Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на електрическа китара до 500-600 лв.


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Здравейте,

Вече твърдо реших да си купя електрическа китара, но като започнах да тарся из нета направо си отрепах времето. Помогнете! Моля предложете ми електрическа китара или кирата+усилвател които да отговарят на следните изисквания:

 

1. Аз сам начинаещ (в доста голяма степен)-затова не трябва да е трудна за свирене

2. Заделил съм 500лв., около 400-450 за китарата и 100 за усилвателя

3. Стиловете които харесвам са рок, джаз и блус. Абе Сантана най ме кефи. Знам че не зависи само от изпълнителя какав стил свири, трябва и подходяща китара. В случая аз не искам китара която да е прекалено шумна (няма да свиря метал), тарся китара с отчетливи и нежни тонове ( Santana's style)

4. Няма никакво значение марката или дизайна

5. Предложете и магазини ( в София, Благоевград, Сандански, абе цяла юго-западна БГ)

 

 

 

 

 

Предварително Ви благодаря

Редактирано от kolo1baby
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

разгледай в РФ (xxxx) има добри копия на PRS, а също и в Динакорд - тая марка CORT. нали с такава свири Santana, и се огледай из форума за кубенце - щото ново за 100 кинта едва ли ще намериш , но виж 2ра употреба изскачат прилични :)

Редактирано от chris_barnes
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По описанието на желаната китара се сетих само за една марка китара която би ти свършила работа на този етап и това е фендер squier защото все пак Фендер са известни с това че китарите им са подходящи за точно тези стилове.Щом си начинаещ за тези пари можеш да си вземеш "старт-пакет" което включва китара и кубе Фендер Squier.Разгледай се в магазина xxxx София и 100% ще си тръгнеш с покупка :) айде успех!

 

ПП.За впечатления от нещата който изброих питай във форума.Тук има бая притежатели и китаристи започнали с такава.

Редактирано от synyster_vengeance
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако решението е да се занимаваш сериозно с китара и да не я превърнеш в подпирачка на прозорец, моя съвет е да не си купуваш Скуайър. Погледни Корт, Уошбърн, Пийви, Ямаха, Ибанец... Има доста марки, които да ти свършат работа за тези пари. Другото, което може да ти свърши работа е да разгледаш обявите за китари втора ръка във форума и да се допиташ до разбирачите тук, за да си купиш един по-добър инструмент, който вече е разработен и се знае, че няма да даде дефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И най-добрият вариант - взимаш някой китаряга, който ги чатка тези пусти китари и той ти избира някоя, дето си върши работа. Ако евентуално не познаваш подобен субект, помоли някой от форума - със сигурност все ще се навият, а тук има много момчета, които са наясно с тези неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

xxxx не са ми любимата фирма, и далеч не ги смятам за най-коректната, а при това има още много магазини като Динакорд, Капъша(JAM(musicjam.hit.bg)), Фактор, Малък цум, и много други... които е некоректно да пренебрегваме. Нека не рекламираме този или онзи магазин в подобни теми, нека дадем по-общ поглед върху нещата.

 

Евтините модели на скуаер не са лоши, но според мен, не са от най-музикално звучащите китари.

Задачата ти е трудна. Често с много дисторшън, бруталните металии звучат ако не прекрасно, то поне прилично с много от евтините китари. Страхувам се обаче, че китара с хубав блусарски тон за 500 лв. няма да намериш.

 

Надценките тук са големи, и китара, която си купуваш от магазина за 500 лв, рядко има себестойност, по-голяма от 100 долара, което може ясно да ти говори за цената и качеството на използваните материали/труд.

Разбира се, това не означава, че китарите са много лоши - напротив - свирят. Не очаквай, обаче, да свирят като китари за $2500, включени в усилватели за $2500.

 

Товa не пречи да потърсиш, разбира се.

По принцип можеш да пробваш, и е най-добре да викнеш с тебе човек, който свири, и да слушаш.

