на 24 прагче

2)да се направи гриф с подходяща дължина така че 190мм - (650 цялото разтояние - 460да кажем толкова ти е дълъг настоящия гриф) трябва да е 1/4 от цялата дължина (12прагче дели на половина , 24 на още толкова ..... приблизително) => новата мензура ще ти е да кажем 680 (което си отива към "баритонова" мензура) -27,75"

3) да с премести моста(тремолото)

 

това са вариантите според мен

 

нека хората които разбират да кажат ... но според мен е БЕЗМИСЛЕНО !!!!

 

Едит:

явно доста време съм го мислил .... та е изпаднало доста (не е първо)

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не го разбрах ;)

 

Ами съвсем физически погледнато, един гриф с 24 прагчета е по-дълъг от един гриф с 21, да кажем.

 

Обаче, мензурата на китарата (т.е разстоянието от бриджа до горното мостче (нъта) ) трябва да е една и съща, т.е. тази разлика в дължината на грифа трябва да е за сметка на разстоянието от последното (за най-висок тон) прагче на грифа до бриджа. С други думи тези прагчета трябва да влязат навътре в тялото, защото иначе пък Nut-а ще отиде извън скалата (ще отиде все едно на мястото на ключа за шеста струна, образно казано). Тогава се увеличава мензурата и трябва да се сменят местата на прагчетата, защото иначе ще звучи толкова фалшиво, че ще съжали, че си е помислил таква манипулация изобщо. Това е така, защото прагчетата не са с една дължина и при определена дължина на мензурата, отстоянието на всяко прагче от бриджа е строго определено. Не може да имаш 24то прагче на мястото на 22ро, както не може да имаш и прагче, преди първо прагче...

 

Ма и аз как го обясних... Ако бяхме на живо с китари в ръцете всичко е много лесно, ама мен хич не ме бива в описателните обяснения... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Щом аз го разбрах, значи е разбираемо ;). Иначе мнението ми няма да е особено ценно, ама гледам никой не го казал, викам дай аз да съм този. Човек бе направо да си беше взел един Джаксън по 500 лева са да ги еа, иначе ако сериозно си решил да го правиш тва, просто се свържи с лютиер и обсъдете на дълго и широко аджеба може ли не може ли и ако да как за кви пари и така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еех братле...знам как е, и аз едно време имах 1на китара Скуайер и си мислех, че това ще ми е китарата до живот и само ще я мод-вам. Да,ама не. Не си заслужава да пръскаш пари за глупости...посвири на тая китарка, па после я продай и си купи по-голяма (разбирай по-качествена и от по-висок клас), щото тва с 24те прагчета ми изглежда като да искаш да свириш сола.... ако сега успееш да го направиш съм сигурен, че след 1 седмица ще пуснеш обява "как да си сложа флойд и по колко пари са??" и накрая като направиш една проста равносметка, ще излезе че ако продължаваш така 1 ден ще се окаже че си дал 1000 лв за китара на която и 400 не можеш да вземеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще излезе че ако продължаваш така 1 ден ще се окаже че си дал 1000 лв за китара на която и 400 не можеш да вземеш.

И кво от това?Но поне ще натрупа опит който не струва 600 лв и който ще е много ценен ,за него самия ,за в бъдеще.

А парите които ще даде ,няма да са наведнъж ...

Много ви е лесно на вас ...продай тази и си купи друга ама по-скъпа !Да ама не!

 

 

Смяната на фингър борда е само 50 % от проблема.Той не може да виси във въздуха я!

Експерименти се правят на евтини китари ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в никакъв случай не го съветвам да се хвърля ей така...просто смятам, че с времето той сам ще прецени кога трябва да мине "на следващото ниво", защото не знам по принцип колко взима всеки един лютиер, ама знам че този, при който ходя аз едва ли ще се хване да прави гриф за по-малко от 200 лв , а то целия скуайър струва толкова, та от тази гледна точка не си заслужава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Това не го разбрах :)

 

Ами съвсем физически погледнато, един гриф с 24 прагчета е по-дълъг от един гриф с 21, да кажем.

