Jump to content
Българският форум за музиканти

чудя се вече как да се изгъзя...


Recommended Posts

...не е ли логично, че отстоянията между отделните прегчета (до 12-о включително) при 24 прагов фгриф са по-големи от тези при 22 прагов такъв ?

Еми не е. Прочети внимателно какво писа Евтим.

Ще се опитам да дам и друга идея как да си го представиш - приеми, че 12-ти фрет трябва да е фиксиран там, къде си е в момента. Ако имаш по-дълъг гриф, то той ще влезе навътре в тялото на китарата. Сответно се налага дълбаене. Ако искаш 36 фрета (има такива малоумия) фретборда ще стига до мидъл пикапа някъде. :)

 

Щях да забравя - прочети какво е написал Евтим. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма разлика в разстоянията между прагчетата при 21/22-прагов и при 24-прагов гриф, ако двата грифа имат една и съща мензура(648мм стандартно Фендер/Ибанец/Джаксън/много други или 628мм Гибсън).

 

Разликата е, че при 24-праговия гриф, самия гриф е по-дълъг, понеже има още 2/3 добавени прагчета.

Иначе разстоянието 0-12 прагче и 12-седло на бриджа е едно и също.

На китарите с 24 прагчета най-често бриджа е вкаран по-навътре в китарата и адаптерите са по-сбити един до друг, за да не влиза грифа много навътре в китарата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма разлика в разстоянията между прагчетата при 21/22-прагов и при 24-прагов гриф, ако двата грифа имат една и съща мензура(648мм стандартно Фендер/Ибанец/Джаксън/много други или 628мм Гибсън).

 

 

Точно за това зададох този въпрос - явно стандартен гриф (бил той 24 или 22 прагов) си е разкроен за стандартна мензура (648 мм).

 

Явно момчето, ако иска този номер да стане, трябва да си отиде при майстор - да си му направи нов гриф с нова мензура (ново отстояние).

 

Самият факт, че Гибсън има различна мензура от "стандарта" ме води до мисълта, че все пак разграфяването на грифа си е функция от мензурата. Ако не съм разбрал нещо - моля поправете ме :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не може майстор да му направи гриф, който да е с различна мензура.

Т.е. може, но китарата няма да е това, което момчето иска - ако трябва да не се пипа тялото, пък китарата да е с 24 прага, тогава мензурата плашещо ще се доближи до мензурата на по-къс бас :hysterical:.

 

Тази китара НЕ Е ОРАЗМЕРЕНА ЗА 24 ПРАГА. Толкова.

Като не го кефи, да я продаде и да си купи друга.

За експериментални цели може да си вземе една пълдинка за 50 лв и ако иска с 29 прагчета да я прави.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега се сетих, че има и друг вариант - откъртваш фретборда и си правиш нов, по-дълъг. Виждал съм такава интервенция. Много селски вариант и не го препоръчвам на никой. Но все пак го има... :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самият факт, че Гибсън има различна мензура от "стандарта" ме води до мисълта, че все пак разграфяването на грифа си е функция от мензурата. Ако не съм разбрал нещо - моля поправете ме :hysterical:

Разбира се - отстоянието на 1-во прагче от нъта се определя, като се раздели дължината на струната (мензурата) на 17.816. След това остатъкът пак с дели на 17.816 и се получава разстоянието от 1-во до 2-ро прагче и т.н. за колкото прагчета искаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Самият факт, че Гибсън има различна мензура от "стандарта" ме води до мисълта, че все пак разграфяването на грифа си е функция от мензурата. Ако не съм разбрал нещо - моля поправете ме :hysterical:

 

Е, много ясно, че е функция на мензурата. Половината от мензурата(12-то прагче) означава 2 пъти честотата(октава по-висок тон). Иначе разстоянието от прагче 2 до прагче 3 е разстоянието от прагче 1 до прагче 2, разделено на 1,059463094, или корен 12-ти от 2.

 

(1->2) = (0->1)/pow(1/12, 2)

(2->3) = (1->2)/pow(1/12, 2)

(3->4) = (2->3)/pow(1/12, 2)

..........

 

(pow(степен, основа) - функция за степенуване - 2 на степен 1/12 е същото като корен 12-ти от 2)

 

http://www.manchesterguitartech.co.uk/fret_calculator.php

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ае човек все пак говорим за Bullet - най-скапания модел Скуаиър - доколкото знам между 2000 и 2006та дори са от шперплат - какви грифове и лютиери - самото тяло не струва :)

Плюс това още 2-3 прага няма да те направят по-добър китариз, ама изобщо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ае момче ти пробвал ли си ми Скуаяра че да го плюеш???Кат пробваш тогаз казвай кое е скапано и кое не..бас хващам че дори и не си хващал китара от шперплат камоли булет от такав материал..

 

Иначе благодаря за съветите на останалите :recourse: М№М№М№

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бас хващам че дори и не си хващал китара от шперплат камоли булет от такав материал..

 

Хаха, не бъди толкова сигурен.

Шперплатени китари се наблюдават много по-често отколкото предполагаш.

А ако ти не си виждал, това говори по-скоро за теб и твоя опит, отколкото за неговия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, според мен поне 1/10 от съфорумниците ни имат китара от шперплат и половината от тях не подозират това... Освен това китара от махагон не е еднозначно на качествена ктара. Извинявам се , че пак засягам тази тема :)

Редактирано от Басурендер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай да не говорим на тая тема. Отдавна сме се разбрали, че за теб големи разлики в звука няма, а за нас има :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

човека е басист - значи е нормално това :rolleyes:

тези новите Булет май са липа, топола или нещо такова, но старите с фиксирания бридж са си чист шперплат - не знам за каква става въпрос тук, но знам новите колко скапани ключове и тремоло имат и това блокче от сплав как трепе тона...

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.