Jump to content
Българският форум за музиканти

Eлектронни барабани For Dummies


Recommended Posts

Както каза Евтим с рид релета не е гот.

Първо са стъклени, второ искат голяма прецизност на мястото на удряне. Тоест трябва да фраснеш с палката в кръг с диаметър не повече от 1 сантиметър за да ги задействаш, и трето искат модификация на плаката.

 

До тук рид релетата отпадат като идея!

 

управление с пиезо елемети за датчици е най-добрата идея. Те пък ще управляват релета, или по-просто транзистор или оптрон който ще подава сигнали на клавиатурата.

 

Идеята да се ползва клавиатура наистина кефи. Има хляб в нея!

 

 

Само за протокола който иска и има желание да разгледа този сайт:

http://www.edrum.info/

за направата му (всичко без кутии) ще дойде под 100 лева.

 

 

Недостатък на клавиатурата е, че нямаш динамика. Тригерен режим само.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

А всъшност каква е идеята да се измайсторят ел.барабани да спестим някой лев и да не купуваме от магазина,или като заместител на акустичните вкъщи щот ако ще трябва да свириш със самоделки в някой клуб няма да е много приемливо решение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А всъшност каква е идеята да се измайсторят ел.барабани да спестим някой лев и да не купуваме от магазина,или като заместител на акустичните вкъщи щот ако ще трябва да свириш със самоделки в някой клуб няма да е много приемливо решение.

 

написано е още в началото:

темата - как да си направим електронни барабани и то за по-малко от 100 лева :greenangel:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично моят мотив да почна да мисля за някакъв бърз, евтин и приемлив откъм функционалност начин за направа на е-барабани беше за блъскане вкъщи, тъй като съм в апартамент и ако продължавам с акустичните има реален шанс да дам началото на една съдебна одисея с неразбраните ми съседи :ok:

Другата, по-основна причина беше, че просто ме радва да човъркам, датс ми :)

Определено има ако не клони, поне дебели трески за дялане по "тихнулогийтъ", но рядко всичко може да стане бързо, лесно, вкусно и ако не по-добро, поне равно на скъпия вариант от магазина ;) Все пак има логика - това съм го мислил няколко седмици между другото, сам, а технологията на електронните барабани, и най-вече модулите, които познавате са мислени от доста повече хора малко повече време... и непрекъснато има нови модели (които са с непрекъснато скачащи цени) ;)

Въпреки всичко съм позитивно настроен и се радвам, че започва да се оформя дискусия по въпроса... току виж след някоя-друга изписана страница стигнем до страхотни "музикант.орг" е-барабани с невероятна електроника и ниска цена :)

Но дори и да не се разработи се радвам, че се е мислило по въпроса... на мен поне ми дадохте някои идеи, които мога да поразвия :)

 

Успехи,

Боби

:thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И сега, като се върнах към по-предишните постове по темата (този на Влад), реших да коментирам предложението за ползването на пътечките на клавиатурата.

Ще започна с това, че това беше първоначалният вариант. Изненадващо (за бавносгряваш човек като мен) осъзнах, че не става, поради едната камара излишни чаркове, които трябва да се насложат заради механичното движение - за да се блъска къде да е по пада, трябва да има горна и долна част, целите в проводник, които механично да правят контакт. Което, ако си го представите е... кхъм, ако не кофти, по-кофти от варианта с релета и магнити :thumbs_up: Пърсонъл ъпиниън, оф курс.

 

Замислих се, че може да се измайстори и вариант с пиезокристали, който да не минава през портокала (да се чете "протокола") на клавиатурата, а през COM fOcking port и пак да се разбива с къстъм софтвер. Но айде да помисля още и ще отворя друга тема, тука ми се иска да се почопли още за клавиатурата :ok:

 

Повече успехи,

Боби

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една идея която ми допадна мислейки за тези неща.

Ако ще е с пиезоелементи и тригер който да подава сигнал на клавиатурата, може да се направят тригерите по следния начин - пиезоелемента, и електрониката покрай него заедно с тример за праг (threshold) да са в една кутийка. Тя ще се захранва по телефонен кабел и конектори RJ11 -супер евтина конструкция и гъвкава от към кабели смени и тн. Може да стане и със стерео жак, но ще трябва поене на кабели, което е по-неудобно от кримптването. От всичките кутийки с тригерите ще ходят кабели до кутията с клавиатурната електроника. Може да се измисли тригерите да се захранват и от 5-те волта на клавиатурата (използване на rail-to-rail операционни например), тогава няма да има нужда от адаптери или батерии.