 

Обаче, мензурата на китарата (т.е разстоянието от бриджа до горното мостче (нъта) ) трябва да е една и съща, т.е. тази разлика в дължината на грифа трябва да е за сметка на разстоянието от последното (за най-висок тон) прагче на грифа до бриджа. С други думи тези прагчета трябва да влязат навътре в тялото, защото иначе пък Nut-а ще отиде извън скалата (ще отиде все едно на мястото на ключа за шеста струна, образно казано). Тогава се увеличава мензурата и трябва да се сменят местата на прагчетата, защото иначе ще звучи толкова фалшиво, че ще съжали, че си е помислил таква манипулация изобщо. Това е така, защото прагчетата не са с една дължина и при определена дължина на мензурата, отстоянието на всяко прагче от бриджа е строго определено. Не може да имаш 24то прагче на мястото на 22ро, както не може да имаш и прагче, преди първо прагче...

 

Ма и аз как го обясних... Ако бяхме на живо с китари в ръцете всичко е много лесно, ама мен хич не ме бива в описателните обяснения... :(

 

 

Мерси за отговора - сетих се за какво ставав въпрос :)

 

Все пак може би е добре да отбележим, че разстоянието от позиция 0 до 12-о прагче трябвa да е същото както между 12-о прагче и захвата на струната на бриджа. Което ме навежда на мисълта - когато се прави един гриф и фретването това не може да не се взема предвид още при направата му. И в този ред на мисли, не е ли логично, че отстоянията между отделните прегчета (до 12-о включително) при 24 прагов фгриф са по-големи от тези при 22 прагов такъв ?

 

Интересно ми е също разстоянието между бриджа и захвата на грифа какво е при различните китари ?

Редактирано от prayer4eto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма разлика в ширината на прагчетата при 24 и 22 позиции при еднаква мензура - просто при 24-те са добавени още две. Все пак 12-то прагче си е 12-то и в двата случая и се пада по средата на мензурата.

Мензурите най-често са 25 1/2 инча (Фендер Страт/Теле и повечето 24-прагови китари) или 24 3/4 инча (Гибсън ЛП, СГ, Експлорер, Flying V) Естествено има и други мензури, за подробности - примерно тука http://en.wikipedia.org/wiki/Scale_length

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Операцията, която си замислил не може да стане без сериозни изменения в инструмента защото:

 

-Виж къде ти е 21-во прагче. Представи си след него да имаш още 3 - до 24-то. Представи си колко навъртре в китарата ще дойде 24-то - почти неизползваемо ще е. Няма как да изместиш грифа по-навън, понеже ще нарушиш мензурата, и китарата няма да свири вярно.

 

-За да направиш горната операция, най-вероятно ще трябва да се копае по-навътре в китарата джоба.

 

-Като сложиш грифа с 24 прагчета в джоба на гриф с 21 прагчета, 23-то на новия ще дойде там, където приблизително е било 21-во на стария(защото петата на страия гриф свършва на 22-ро(ако има такова), а петата на новия - на 24-то или малко преди това(при някои грифове фингърборда при 24-то стърчи от петата, над пикгарда)) - за правилна мензура трябва грифа да се доближи повече до бриджа, отколкото джоба позволява(или да се мести бриджа, което също е много тегава операция.

 

-Ако изкопаеш джоба и сложиш грифа ще трябва да местиш дупките за винтовете, да правиш нова пета на грифа, да направиш по-дълбоки кътауеи, да сгъстиш адаптерите(което значи и нова, нестандартна плочка(пикгард)). Естествено, ще трябва и да пребоядисаш китарата.

 

-Стратокастер е китара, оразмерена за 21 прагчета. Някои модели имат 22, като последното се стига малко по-трудно.

 

 

Като цяло - щом това е китарата, на която свириш - не я пипай.

Ако имаш мераци за ръчкане - вземи си проджект части или друга китара и ръчкай нея.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.