Jump to content
Българският форум за музиканти

Достатъчни ли са 30вата?


INVADER

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Taка е наистина - амплитудното напрежение расте двойно с всеки 6 децибела.

Но когато напрежението расте двойно, при същия товар, мощността расте с квадрата на напрежението.

За да се вдигне напрежението с 6 децибела(двойно), мощността трябва да се е вдигнала 4 пъти(понеже P = U^2/R).

Напрежение - 6дБ = умножаваме по 2

Мощност - 6дБ = умножаваме по 4

 

От там идва разногласието, понеже мощността не расте линейно с напрежението.

Когато имаме 6 дБ повишаване на напрежението, имаме също 6 дБ повишаване на мощността, обаче за напрежението тези 6 децибела са равностойни на двойна амплитуда, докато за мощността същите 6 децибела са равностойни на четворно увеличение.

 

ПС: сега виждам, че SomeoneElse е писал преди мен.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както в повечето случаи се получава - темата стана интересна - има и beginner, има и advanЦed :thumbs_up:

 

Иначе по първоначалния въпрос - според мен 30 вата може да са достатъчни в зависимост от това как свирят другите от групата. Наистина има и такива хора, които правят "тихи" репетиции, където не е нужна много сила. Кубето от подписа ми се води 65 вата, и за репетиция не би ми се наложило да го увелича на повече от един часа, защото наистина е ужасно силно и пробивно. Само един път за експеримет в репетиционната (която е под земята :girl_witch: ) го усилих на 3 часа и след това едни приятели, които тъкмо идваха ми казаха, че се чува от доста далече :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

30 вата са ти напълно достатачни,от личен опит го знам пък и познавам доста колеги които свирят с кубета 30 вата и да ти кажа звучат доста добре.Естествено доброто звучене зависи от въртене на копчетата и от това как ще го озвучиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За концерт и репетиция в нормално помещение са достатъчни.

За свирене в къщи са много-това ако ползваш вграденият драйв, а не външен ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Готина тема!

 

Аз да си кажа скормното мнение, че с ватовете растат и килограмите. Ако си мъкнете кубето напред-назад това има осезателно значение.

 

По отношение на силата ватовете на ламповите кубета наистина са бая по-ефективни от тия на неламповите. Аз джиткам с едно 15-ватово кубе и в един период репетирахме като имаше и нещо като централно, но кубето не беше озвучено и се разчиташе на неговата естествена галсовитост и то се справи!

 

А да не говорим, че е доста удобно за пренасяне.

 

Това е моят опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ За 15 вата лампови ли говориш?

 

Между другото и мене ме интересува за репетиция със силов барабанист в помещение 15-20 квадрата максимум, каква мощност ми е необходима (за транзистор си говорим тука)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Зависи за какво.

30 вата транзистор и 10-ка говорител е ектра за вкъщи, но не и за репетиции с барабанист -

според мен, за някои може да е ок. (на мен ми потъва)

 

Между другото и мене ме интересува за репетиция със силов барабанист в помещение 15-20 квадрата максимум, каква мощност ми е необходима (за транзистор си говорим тука)?

Според мен трябва да е 40 вата и 12 -ка, за да е гот. (харесвам и транзисторни и моделиращи и хибридни кубета, според съответен модел и марка). ( от 40 вата - нагоре)

 

30 вата лампа ( с 12-ка) е супер и за вкъщи и за репетиция и за свирене в малък клуб.

Обичам моят 30 ватов Маршал.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Съгласен.

 

Макар че за лампата, и 20-25 вата биха свършили работа. Но по принцип с тези мощности, които е дал Тони, човек може да свири спокойно, дори ако барабаниста е силов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само зависи с кой, как и къде се репетира. Понякога 20 вата са достатъчни, но често в по шумни ситуации е нужно повече. По мое мнение, най добре е да се работи с лампови 50 вата. Не е въпрос само на сила, но и на качество, все пак един 20 ватов усилвател усилен докрай, обикновенно не работи оптимално, а и няма да има дълъг и щастлив живот :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.