Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за части в китарен кабинет. . . какво е това?


Recommended Posts

Taтава индуктивност се слага по принцип на изхода на крайното стъпало и служи не за да пази говорителя от високочестотни сигнали, а да пази усилвателя от такива.

 

Лично аз не знам какво прави тоя индуктор в колоната, и смятам, че не е нужна, освен ако не е част от някакъв филтър.

 

За референс вижте тук:

http://sound.westhost.com/amp_design.htm

 

частта свързана с Output Stage Stability.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

With capacitive loading (as may be the case when a loudspeaker and passive crossover are connected), the Zobel network has very little additional effect - may have no effect whatsoever. The only sure way to prevent oscillation or severe ringing with highly capacitive cables is to include an inductor in the output of the amplifier. This should be bypassed with a suitable resistor to reduce the Q of the inductor, and the typical arrangement is shown in Fig 10. For readers wishing to explore this in greater depth, read "The Audio Power Interface" [2]. In many cases it might be better to use a far lower resistance than the 10 Ohms normally specified - I am thinking around 1 Ohm or so. Some National Semiconductor power opamps specify 2.7 ohms as the optimum. Ideally, cables with low inductance and high capacitance should always have an additional 100nF/10 ohm Zobel network at the loudspeaker end. When this is done, the cable no longer appears as a capacitor at high frequencies. Regrettably, few (if any) loudspeaker manufacturers see fit to include this at the input terminals.

 

^ От статията, която постна Ники. От текста с по-тъмен шрифт излиза че има смисъл от тези неща и ефектът им върху звука би трябвало да е незабележим. Аз никога не съм забелязвал описания ефект в другия ми кабинет, който няма такива джаджи. Затова смятам като сменям говорителите да ги махна - в случая може би Behringer са се престарали, но предпочитам да заобиколя всякакви ненужни елементи във веригата, за да не променят респонса на говорителите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно ли, да е предназначено за безжични там устройства. За свирене без кабел?

 

 

Понеже трансформаторните крайни стъпала на са свързани галванично за говоритела може да приемем че има нещо като

 

лаярлес в някои случеи :):thumbs_up:

 

:thumbs_up:

 

Иначе както вече се спомена - тва са филтри които предпазват от самовъзбужданеи и от микрофония (може би ) с висока честота

 

Това на китарният звук невлиае защото дори тона с най-висока честота който може да произлезе от китарата не е близо до честотата която би трябвало да отсеят филтрите.

 

Краси, чувал съм като правиш флажолети с доста висока честота за това ( защото се чуват ) филтрите не нанасят следа върху звука ти !

 

Не ги махай

 

Берингър с това доказват че са добра фирма и подсигоряват продуктите си :recourse: ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:greenangel::greenball::beer::hysterical::hysterical::hysterical:

темата започва да става смешна...

И продължава с пълна сила.

Мисля, обаче, че е полезна. Винаги има смисъл да се знае повече за коментаторите, скрити зад псевдоними във интернет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ E хубаво де? Все пак какво е това нещо, защото от коментарите до сега беше какъв ли не филтър, уайарлес, фийдбек дистройър... :thumbs_up: след малко може и кросоувър да стане...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Що за радио вълни тярвба да са това,че да индуцират достатъчно мощен сигнал в проводниците за да се чува през говорителя?! :)

 

Защо си мислиш че ще се индуцират в проводнитсите свързващи кабинета с ампа ?

 

Мммм знаеш ли - индуктират се разбирасе - но няма от какво да се усилят за да ги чуеш

Иначе радио сигнали индуктирани в кабела от китарата до ампа преминават през него - усилват се и се чуват през говорителите .....

 

Предполагам на всеки се е случвало да чуе радио от говорителите си без то да е вклучено

 

И въпреки това варианта на liquid_death отпада защото ако филтрите елиминират радио сигнали ще премахват и китарни звуци защото има съвпадения на честоти от двата дедени източника - китара - радио ...

 

 

 

Не съм много на ясно и се извинявам ако сея само заблуда в темата но това е мнението ми и правят опит да помогна :cheers:

Редактирано от trolla
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И въпреки това варианта на liquid_death отпада защото ако филтрите елиминират радио сигнали ще премахват и китарни звуци защото има съвпадения на честоти от двата дедени източника - китара - радио ...

 

това изби рибата!!!

какво съвпадение има ве звука е до 15-20 килохерца, китарния е под 10 а радиото е на мегахерци :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

:)

 

Да --- не бях разбран ... :cheers:

 

Остеавете я тази наосеща честота - нали сте чували радио през говорителите си когато ви е вклучена китарата....

Щом чувате значи честотата далеч не е мега херци :virtuoz:

 

Ако искате ще направя едно видео как при следното свързване получавам приемане на радио

 

китара - дисторшън - процесор - амп - кабинет ... и когато намаля от пота китарата и усиля амп-а на макс ... ето на - радио

А и без всичко тва пак става - само амп с кабел свързан на входа пак се чува

 

Незнам по каква причина модулиран сигна се чува но е така ....

 

 

Извинете ме за офтопика

Редактирано от trolla
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе вие май наистина го ударихте на научна фантастика. :( Прочетете статията на ст.н.с.инж. Никифенa и особено частта, която съм цитирал и ще ви светне кое какво е. Поне за мен там е истината. ПП: Не че всичко разбрах, но поне генерална представа получих. (Zobel network?WTF!)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Понеже мненията са все на специалисти,

Да вметна, че Zobel network няма нищо общо с индуктивности, които между другото се виждат на калпавите снимки.

Zobel networ се състои от последователно свързани резистор и кондензатор, и служи за компенсиране на индуктивния характер на динамичен високоговорител при свързване с филтър.

В момента бъркате с Бушеро верига, която се поставя в усивателите и има малко по-различно приложение.

И накрая бъркате, като индуктивности намесвате във вериги, където такива няма.

 

А що се отнася до

Берингър с това доказват че са добра фирма и подсигОряват продуктите си

нямам думи... Евтина, да, но качествена, айде де.

Темата е по-добре вече да се премести в "Говорилня"-та, защото там и е мястото!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе явно номерът се състои в това да пускаш загадъчни коментари, след което да си мълчиш два дена и да гледаш сеир и после да сгълчиш всички колко не знаят и пак нищо да не кажеш. Ти може да си голямо светило, ама честно лееееко ми лазиш по нервите с отношението си.

 

Какво обясни с последния си пост:

- не е Zobel network

- не е Бушеро верига

- намесвате индуктивности във вериги, в които ги няма

- това на снимката са индуктивности

- снимките са калпави (е това ме засегна, честно. . . а ги правих с новия си фотоапарат с ултра-мега вариообектив с 383:0.5 увеличение)

 

Само пропусна най-важното - за какво случат тези загадъчни неща. Между другото, да не преподаваш в техническия?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:metalist:

Валяк, честно казано не разбирам защо пишеш по темата! За да се правиш на важен? Щото това е единственото, с което 'допринасяш'!

Предполагам си добър специалист, но надменно-заядливите ти коментарчета дразнят!

:offtopic-001:

 

 

 

П.П.

Само пропусна най-важното - за какво случат тези загадъчни неща. Между другото, да не преподаваш в техническия?

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.