 

Ето някои предложения за не много метълски, а по-рокаджийски/универсални китари.

 

Магазин Фактор(читалище Лилияна Димитрова) - някои модели на OLP - около 400-500 лв.

Магазин Динакорд(5-те кюшета) - някои модели на Yamaha- около 400-500 лв.

Ямаха център - не знам къде е - очевидно, Ямахи.

xxxx - има някои нелоши модели на Vintage - около 500-600лв.

Капъша(в безистена на ул. Трапезица) - доста приятни модели на Richwood на цени около 390 лв.

 

Има и модели на Squier/Stagg, които ще свършат работа(аз лично слагам 2-те марки, като изключим скъпите скуаери, на едно стъпало като качество).

Stagg има в малък ЦУМ.

Squier- в xxxx.

 

Бих препоръчал да пробваш Richwood-ите при капъша. Имат двупосочно тремоло, хъмбъкер на бриджа, два единички адаптера на нек и мидъл позиция - в общи линии са подобия на стратокастер, направени за на пръв поглед от хубави материали(виждал съм и такива с гриф от птичи явор, което се смята за тарикатийка). При това цената им не е твърде висока. Пробвайте ги с китарист!

 

Vintage са китари, които, според мен, рядко са сред най-удобните, но пък звука им е доста приличен, даже приятен. Свирил съм на такива, и изкарват много гибсъноподобни звуци.

 

Yamaha и OLP(разпространените из нашите магазини модели от този ценови клас) са китари които често са малко ала-Ibanez, сравнително универсални китари, но нито твърде метъл, нито твърде рок. Може да има и изключения - не съм влизал в магазина на ямаха.

 

Squier са копия на Fender, обаче изработени от по-некачествени материали, с по-некачествен хардуер, и фендероподобен тон, но не бих казал, особено красив или изразителен, поне при евтините модели. Пак има и изключения, но да кажем, че съм предубеден.

 

Stagg са фирма, която до скоро правеше евтинии, но напоследък са пооправили качеството - струва си да се пробват.

В малък ЦУМ има едно червено страт копие, което има нужда от малко сетъп, но определено ми изглежда интересно.

 

Ibanez и Jackson са марки китари, с които не искаш да свириш рок и блус :thumbs_up:.

 

Двойните адаптери са по-безшумни, но пък имат да кажем малко по-грубиянски тон.

За твоите рок/блус цели, бих препоръчал комбинацията двоен/единичен/единичен адаптер.

 

Комбинацията единичен/единичен/единичен е по-неудачна за свирене с повече дисторшън, и е по-шумна.

Комбинацията двоен/двоен пък често е малко по-метълска. Има изключения като Gibson LP, разбира се, но нали говорим за евтини китари...

 

За твоя стил музика, бих препоръчал поне единичните адаптери да са с Alnico(алнико)магнити, не с керамични.

Керамичните звучат по-хай фи, нямат това богатство на тона, и са по-подходящи за грубиянски стилове.

 

При алнико единичните адаптери, често магнита не е блокче( http://www.guitarpartscentral.com/extra_images/ALMPU012.gif ), разположено под адаптера, а самите 6 метални пръчки на адаптера са 6 кръгли магнита( http://www.kinman.com/images/inside/ourPro...oded%20Tele.jpg ).

 

Ако на единичните адаптери, пръчките изглеждат като никелиран метал, то е най-вероятно адаптерите да са керамични.

Ако самите пръчки изглеждат като алуминиеви, то магнита най-вероятно е алнико.

Разбира се, има и изkлючения(акнико блокче под адаптера и пак метални шишове).

Питай и продавачите, но имай предвид, че рядко са в час, а понякога подваждат умишлено.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Evtim Djerekarov: Баа мааму........Евала за такива топици! След това не виждам какво още може да се напише!

