Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за части в китарен кабинет. . . какво е това?


Recommended Posts

За да проследя къде отиват кабелите оттам нататък трябва да махна поне един говорител (от предната страна), което в момента не мога да направя. Но на платчицата няма нищо смущаващо - 2 жака и ключ. Ако е нужно ще направя точна схема, но вариантите на свързване не са много:

 

Елементите на системата са точно 4 и свързването им зависи от позицията на ключа стерео/моно

1) за стерео - две еднакви огледални конфигурации

- жак 1 (входен) - 'елемент Х1' - 2 говорителя свързани последователно (8 Ohm общо) - лява страна

- жак 2 (входен) - 'елемент Х2' - 2 говорителя свързани последователно (8 Ohm общо) - дясна страна

2) за моно (предполагам) - жак 1 (входен) - 'елемент Х1' - 4 говорителя по 4 Ohm всеки, предполагам свързани последователно, за да дадат 16 Ohm общо (по спецификация на производителя) - 'елемент Х2' - жак 2 (изходен - към друг кабинет евентуално)

 

Елемент Х е свързан последователно към положителния или отрицателния извод на всеки от жаковете (не съм сигурен към кой от двата, но би трябвало лесно да може да се отгатне).

 

Надявам се да съм успял да го опиша разбираемо. Все пак благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Може би единствено при нас в България се счита за срамота нещо да не знаеш и да попиташ. Съответно и да заслужаваш присмех затова. Ами аз съм учил икономика, ако бях инженер може би щеше да е срамно да не знам. И гугъла не ми помага, защото не знам основните неща. Затова питам. :) Ама криви сме си младите, съгласен съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мили момчета, коментари се правят тогава, когато се знае какво да се каже. Когато не се знае, а се приказва, резултатът е спам. Това е причината за моето изказване.

А за сеира - вие сами го казвате... и го правите. Не търсете вината там където не е.

Това, че "Беееерингер" са нацвъкали нещо не е основание за спор. Много фирми "цвъкат" най-различни глупости, които се създават именно от псевдо специалисти. Сега е времето на недоучилите, които чакат компютъра да им каже как да направят това и онова. И за музиката се отнася с пълна сила!

Как да обяснявам по-задълбочено, когато нито се знаят подробности (схема, стойности, разположение), а и пак ще бъда укорен, че пиша на неразбираем език?

Поне намалих вероятностите за явно грешни насоки на коментарите - да не се търси ключа от бараката там, където не е . Ама пак недоволни... Няма оправия.

 

ПП. Мизерник, не ти ли се струва, че всеки у нас се занимава с това което не му е работа? Само питам. Това само да се иска е малко неприятно. Мислиш ли, че десетки години мъчително образование могат да се сдъвчат и да се сервират на както сам казваш неразбиращ човек? Направо сривате хилядолетното развитие на човека, които е достигнал до разделяне и специализация, отделяйки се от неефективната енциклопедичност?

Само за допълнение към темата - може да се прегледат всичките ми коментари и да се види,че досега само съм давал за форума, нищо не съм взел, и това не ме прави недоволен, като някои от изказалите се.

Искренно пожелавам успех в начинанията!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК, прав си, но защо не го каза така още от началото?

 

Както казах, аз нямам претенции за нищо - нито разбирам от техника, нито съм музикант. Аз съм хобист, който търси да си запълни 2 часа от свободното време с нещо приятно. Ами да, занимавам се с нещо, което не ми е работа, но не ми е това целта. По възможност предпочитам да не се занимавам с технически неща, защото честно казано ми е досадно. Но всеки би трябвало да може да си смени лампите като се прецакат или да си запои кабела, или да отвинти две болтчета и да си смени говорителите - това не ме прави специалист.

 

Ясно е, че по знания въобще не може да се сравняваме. И то отдалече си личи. Да хвърляш големи думи пред необразовани хора като мен не ти прави чест. Ето пред това се бунтувам - не против теб или знанията ти. И не ми е целта да правя скандали - както казах, търся да си запълня времето по приятен начин, а писането на глупости във форума определено не е това.

 

БТВ уважавам отговора ти и ти желая всичко най-добро.

 

Може би ако теглят един парцал или ключ на цялата тема ще е по-добре. Разбрах, каквото ми трябваше, а другото е безсмислено да седи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се иска да чета цялата тема, защото има доста информационен излишък вътре.

 

Ще изкажа моето лично мнение относно мистериозните бобинки в кабинета. Имам доста опит с тези неща, но отдавна съм се насочил към друг вид дейност и отвреме на време допускам някоя друга грешка, за което моля специалистите да ме извинят.

 

1. Бобинките не бива да се бъркат с веригата на Бушеро както някъде прочетох в един от коментарите на Parni Valjak (човека ви го каза!)

 

2. Радио с тонколона и 2 бобинки неможе да хванете! Ако го направите може да кандидатствате за нобелова награда.

 

3. Според мен "Берингер" са хитра фирма. Гледат да минат евтино и в същия момент нещата да работят и то не идеално лошо в рамките на гаранционния срок.

Понеже предполагам, че оригинално кабинета е с евтини говорители те се правят от евтини компоненти. Едно от слабите места на евтините говорители са мустаците (жиците, които свързват шпулата с корпуса). Когато тези мустаци започнат да прекъсват, а това се случва рано или късно се получава едно искрене, което може да се окаже фатално за усилвателя (особено ако е Берингер :) ) - представете си че товара (говорителя) постоянно се откачва и закачва към изхода на усилвателя по много пъти в секунда.

 

Бобинките в кабинета според мен са за да "намалят" пиковете, които евентуално биха се получили при това искрене и те по някакъв начин не биха навредили на звука. Като гледам са не повече от 20 навивки и аз лично бих ги оставил.

 

Ако някой твърди, че чува разлика с и без тях според мен трябва да потърси специализирана медицинска помощ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Емил, мисля че си прав.(относно бобинките)

 

А точка 3.

3. Според мен "Берингер" са хитра фирма. Гледат да минат евтино и в същия момент нещата да работят и то не идеално лошо в рамките на гаранционния срок.

си е точно в целта.

 

Аз ползвам два продукта на Берингер (без проблем и съм доволен от тези два), но и съм се парил от тях. (китарно комбо, което сдаде багажа, точно след като изтече гарнцията, усилвател от тях едва ли някога пак ще взема)

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Слагам се на топа, щото ме домързя да изчета темата, ама на мен ми приличат на чиста проба филтриращи бобини за ниските честоти (поне на прима виста). Аз в колоните вкъщи на компа имам такива :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слагам се на топа, щото ме домързя да изчета темата, ама на мен ми приличат на чиста проба филтриращи бобини за ниските честоти (поне на прима виста). Аз в колоните вкъщи на компа имам такива :thumbs_up:

 Еврика! То едва ли има друго приложение.Цък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става съвсем ясно пак. Бобината изглежда много малка на пръв поглед.

Това на картинката е 6dB/oct филтър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.