Jump to content
Българският форум за музиканти

Eлектронни барабани For Dummies


Recommended Posts

^^ @Lekov, то ако ще е така, нека бъдат пиезокристали :hooray: Иначе да - с електроакустични елементи и баба знае, темата беше за клавиатурата, то и аз малко се отплеснах :D

 

Относно този вариант (с клавиатура) може пак да се използват пиезокристали + транзистори = ключ и отново познатата схема за интерфейса на клавиатурата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • Отговори 64
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Fusion, схемичката дето си начертал не се вижда. Вземи я качи на някой публично видим сървър от сорта на Imageshack, че на твоя иска ауторизация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...

Ъп на темата.

 

Ще е хубаво някой, който разбира и има време, да направи един степ-бай-степ туториъл, така че и ние, идиотчетата, неразбиращи от хардуер, да можем да си направим такива барабани (с пиезо тригърчета).

 

От няколко дни се чудя как да си направя електронни барабани, мислех за клавиатура, за отделни бутони ( не от клавиатура, а такива, каквито има по входовете на жилищните блокове за включване на осветлението), за акселерометри, които биха дали страхотен резултат, стига стойката хич да не мърда...

 

Не знам как бачкат тези пиезо тригъри, а и не мога да намеря свястна информация... Имам няколко приятеля, които се занимават с роботика, но... ич ги няма по празниците...

 

Ще се радвам, ако обясните как точно ще станат нещата, аз така и не схаванах - минава ли всичкото това през компютър? Ако минава бих се радвал суупер много, защото бачкам като програмист и с удоволствие ще напиша една апликация за нуждите ни...

 

Весело изкарване в навечерието на новата година (и мноооого бира! : D)

Поздрави, Любо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.edrum.info/

http://www.toontrack.com/edrum_for_free.asp

 

ей това са сайтовете с уроците.

а пиезоелементът просто произвежда напрежение при деформация, като е много чувствителен и прихваща шумове, вибрации, удари и пр. от повърхността, на която е монтиран. на същия принцип се озвучават и китари...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОКей, но този пиезоелемент с какво трябва да го свържа? :?

По-скоро...

Пиезоелементът е вид микрофон..

Как мога да го свържа посредством USB към компютър?

Трябва ми да е посредством USB, та да мога да си манипулирам какви звуци да се издават за всеки съответен пиезоелемент.. демек пад...

 

Дано сте ме разбрали ^^

Редактирано от ljubo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прегледай линковете, които даде Fallenblood. Това, което искаш да направиш не става с връзването на две кабелчета... необходим е процесор (микроконтролер), който да приеме, обработи и подаде на компютъра като MIDI сигнал информацията за това кой пиезо елемент е "задействан" и с каква сила. Аз съм правил модула от http://www.edrum.info/ ...ако нямаш необходимите познания и умения според мен няма смисъл да пилееш средства. Потърси си от някъде един готов дръм модул и ако ти е мерак пак се занимавай да си направиш падовете (което е 80% от цялата работа и е още по-трудно от направата на електрониката :greenangel: ) Аз така и не ги направих... уж с тенденция някой ден да ги завърша :) ...и те така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм барабанист, нито гуруто на електротехниката, но установих, че съвсем успешно можеш да си купиш читави електронни барабани за по-малко пари, от колкото да си направиш такива. А повярвайте не е като да не съм си блъскал главата как да стане, включително и да приспособя такива от Плей стейшън през синтезатор. Изводът според мен е следния - купуването на приличен сет втора ръка от форума е много по лесно и евтино занимание от изработването на сет електронни барабани от 0-та.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото видях - сетовете във форума вървят по 500лв...

Мога да направя барабани, които не отчитат силата, за не повече от 50лв (3 пада да кажем...)

 

И аз не съм гуру на електрониката, трябва ми нещо суупер елементарно, което обаче да отчита силата на удара...

 

 

Въпрос: Ако пиезоелементите се свържат към уредба (AUX кабел) - ще се чува звукът от удрянето, нали?

Идеята ми е да разбера дали пиезо тригърите могат да бъдат приети микрофони?

 

Поздрави, Любо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос: Ако пиезоелементите се свържат към уредба (AUX кабел) - ще се чува звукът от удрянето, нали?

Идеята ми е да разбера дали пиезо тригърите могат да бъдат приети микрофони?

 

Поздрави, Любо.

Пиезоелементите могат да се използват като акустични преобразуватели (микрофони), но те са само една малка част от от конструкцията.

За конкретния случай - за да се чуе звукът от пиезоелемент, трябва да се включи към високоомен вход. Не е удачно да се включва в AUX , защото съгласуването не е добро поради ниският импеданс. Не бива да има и дълги кабели (повече от метър вече е лошо), защото пиезоелементът има капазитивен характер, т.е. е кондензатор. Паразитният капацитет на кабела може да свали изходното напрежение и да промени формата му, което не е желателно.

Удачно е да се включи във вход за грамофон - кристална доза. Такъв вход е с висок импеданс и както личи от името му е именно за пиезокристал. Съвременните домашни усилватели нямат такива входове. Може обаче спокойно да се включи в лампов китарен усилвател :thumbdown: .