Редактирано от ednet
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....Vintage са китари, които, според мен, рядко са сред най-удобните, но пък звука им, според мен, е доста приличен, даже приятен. Свирил съм на такива, и изкарват много гибсъноподобни звуци.

 

Yamaha и OLP(разпространените из нашите магазини модели от този ценови клас) са китари които често са малко ала-Ibanez, сравнително универсални китари, но нито твърде метъл, нито твърде рок. МОже да има и изключения - не съм влизал в магазина на ямаха.

......

За Vintage - чак пък "много" - да кажем по-скоро "някъде около"...

Според мен Washburn и Ямаха в този ценови клас са подходящи избори с Alnico адаптери по възможност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Абе за София нямам идея, ама в Пловдивския РФ са ебаси пичовете.

Имал съм опит със софийския вариант и за съжаление никак не съм на твоето мнение.

Има фермани по темата.

 

@synchu - ОК, да кажем, че са около.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво :lol: благодаря на всички Ви (особено на Evtim Djerekarov разбира се), бяхте много полезни и бързи, отново Ви благодаря!!!!!!!!

Ако има някой да добави още нещо полезно, което трябва да знае един начинаещ китарист, ще чета с инерес.

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Комбинацията двоен/двоен пък често е малко по-метълска. Има изключения като Gibson LP, разбира се, но нали говорим за евтини китари...

 

За твоя стил музика, бих препоръчал поне единичните адаптери да са с Alnico(алнико)магнити, не с керамични.

Керамичните звучат по-хай фи, нямат това богатство на тона, и са по-подходящи за грубиянски стилове.

 

Китарата на Джеф Бек е с керамични адаптери... дали няма богатсвто на тона? :lol:

 

Питай и продавачите, но имай предвид, че рядко са в час, а понякога подваждат умишлено.

 

Ами защо ти не станеш такъв? Още по-добре - защо направо не се кандидатираш за работа в някоя голяма фирма за китари? Сигурно дават мило и драго за наследник Лио Фендър или Сет Лавър в китарните иновации...

Редактирано от Йети
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, сетихсе и още нещо което може да е от полза при избора на китара.

А именно - толкова ли е важен вида на дървото от което е направено тялото на китарата, дали има определен вид за хард стиловете и за блус/рок стила? Също и струните доколко те влиаят на звука?

 

 

Благодаря!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си китара 2-ра употреба,за да ти останат повече пари за усивлател.Ако вземеш усивлател за 100 лв каквото и да вкараш в него ще звучи като лайно.Специално за добрия тон с такъв бюджет по-важен е усилвателя,за удобството -инструмента.Vintage V100 от време на време се продават във форума за 400-450 лв.Не съм съгласен,че китарите са неудобни,всичко е въпрос на вкус.Аз свиря на такава и като хвана Ibanez-a на един приятел(които се водят за удобни китари) изпитвам затруднения.За бюджета , който си отделил за кубе се чудя дали не е по-удачно да си вземеш процесор и да го включваш в HiFi уредба или в компютъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Китарата на Джеф Бек е с керамични адаптери... дали няма богатсвто на тона? :thumbs_up:

Говорим за принципни различия, не за частни случаи. Защо тогава огромна част от китаристите смятат, че алнико адаптерите имат по-богат тон? Tone complexity казват, имало...

 

Ами защо ти не станеш такъв? Още по-добре - защо направо не се кандидатираш за работа в някоя голяма фирма за китари? Сигурно дават мило и драго за наследник Лио Фендър или Сет Лавър в китарните иновации...

 

Не мисля, че у нас има такава фирма. A работа имам, и тя ми харесва достаъчно. Участвал съм в китарно ориентирани софтуерни проекти на фирми, и за сега това ми стига. Не мисля, че има какво толкова да се прави по китарите.

Ако ги направим от композити, сигурно ще са еднакви. При дървените китари, обаче, различия има. Ако не я е пипнал майстор, да чуе как резонира дръвцето - каквото излезе...серийно производство.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.