 

Недостатък е само кутията в която ще седят тригерите.

Естествено може да се помисли за нещо семпло - метална огъната планка която да може да стои с някакво закрепване за барабаните, и която да държи пиезоелемента, платката и RJ конектора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някакъв вид акустичен датчик ? :thumbs_up:

 

А виж и другото през клавиатура е и удобно защото ще можеш да си удряш и да си пишеш едновременно. :thumbs_up::offtopic-001:

Редактирано от Tomov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А не е ли най-лесно вместо да се открива топлата вода наново просто да се направи reversed engineering на истински електронни барабани?

Демек - да се види кво има в тях и да се направи същото, само че с По-Евтини чаркове?

Или то в Онези Истиснки барабани се ползват само скъпи и труднодостъпни компоненти?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това е като ревърс инженеринг на процесор.

Ревърсването на инженеринга ще излезне няколко пъти по-скъпо и пак няма да се ревърсне като хората.

 

Има доста DIY проекти по нета. Идеята май е да е cheap! - ес посъбъл де. Требе пестене, за да има повече кинти за поркане :recourse:

 

По-горе съм дал линк с готов проект за пиезо към миди барабани - до сега това е най-добрият проект, който съм виждал из нета. Пича го прави това чудо от поне 5 години (аз поне от толкова го знам).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А не е ли най-лесно вместо да се открива топлата вода наново просто да се направи reversed engineering на истински електронни барабани?

 

Какъв би бил смисълът, всеки може да го направи... и както каза Ники, няма да бъде по-евтино ако въобще сработи :)

Смисълът беше да се открие не топлата вода, а да споделя евтин начин за топлене на вода :)

 

Успехи,

Боби

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Интересна тема... да видим дали е още "жива" :) ? Прегледах линка, който даде Nikifena за MIDI контролер. Малко предварителни пресмятания бяха потвърдени от посещението в магазина и частите за електрониката излязоха около 60лв!!! И както може би се досещате... бяха закупени :D вчера се понапънах здраво и успях да сглобя това: http://pungent.hit.bg/IMAGE_249.jpg дигиталната част от контролера. Изпитвах известни съмнения относно това дали ще тръгне но взе че "запали" от раз! Използвах MIDI входа на аудиокартата ми M-Audio Аudiophile 2496 с един простичък VST Хост и Еzdrummer "разбраха" се отлично! Остава сега да направя аналоговата част с пиезото и да обърна внимание на конструкцията на падовете.... имам някой идеи и може би ще стане. Като цяло може би малко ще надскочи 100 лева... а като добавим това че трябва да се купи и педал за касата... да не кажа два... Но каквото и да е в сравнение с 3 - 4 хиляди за едни читави електронни барабани си е меко казано... евтино :lol: ! Всеки има компютър и всички си "купуваме" :) софтуер... Така че ако има и други желаещи - правете! Не е толкова трудно и работи :hysterical: . Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

браво - един ентусиаст най-после да направи че да видим става ли :metalist:

и аз съм навит да пробвам но имам много неща за довършване.

 

а дисплея в крайна сметка за какво служи - гледах по-прости схеми и без дисплеи, само с някакъв PIC и дали ще е скъп дисплея и управлението му?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мернах някъде вариант без дисплей, но пича чийто е този проект се стреми да бъде функционално и да може да е конкурентно на готовите такива модули.... Доколкото видях в сайта и от кратките проби които направих "джаджата" си има прилично меню в което може да се избира конкретна MIDI нота за всеки порт което си е полезно като се има предвид, че keymap-а на някой програми е различен. Има настройки за чувствителност... задръжка между два удара... компенсация на "прослушването" между отделните падове... режими на Hi-Hat... изобщо все неща които не биха могли да станат без дисплей :) ... А иначе самият BIOS така да се каже на PIC а си има въведени Default параметри и практически схемата може да работи и без дисплея... но :P бих искал да отбележа че това е стандартен LCD дисплей който се употребява масово и струва.... 14лв... не е нещо дефицитно нито кой знае колко скъпо. А аз продължавам с платкитеее... :) !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.