Защо обаче да се включва като звуков източник, а не като управляващ сигнал?

 

Идеята на "тригер"-ите е да извади информация за удара, за силата му и за поведението му, и след съответно обработване да управлява следващото устройство. То може да е от различен вид.

Простите са елементарни генератори с подкритична настройка, така, че в нормално състояние да не генерират, а щом получат импулс, изработват затихващ синусоидален сигнал.

По-сложните използват инфомацията от датчика за контрол на ADSR (Attack-Decay-Sustain-Reset) генератор, който от своя страна управлява обвиващата крива (envelope) на действителния звуков генератор.

Съвременните системи правят принципно същото, но с помощта на цифрови методи, които могат да са най-разнообразни.

В действителност, електронните барабани са синтезатори със специфично предназначение. Старите аналогови синтезатори имаха контролни напрежения за всеки свой елемент. Те са перфектни структури с външно управление (аналогово), и с тях няма проблем да се съставят не само барабани, но и куп други неща.

Модерните синтезатори могат принципно да правят същото, но по-сложничко, като за целта се използва MIDI стандарт. Това налага употребата на сложни системи за MIDI-контрол. "Тригерите" на модерните системи дават сигнал, който се подлага на Аналого-Цифрово преобразуване, обработка в цифрова средa (domain) и след това се създава MIDI протокол за управление на "звуковата част" на барабаните. Последната в същност е един цифров синтезатор, или аналогов, с цифрово управление.

 

За какво напълних поста с толкова много думи?

За да се опитам да обясня, че дори най-простите "електронни" барабани не са никак елементарни за направа. Нито пък евтини (50 за 3). Освен, ако не са нещо като, ама не съвсем.

Мисля, че би било добре да се каже каква е целта на упражнението, но не технически, а от музикантсска гледна точка.

Ако има обосновано желание, може да се разровя и да помогна малко... или повечко ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм музикант, програмист съм, но от тези, които почти никакъв хабер си нямат от хардуер...

Осъзнах, че няма да мога да направя сам дръм модула, а не ми се дават куп пари за него...

 

Преди малко ми хрумна да приемам сигнала от тригърите директно в USB и в зависимост колко силен е, да възпроизвеждам нужния звук със същата сила...

Всичко това софтуерно, сега трябва да разбера как да разбера какво напрежение се подава през USB-то..

 

Виждам, че разбираш не само от музика, а и от електроника, така че, ако съм в много грешна посока, моля, поправи ме : ]

На мен ми звучи напълно възможно, без проблем бих го направил... такова нещо ми трябва на мен, малко хардуер и много софтуер...

 

Ако някой вече го е правил, бил той българин или не, стига да имаш някаква инфорамация - сподели я, моля : ]

 

 

Поздрави и приятно напиване довечера, Любо : ]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятно прекарване и Честита Нова Година!

Ако държиш да използваш USB, то можеш да ползваш звукова карта/ АЦП с USB, и да четеш информацията на звуковия сигнал от датчика. След това вече може да правиш с тази информация каквото искаш...или можеш. По-точно да създадеш ADSR модул, който да управлява вътрешния синтезатор на вградената звуковата карта. (имам предвид софтуерно).

За да може обаче да се подаде правилно сигнала от пиезокристал, трябва да се направи малко буферно устройство, което да подготви сигнала за звуковия вход на картата/АЦП.

Може да се ползва и динамичен капсул от микрофон или електретен капсул, но и за тях ще трябват съответните предусилватели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ви едни барабанки за 23 долара че и със свободна доставка - http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.33115

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Добрееем.

Здравейте отново.

Може и темата вече да се е изтъркала, но..

След като вие ми разбихте всякакви надежди, аз продължих да дерзая и писах в един форум за роботика и едно момче се съгласи да ми помогне...

Такам.. каква е работата точно?

 

Накратко - ще мина без дръм модул, а ще ползвам лаптопа си, както исках.

 

Ще ползвам пиезоелементи, но вместо да минават през дръм модул, който да пуска дадения звук - ще минават през една джиджавка (момчето, което споменах, ще ми я направи), която ще ми дава информация през УСБ за това какво е напрежението, подадено от пиезоелементът, което всъщност представлява силата на вибрацията...

 

След това, софтуерно, ще пускам предварително зададени звуци с определена сила...

 

Преди малко се реших да разграфя на плексиглас падовете.. Ето какво стана:

P1060182.JPG

P1060181.JPG

 

 

Мисля да продължа да поствам информация за барабаните...

Ще излезнат доста евтино ще мога да си пускам каквито си искам звуци, когато ги ударя... Мисля, че ще се получи, давайте мнения : ]

 

Поздрави, Любо. : ]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитът ми, ме кара да съм скептично настроен относно знанията и вижданията на "цифровото" поколение. Няма да е лошо да се види конкретно как ще бъде направен интерфейса пиезоелемент>>>> USB изход. Така може да избегнем някои несполуки, ако има такива, разбира се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Директно върху плексигласа ли ще удряш с палките? Не мисля, че ще ти е особено комфортно, а и ще "чаткаш" много :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.